Objawy towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, które u większości kobiet występują na ok. 1 tydzień przed menstruacją lub wcześniej, wynikają z zaburzeń hormonalnych, a dokładniej – nadmiaru estrogenu przy niedoborze progesteronu. Dodatkowo przed początkiem cyklu wzrasta zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe, witaminę B₆, cynk i magnez, występuje też nietolerancja glukozy. Wszystkie te niedobory można wyrównać, co pozwoli zmniejszyć nieprzyjemne objawy tego okresu.
Bez cukru
Często przed miesiączką nachodzi nas ochota na słodycze. Powodem jest zaburzony przez zmiany hormonalne poziomu cukru we krwi. Wynikiem może być zmęczenie i rozdrażnienie. Aby złagodzić te objawy, należy wyeliminować z diety cukier i używki (np. środki stymulujące), uzupełniając ją za to owocami i preparatami witaminowymi lub wybierać naturalne słodkości typu suszone owoce.
Przeczytaj: Fakty o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Jednym z objawów PMS jest zatrzymanie wody w organizmie. Remedium na to mogą być owoce i warzywa, które działają moczopędnie, np. truskawki, czereśnie, arbuzy, pomidory czy pietruszka oraz zrezygnowanie z soli. Unikaj więc takich produktów jak wędliny, sery, słone orzeszki, produkty marynowane i konserwy. Potas, zawarty np. w bananach i ziemniakach, reguluje gospodarkę wodną, powinnaś zatem włączyć do diety także te produkty.
Połączenie witaminy B₆ z cynkiem, który ją uaktywnia, zmniejszy ból, obrzęk piersi i poprawi samopoczucie. Witaminę B₆ znajdziesz w łososiu, pieczywie razowym, płatkach zbożowych, ziarnach słonecznika czy bananach. Należy jednak uważać, by jej nie przedawkować. Niezbędne kwasy tłuszczowe (w tym omega-3 i omega-6) możemy dostarczyć sobie pod postacią oleju z wiesiołka i ogórecznika. Magnez, działający podobnie, znajdziemy w zielonych warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu, kaszy gryczanej i orzechach.
Przeczytaj: Jak się objawia zespół napięcia przedmiesiączkowego?
Zamień kawę na jogurt
Także wapń, łączony z witaminą D, ułatwiającą jego wchłanianie, może zniwelować przykre objawy występujące przed miesiączką. Pij zatem mleko, jedz jogurty i serki. Kawa wypłukuje z organizmu wapń i magnez, wstrzymaj się więc z jej piciem w tym czasie. Dodatkową pomocą będzie wysiłek fizyczny – mimo, że czasem ciężko się na niego zdobyć, reguluje on gospodarkę wodną organizmu i sprzyja produkcji endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia.
Preparaty witaminowe, uzupełniające niedobory w tym czasie, to zestawy witaminy C i D, magnezu, witaminy B₆, cynku oraz GLA (kwas gamma-linolenowy).
Jeśli zmiany w diecie nie przyniosą żadnych efektów, może być konieczne sprawdzenie poziomu hormonów.
Nie wszystkie objawy towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego da się złagodzić za pomocą diety. U pewnej grupy kobiet są one wynikiem poważnych zaburzeń hormonalnych, które powinny być leczone.