Jaka dieta jest zdrowa dla Twojego serca?

Dieta zdrowa dla serca inaczej zwana jest dietą przeciwmiażdżycową. Ma ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób serca i naczyń. W odróżnieniu od diet zalecanych przejściowo lub w określonych sytuacjach medycznych, zdrowa jest dla każdego i na co dzień. Dlatego też każdy powinien poznać jej założenia!
/ 19.09.2010 21:11
Jaka dieta jest zdrowa dla Twojego serca?

Dieta przeciwmiażdżycowa odpowiada wszystkim zasadom tzw. „Dekalogu Zdrowego Żywienia”. Jej wdrażanie należy rozpoczynać od 2 roku życia dziecka i powinna one dotyczyć całej rodziny, a nie tylko osoby z problemami sercowo-naczyniowymi.

Oliwki, ryby i czerwone wino

W ostatnich latach zaobserwowano, że sposób żywienia krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego, tzw. dieta śródziemnomorska, wiąże się z najmniejszą zapadalnością na choroby serca i naczyń oraz dłuższym czasem życia. Uważa się ją obecnie za modelowy przykład zastosowania diety przeciwmiażdżycowej w praktyce, a jej stosowanie zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych nawet o 70%!

Co wolno, a czego nie?

  • Tłuszcze – i tak, i nie

Wiadomo, że dzielą się one na „dobre” (zawierające kwasy tłuszczowe cis-nienasycone, obecne w tłuszczach roślinnych i rybich) i „złe”(z kwasami nasyconymi i trans-nienasyconymi, zawarte w tłuszczach zwierzęcych i niektórych przemysłowych). Wniosek z tego taki, że należy zwiększać spożycie tych pierwszych, a ograniczać tych drugich. 

Polecamy: Mity w odchudzaniu

  • Cholesterol – nie

Cholesterol pokarmowy zwiększa stężenie cholesterolu w surowicy i choć jest on w organizmie bardzo potrzebny, tego w pożywieniu (jaja, produkty cukiernicze, podroby, pasztety) dobrze jest unikać.

  • Przeciwutleniacze – tak

Cząsteczki lipidów nabierają szkodliwych, miażdżycotwórczych właściwości w procesie tzw. oksydacji, która zachodzi pod wpływem wolnych rodników tlenowych (efektów m.in. metabolizmu komórek). Naturalnymi antyoksydantami są witaminy C, E, kwas foliowy, karotenoidy i flawonoidy. Występują one obficie w żywności pochodzenia roślinnego (owoce, warzywa), w herbacie (zwłaszcza zielonej), czerwonym winie.

  • Witaminy i błonnik – tak

Błonnik (pochodzący z owoców, warzyw i produktów zbożowych) zmniejsza stężenie cholesterolu w surowicy; zmienia też właściwości krwi, przez co wpływa korzystnie przeciwmiażdżycowo. Czynnikiem ryzyka miażdżycy o słabszym wpływie jest zwiększone stężenie homocysteiny we krwi . Witaminy z grupy B oraz kwas foliowy (owoce, warzywa) biorą udział w przemianach tej substancji, a ich niedobór wpływa na jej kumulację w organizmie.

  • Wapń – tak

Ostatnio wskazuje się na rolę wapnia w rozwoju choroby wieńcowej. Zaleca się, także ze względu na profilaktykę osteoporozy, dobowe spożycie wapnia w granicach 1000-1300mg (około 3-4 szklanki mleka). Odtłuszczony nabiał zawiera tyle samo wapnia co pełnotłusty!

Polecamy: Osteoporoza - sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka!

  • Sól - nie

Większość z nas przekracza zalecane spożycie soli w diecie o ponad połowę, gdyż zapominamy, że produkty żywnościowe przed przygotowaniem zawierają ją już w wystarczającej dla organizmu ilości. Zatem, zwłaszcza gdy mamy problemy z ciśnieniem, nie dosalajmy potraw!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)