Mówiąc, że ruch to zdrowie, również w odniesieniu do PMS, nie obawiajmy się nadużycia. Regularna aktywność fizyczna, szczególnie taka, która sprawia nam przyjemność i jest efektem chęci wyciszenia, wynika z pasji (np. taniec, marsze po lesie, joga) pozwala łagodzić napięcia, usprawnić pracę przewodu pokarmowego, a także poprawić ogólną kondycję psychofizyczną.
Dieta
Te wszystkie czynniki przekładają się na poprawę komfortu życia u kobiet cierpiących z powodu PMS. Również dieta ma bardzo istotne znaczenie w ograniczaniu jego objawów. Należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie napojów mogących je zmagać (kawa, czarna herbata, czy napoje energetyzujące). Najlepiej popijać przez cały dzień niegazowaną wodę mineralną, herbaty białą i zielona oraz herbatki owocowe.
Istotne jest również dostarczanie energii, ale z produktów, które nie wpłyną negatywnie na pracę układu pokarmowego i nie będą niekorzystnie wpływały na masę ciała. Lekkostrawna dieta oparta głównie na warzywach i owocach, wzbogacona o chude mięso, ryby, tłuszcze roślinne (oliwa, olej rzepakowy i lniany), a także pełnowartościowy nabiał i produkty zbożowe (najlepiej jak najmniej przetworzone) sprawi, że niezależnie od daty w twoim menstruacyjnym kalendarzu będziesz pełna energii.
Należy również zwrócić uwagę na to, aby w diecie nie nadużywać soli, ani półproduktów, które mogłyby ją zawierać (w tym zdradliwe przyprawy czy kostki rosołowe) – najlepsze są świeże zioła, a słony smak potrawom nada na przykład tymianek.
Palenie bardzo nasila objawy PMS, a ponieważ trudno znaleźć jakikolwiek pozytyw tego nałogu, należy założyć, że kobieta chcąca lepiej się poczuć wykluczy tytoń ze swojego życia. Również alkohol, jak pokazują liczne ankiety i opinie specjalistów, nie wpływa, mimo pozornego wrażenia działania rozluźniającego, w ostatecznym rozrachunku stabilizująco na nasze samopoczucie.
Suplementy diety
Lekarz, który nabierze pewności, że opisywane przez pacjentkę objawy faktycznie świadczą o tym, że dokucza jej zespół napięcia przedmiesiączkowego, dysponują wachlarzem leków poprawiających komfort życia kobiety, które powinny być jednak tylko uzupełnieniem radykalnych, opisanych wyżej, zmian w trybie życia. Można również wspierać się suplementami diety, które dzięki zawartości ważnych dla organizmu kobiety pierwiastków, pomagają uzupełnić ich niedobory, a tym samym znacząco ograniczyć nieprzyjemne objawy. Do najważniejszych pierwiastków należą: potas, wapń, magnez, mangan, a także witamina E, a także coraz częściej doceniany korzeń żeń-szenia.
Polecamy: Ciekawostki - PMS
Wypróbuj także: dietę na dobry nastrój, dietę antydepresyjną I oraz dietę antydepresyjną II