Zdrowo i bez wyrzeczeń
Powszechnie przyjmuje się, że kierowanie się zasadami zdrowego żywienia jest trudne dla przeciętnego człowieka. Tymczasem nie jest ono ani skomplikowane, ani restrykcyjne.
W przypadku chorób metabolicznych, ściśle związanych z dietą, pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia zmian żywieniowych jest umiar. Może on dotyczyć zarówno ogólnej kaloryczności diety, wykluczenia pewnych składników (np. węglowodanów prostych w cukrzycy, czy otyłości), jak również ograniczenia spożycia pewnych produktów (np. tłustych wędlin, słodyczy, nabiału). Aby posiłki były urozmaicone, do ich przyrządzania stosuje się wszystkie „zdrowe” artykuły spożywcze.
Polecamy też: Jakie produkty spożywcze służą zdrowej diecie?
Zbilansowanie posiłków polega zarówno na dostarczaniu wraz z nimi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, białka, węglowodanów i tłuszczów, jak i zaopatrzeniu organizmu w odpowiednią ilość energii, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb.
4 podstawowe grupy produktów
Aby ułatwić zrozumienie i prowadzenie urozmaiconej, zbilansowanej i zdrowej diety, utworzono 4 grupy produktów i 7 dietetycznych przykazań. Poznanie i zastosowanie tych warunków gwarantuje umiarkowanie, zbilansowanie i urozmaicenie diety, aż do osiągnięcia zamierzonego celu.
Najczęściej wyróżniamy 4 główne grupy produktów spożywczych:
- Mleko i produkty mleczne;
- Produkty mięsne (również ryby, drób, jaja, orzechy i rośliny strączkowe);
- Warzywa i owoce;
- Produkty zbożowe (kasze, makarony, pieczywo, mąka, ryż i wszystkie zboża).
Gdyby istniała 5 grupa, zawierałaby: słodycze, tłuszcz zwierzęcy i alkohol. Jednak w przypadku zdrowej diety, ona nie istnieje.
Polecamy też: Piramida Zdrowego Żywienia - co to jest?
Zasady układania jadłospisu
Przeciętna dorosła osoba powinna układać swój dzienny jadłospis z 12. „porcji” produktów z wyżej wymienionych 4. grup. Dla zrozumienia powyższego zdania należy dokładnie je wymienić. W ciągu dnia powinno się spożywać: po 2 produkty z grupy I i II oraz po 4 produkty z grupy III i IV. Urozmaicenie diety w powyższy sposób daje pewność, że wraz z nią organizmowi zostaną dostarczone wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Ponadto tak urozmaicona dieta nie znudzi się i nie będzie wymagała ogromnych wyrzeczeń.
W związku z rozpoczęciem takiego planu diety, należy zwrócić uwagę na wszystkie wyżej wymienione grupy i poznać je dokładniej.
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wyd. Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.