Czy dieta keto dla dzieci jest bezpieczna? W jakich przypadkach jest wręcz wskazana u najmłodszych?

dieta keto dla dzieci.jpg fot. Adobe Stock, azurita
Dieta ketogeniczna u dzieci jest wskazana tylko w konkretnych przypadkach medycznych, np. przy epilepsji. Zawsze musi być dobrana indywidualnie i stosowana pod nadzorem lekarza. Najczęściej stosuje się ją leczniczo u dzieci w wieku 1-10 lat, później może już nie być tak skuteczna w ograniczaniu liczby napadów padaczkowych.
Ewa Cwil / 25.10.2023 05:39
dieta keto dla dzieci.jpg fot. Adobe Stock, azurita

Dieta keto dla dzieci zdrowych nie jest wskazana. Jest to bardzo specyficzny sposób żywienia, który wywołuje szereg zmian w organizmie. Obniża we krwi stężenie glukozy, insuliny i leptyny, a podnosi stężenie glukagonu i kortyzonu, o sprzyja powstawaniu ciał ketonowych w wątrobie. U zdrowych dzieci nie ma potrzeby wywoływania takich zmian.

Spis treści:

  1. Czy dieta keto jest odpowiednia dla dzieci?
  2. Od jakiego wieku można stosować dietę keto?

Czy dieta keto jest odpowiednia dla dzieci?

Tak, dieta keto może być stosowana u dzieci, ale wyłącznie w ściśle określonych przypadkach medycznych i u dzieci młodszych – do 10 roku życia. Bardzo często stosowana jest u dzieci chorujących na padaczkę. Nie może być stosowana przez rodziców na własną rękę. Zlecana jest przez lekarza, który dobiera ją indywidualnie do potrzeb konkretnego dziecka. Taki sposób żywienia stosowany jest najczęściej jedynie przez 2-3 lata.

Istnieje kilka odmian diety keto dla dzieci, które są stosowane w medycynie:

  • klasyczna dieta ketogeniczna,
  • dieta MCT – z zastosowaniem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, bez ograniczeń kalorycznych,
  • dieta mieszana (klasyczna keto i MCT),
  • dieta ketogeniczna z dodatkiem NNKT czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

W medycznej diecie keto dla dzieci stosuje się 3 posiłki dziennie. W każdym z nich powinna być ściśle określona ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Jadłospis obejmuje określone ilości mięsa czerwonego i drobiowego, ryb i wędlin. Źródłem węglowodanów w diecie są niskowęglowodanowe warzywa i owoce, np. kapusta, cukinia, ogórek, por, pomidory, sałata, szpinak, papryka, grejpfruty, truskawki, awokado. Tłuszcz w diecie pochodzi głównie z olejów, oliwy, masła. Z diety eliminuje się produkty zbożowe, słodycze, słodkie napoje, a nawet leki z dodatkiem cukru.

dieta keto dla dzieci przykładowy posiłekfot. Dieta keto dla dzieci – przykładowy posiłek/ Adobe Stock, Anzhela

Skuteczność diety keto u dzieci z epilepsją

Udowodniono, że u 10-20% dzieci  na diecie ketogennej następuje całkowite zahamowanie napadów padaczkowych, u połowy z pozostałych następuje znaczne zmniejszenie liczby napadów, co umożliwia zmniejszenie dawki leków lub całkowite ich odstawienie. Wiele dzieci, po 2-3 latach leczenia dietą ketogeniczną może wrócić do normalnego sposobu żywienia, czemu nie towarzyszy nawrót napadów.

Inne zastosowanie diety keto dla dzieci:

  • niektóre rodzaje nowotworów, głównie mózgu,
  • w niektórych przypadkach cukrzycy u dzieci,
  • w niektórych przypadkach u dzieci w spektrum autyzmu.

Uwaga! We wrześniu 2023 r. lekarze z American Academy of Pediatrics opublikowali raport, w którym wyrazili stanowisko, że dieta keto nie powinna być stosowana u dzieci i nastolatków  cukrzycą typu I i II, gdyż jest zbyt mało dowodów naukowych na skuteczność takiego leczenia, są za to liczne obawy związane ze stosowaniem tak restrykcyjnej diety w tak młodym wieku. Zalecili też, aby rodzice, którzy chcą spróbować diety keto u swojego dziecka, koniecznie skonsultowali się z lekarzem i stosowali ją we współpracy ze specjalistą.

Od jakiego wieku można stosować dietę keto?

W przypadkach medycznych dietę ketogeniczną można stosować od 1. roku życiawyłącznie na zlecenie lekarza i pod jego kontrolą.

Dietę ketogeniczną w celu zmniejszenia masy ciała mogą stosować osoby dorosłe. U dzieci poniżej 18 roku życia rodzice nie powinni wprowadzać takiego sposobu żywienia  na własną rękę. W celu zmniejszenia masy ciała u dziecka nie ma potrzeby stosowania diety keto. Udaje się to osiągnąć klasyczną dietą odchudzającą dla dzieci, która jest dla młodego organizmu bezpieczniejsza.

Źródło:
1. Pediatricians' Group Warns Against Keto Diet for Kids With Diabetes, usnews.com
2. Qinrui Li, Jingjing Liang, Na Fu,1 Ying Han and Jiong Qin, „A Ketogenic Diet and the Treatment of Autism Spectrum Disorder”, 2021, doi: 10.3389/fped.2021.650624
3. Nicola Cecchi,  Roberta Romanelli, Flavia Ricevuti, Marianna Amitrano, Maria Grazia Carbone, Michele Dinardo and Ernesto Burgio  „Current knowledges in pharmaconutrition: “Ketogenics” in pediatric gliomas” 2023, doi: 10.3389/fnut.2023.1222908

Czytaj także:
3 przepisy na pożywne keto śniadanie
Czy można jeść grzyby na diecie ketogenicznej?
Keto leczo na trzy sposoby – sprawdzone przepisy

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA