Wbrew utartym przekonaniom ryba jest bardzo wdzięcznym materiałem na grilla, ponieważ jej mięso wymaga krótszego niż mięso zwierząt czasu grillowania. Podstawowym problemem jest zaradzenie rozpadaniu się mięsa – poza dużymi rybami o zwartym mięsie – takimi jak tuńczyk, czy sum większość ryb grilluje się w całości, wypatroszone ale ze skórą, głową i ogonem. Dopiero w trakcie jedzenia pozbywamy się tych części.
Bardzo istotne jest aby ryby na grill były świeżo kupione (najbardziej pożądane będą surowe, świeżo złowione). Na grilla bardziej nadają się ryby chłodzone a nie głęboko mrożone. Można też grillować ryby wędzone lub łączyć mięso ryby wędzonej z rybą surową. Jeśli temperatura otoczenia jest wysoka ryby powinniśmy trzymać w lodówce lub w lodówce turystycznej, gdyż bardzo szybko się psują.
Rybki na grill
Rybki na grill
Rybki na grill
Ryby słodkowodne polecane na ruszt
Z ryb słodkowodnych do najszlachetniejszych i najsmaczniejszych z grilla – należą łosoś, jesiotr, troć, sieja, sielawa, pstrąg, węgorz i sum, także smaczne ale o nieco większej ilości ości będą sandacz, okoń i miętus.
Bardzo dobre są szczupak, lin i karp – ale ryby te zawierają sporo ości i w warunkach ogrodowych trzeba poświęcić sporo uwagi, żeby nie spożyć ości – są to ryby polecane na grilla, ale pod warunkiem, że będziemy spożywać rybę przy stole, przy odpowiedniej ilości światła. Najbardziej ościste i nieco gorsze w smaku będą leszcze, płotki, amury i tołpygi.
Jakie ryby morskie na grill
Do grillowania nadaje się właściwie każda ryba morska. Mięso ryb morskich jest z reguły bardziej tłuste i zawiera cenne dla naszych organizmów kwasy omega3. dorsz, dorada, flądra, torbut, halibut, karmazyn, sardynka, makrela a nawet śledź.
Czym przyprawiać ryby na grill
Do ryb pasuje sok z cytryny, limonki, trawa cytrynowa (włożona w całości do środka ryby, sól, pieprz, – szczególnie ten delikatniejszy: zielony lub biały, czerwona papryka, czosnek, ziele angielskie, oliwa bądź masło, natka pietruszki.
Na zewnątrz rybę – wcześniej unurzaną w oleju możemy obtoczyć solą, mąką, ziarnem sezamowym, słonecznikowym, migdałami w płatkach, bułką tartą.
Do środka ryby pieczonej w całości możemy włożyć liść laurowy, cienki plasterek pomidora lub papryki, warzywa starte na tarce (marchew, seler, pietruszka, pokrojony drobno por).
Steki rybne
Duże ryby takie jak halibut, dorsz, łosoś grillujemy w postaci steków. Steki można wcześniej zamarynować w dowolnej ulubionej marynacie na bazie oliwy, białego wina, czosnku, imbiru, soku z cytryny. Można je obłożyć plastrami boczku
Ryby na patyku
Niedużej wielkości ryby nadziewamy na patyk wzdłuż długości ciała. Najlepiej te patyki wcześniej wymoczyć w wodzie, żeby się nie „zajęły”. Patyki układamy na ruszcie ukośnie i obracamy w połowie pieczenia, albo układamy nieco wyżej nad rusztem opierając końce patyków o podpórki. Na patyk można też nabić filety rybne tworząc roladkę – wcześniej w środku rybę nacieramy marynatą, przyprawami, można włożyć w środek kawałek warzywa. Jeśli chcemy żeby nadzienie ryby nie wypadło, możemy przyszpilić je wykałaczką w okolicy brzucha spinając dwa brzegi.
Specjalnie do ryb
Ryby można grillować w specjalny koszyczkach grillowych, w których je zamykamy dzięki czemu ryba się nie rozpadnie. Z mniejszych rybek możemy zrobić drabinkę nabijając je po kilka sztuk jednocześnie na dwie szpadki (w poprzek). Jedną szpadkę wbijamy w ryby przed ogonem, drugą tuż za głową. Rybki ustawiamy w równych odległościach. W ten sposób łatwiej jest odwracać mniejsze ryby, takie jak sardynki.
Ryby pieczone na grillu z folii
Praktycznie każdą rybę najłatwiej jest upiec w folii aluminiowej – nie będzie miała chrupiącej skórki ale za to możemy poszaleć z dodatkami. Do ryb pieczonych doskonale pasuje chrzan rozrobiony częściowo ze śmietaną (lub gęstym jogurtem) i kawałkiem masła. Można nafaszerować ryby serami – polecam sery o ostrzejszych, zdecydowanych smakach, takich jak sery z błękitną pleśnią, bryndza, feta. Oraz liczne gotowe sosy: np. musztardy (szczególnie polecam francuską z całymi ziarnami gorczycy, sos sojowy, ostrygowy, Worcester, pasty: pomidorowe, czosnkowe, imbirowe, curry, tandoori, wasabi.
Dla ciekawszego efektu możemy rybę nafaszerować np. farszem z chleba razowego wymoczonego z mleku i zmieszanego z przyprawami i jajkiem.
W folii lub na aluminiowych tackach dobrze się także piecze ryby w postaci filetów – filetów nie polecam grillować bezpośrednio na ruszcie, bo mięso się rozpadnie.
Zobacz także: Ryby w diecie odchudzającej