Martwi mnie, że „królestwo” pseudonauki dietetycznej przenika z internetu do świata książkowego. Dziś każdy bloger i coach zdrowia musi wydać własną książkę.
Wartościowa książka o diecie?
Ciężko jest ocenić, która książka zasługuje na uwagę, a którą lepiej odłożyć na półkę w księgarni. Wszystkie są pięknie wydane i mają ciekawą zapowiedź na tylnej okładce.
Nawet mi, doświadczonemu dietetykowi, który przeczytał już setki książek o żywieniu trudno jest wyselekcjonować same perełki. Z tego powodu czytam naprawdę dużo, oddzielam wartościowe lektury od tych, które niewiele wnoszą, a czasem mogą wręcz szkodzić. Robię to dla was, by na końcu móc pokazać tylko te najlepsze na rynku tytuły!
Zobaczcie 5 najlepszych książek o diecie i zdrowym stylu życia, które warto przeczytać i do których warto wracać!
Przeczytaj inne porady dietetyka:
Czy dieta bezglutenowa odchudza skutecznie? Poznaj autentyczną historię Kamili i Aśki!
3 powody dla których powinnaś przestać oglądać #fitporn na Instagramie
Dietetyk czy naciągacz? Detoks, gluten, toksyny i inne kłamstwa
„Wściekły kucharz. Cała prawda o zdrowym jedzeniu i modnych dietach”, Anthony Warner, wyd. Buchmann, cena: 39,99 zł
Przy tej książce można się nieźle uśmiać, ale to będzie śmiech przez łzy. Autor książki na co dzień jest kucharzem, który z nieskrywaną pasją dąży do tego, by ludzie kochali jedzenie i mogli się nim cieszyć. Jednak, żeby tak się mogło stać musisz porzucić diety cud, detoksy, oczyszczanie i odkwaszenie – teorie bardzo popularne, choć wyssane z palca. Jestem pewna, że Anthony przekona cię, że nie warto tracić na nie czasu. Autor rozbraja wszelkie dietetyczne bomby z opóźnionym zapłonem. Robi to umiejętnie używając czarnego humoru, dzięki czemu książkę dosłownie pochłania się strona po stronie.
„Medycyna stylu życia”, redakcja naukowa: Daniel Sliż, Artur Mamcarz, wyd. PZWL, cena: 149 zł
Jak wskazuje tytuł to nie jest książka stricte o diecie, choć znaczna jej część poświęcona jest tematowi zdrowego żywienia. „Medycyna stylu życia” to rodzinne kompendium wiedzy o najważniejszych zagadnieniach związanych ze zdrowiem. To książka, której nie czyta się od deski do deski, ale za to często wraca się do konkretnych tematów. Omówione zostały w niej aspekty profilaktyki zdrowotnej, aktywności fizycznej, uzależnień i zdrowia psychicznego. Autorzy skupiają się za zapobieganiu zagrożeniom zdrowotnym, co jest bazą młodej dziedziny naukowej – medycyny stylu życia.
„W królestwie monszatana. GMO, gluten i szczepionki”, Marcin Rotkiewicz, wyd. Czarne, cena: 39,90 zł
Człowiek boi się tego, co nieznane. Zagadnienia związane z genetyczną modyfikacją są trudne do zrozumienia, zaś komunikaty, które docierają do konsumentów zamiast faktami przepełnione są emocjami. Marcin Rotkiewicz wyjaśnia wszelkie wątpliwości dotyczące inżynierii genetycznej odnosząc się do nauki opisanej w prosty i przystępny sposób. To książka bardzo potrzebna, w czasach, gdy narasta społeczny niepokój wokół szczepionek, GMO i nieszkodliwych składników żywności (tytułowy gluten). Po przeczytaniu tej książki „niezniszczalne superchwasty” i „genetyczni mutanci” już nie spędzą ci snu z powiek.
„Wege. Dieta roślinna w praktyce”, Iwona Kibil, wyd. PZWL, cena: 69 zł
Jeśli jesteś wegetarianką czy weganką podstawowa wiedza żywieniowa jest ci potrzebna, by uniknąć niedoborów żywieniowych. Książka Iwony Kibil to przewodnik po diecie roślinnej dla każdej osoby, która na stałe lub tylko czasowo wyklucza produkty mięsne. „Wege. Dieta roślinna w praktyce” to pozycja oparta o solidne podstawy naukowe, które autorka zamienia w konkretne, praktyczne wskazówki. W książce znajdziecie też wiele przykładowych jadłospisów dla różnych grup osób. To najlepsza książka o diecie roślinnej, jaką czytałam!
„Spersonalizowana dieta” Eran Segal, Eran Elinav, wyd. Grupa Wydawnicza Relacja, cena: 39,90 zł
Dzięki tej książce zrozumiesz, dlaczego jedni mogą jeść chleb i nie tyją, a inni mają wrażenie, że pieczywo wyraźnie szkodzi ich figurze. „Spersonalizowana dieta” omawia, jak w różny sposób poszczególne pokarmy mogą pobudzać lub wyciszać mechanizmy magazynowania tkanki tłuszczowej. Wszystko zależy od indywidualnych cech danej osoby! Właśnie dlatego nigdy nie powstanie dieta uniwersalna!