Dynia nie jest uznawana za warzywo wzdymające. Wręcz odwrotnie: to jedno z warzyw polecanych w diecie low FODMAP i zespole jelita drażliwego. Właściwości dyni obejmują m.in. regulację pracy jelit. Warto jednak wziąć pod uwagę też porcję dyni. Duża porcja zupy dyniowej może spowodować wzdęcia.
Spis treści:
Czy dynia jest wzdymająca?
Dynia nie jest wzdymająca, choć może na ciebie tak zadziałać. Potencjał warzyw do wywoływania wzdęć i subiektywnego uczucia pełności w żołądku jest bardzo indywidualny. Możesz być więc tą osobą, na którą dynia działa wzdymająco. Upewnij się jednak, że to nie np. wina przypraw, które zjadłaś razem z dynią. Jeśli jesz zupę dyniową z cebulą, a następnie odczuwasz wzdęcia, to prawdopodobnie przez cebulę, a nie dynię.
Wzdymające cząsteczki w dyni - skład
Potencjał wzdymający warzyw zależy nie tylko od ich rodzaju, ale też od porcji. Uniwersytet Monash z Melbourne w Australii specjalizuje się w określaniu porcji, które nie powinny wywołać wzdęć u osób z przypadłością zwaną zespołem jelita drażliwego.
Dynia zakwalifikowana jest przez ekspertów z Uniwersytetu Monash jako warzywo „zielone”, ma więc niewiele fermentujących cząstek odpowiedzialnych za powstawanie wzdęć. To jednak wartość dopasowana do porcji purée dyniowego o masie 75 g. Większe porcje purée dyniowego (powyżej 125 g) można już zakwalifikować jako jedzenie high FODMAP, potencjalnie wzdymające u bardzo podatnych osób. Dynia zawiera fruktany i oligosacharydy, które mogą odpowiadać za wzdęcia po zjedzeniu dyni.
Czytaj także:
Czy śliwki są ciężkostrawne? To nie takie oczywiste, wszystko zależy od sposobu ich przygotowania i nie tylko
Banany obniżają stężenie cholesterolu, czy wręcz przeciwnie? Sprawdzamy, jak banany wpływają na cholesterol
Kapusta kiszona na wsparcie jelit i odporność. Kto nie powinien jej jeść?