Od tryptofanu do serotoniny
W produkcji serotoniny bierze udział szereg związków. Jednym z nich jest tryptofan – niezbędny aminokwas, którego nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować i musi być on dostarczony wraz z pożywieniem. Źródłem tryptofanu są: cielęcina, drób, nabiał, jaja, ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe.
Witaminy z grupy B wspomogą pracę układu nerwowego
Kolejnym składnikiem żywności, który bierze udział w produkcji „hormonu szczęścia” jest kwas foliowy, który znajdziemy przede wszystkim w ciemnozielonych warzywach liściastych. Także pozostałe witaminy z grupy B wspomagają działanie naszego układu nerwowego, a niedobory tych witamin sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na stres i depresję. Witaminy z grupy B łagodzą objawy lękowe, mają działanie przeciwdepresyjnie oraz wpływają na odczuwanie satysfakcji. Gdzie je znajdziemy?
B1 - drożdże, zboża, warzywa, ziemniaki, podroby;
B2 - drożdże piwne, nasiona słonecznika, arachidy, pełne ziarna zbóż, sucha fasola i groch, wątroba i mięso indyka;
B5 - drożdże piwne, wątroba, ciemne mięso indyka i kurcząt, jaja, otręby, pełne ziarno zbóż, płatki owsiane;
B6 - drożdże, banany, chude mięso, drób, warzywa strączkowe;
B12- wątroba wołowa i cielęca, owoce morza, jaja, mleko, sery, kiełki pszenicy, drożdże;
cholina - żółtko jaj, wątróbka i inne podroby, chude mięso, drożdże, kiełki pszenicy, soja, zielony groszek.
Magnez uspokoi
Obok witamin na nasz nastrój mają wpływ również składniki mineralne.
Najważniejszym z nich jest magnez, który niezastąpiony jest w walce ze stresem. W momencie zagrożenia stresem ten pierwiastek jest jako pierwszy wykorzystywany przez nas organizm. Magnez znajdziemy głównie w roślinach strączkowych, kaszy gryczanej, orzechach i kakao. Magnez znajdziemy również w kakao i czekoladzie, które są źródłem także innych aktywnych związków. Jednak naukowcy udowodnili, że ilości tych związków są zbyt małe, aby móc oddziaływać na nasz dobry humor. Być może sekret naszej nieodpartej ochoty na czekoladę wynika po prostu z tego, że ma ona doskonały smak?
Zobacz: Uzależnienie od słodyczy
Na ratunek dobremu nastrojowi
Innym składnikiem mineralnym wpływającym na nasz nastrój jest żelazo, które odpowiada za dotlenienie naszych tkanek. Niedobory żelaza objawiają się osłabieniem, zmęczeniem, przygnębieniem oraz obniżoną sprawnością intelektualną. Pamiętajmy, że żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych jest bardziej wartościowe niż te z roślin.
Wapń także ma znaczenie – reguluje pobudliwość nerwową. Wapń znajdziemy głównie w mleku i produktach mlecznych.
Innymi składnikami mineralnymi działającymi na nasz nastrój jest cynk i selen. Duże ilości cynku i selenu znajdują się w rybach i owocach morza.
Ryba na dobry humor
Ryby są także bogate w kwasy tłuszczowe z rodziny omega – 3, które również maja swój udział w oddziaływaniu na nasz nastrój. Dowiedziono, że osoby spożywające niewielkie ilości ryb morskich są bardziej podatne na depresję oraz napady agresji w sytuacjach stresowych.
Na nasz nastrój ma ogromny wpływ nasza aktywność fizyczna. Nie zapominaj więc o codziennym ruchu. Jeżeli jest tylko możliwość, aktywnie spędzaj czas na świeżym powietrzu.
Pamiętaj, że nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok, musimy dbać o to, aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w celu zapewnienia jego właściwego funkcjonowania. Jeżeli chcemy zachować dobry nastrój nasza dieta powinna być urozmaicona. W codziennym menu powinny się znaleźć pełnoziarniste produkty zbożowe, mięso lub ryby, warzywa, owoce, produkty mleczne i oleje roślinne w odpowiednich proporcjach. Unikajmy używek. Kawa pita w nadmiarze, papierosy, czy alkohol, sprzyjają powstawaniu w organizmie niedoborów składników odżywczych, m.in. witamin z grupy B, witaminy C, cynku, potasu, magnezu.
Polecamy: Jak jeść podczas przeziębienia
Wypróbuj także: dietę antydepresyjną, dietę na PMS oraz dietę na dobry sen