Czego nie powinno zabraknąć w diecie małej wegetarianki?

Długotrwałe niedobory czy nadmiary energii, białka, witamin, składników mineralnych u dziewczynek w wieku szkolnym niosą za sobą wysokie ryzyko upośledzenia rozwoju fizycznego i psychicznego. Jak zatem przygotowywać odpowiednie posiłki dla małej wegetarianki? Co powinna jeść młoda wegetarianka?
/ 01.04.2011 13:34

Dieta wegetariańska źle skomponowana, niezbilansowana pod względem mikro- i makroskładników odżywczych nie jest bezpieczna dla zdrowia nastolatków.

Zobacz także: Czym zastępować mięso przygotowując posiłki dla kilkuletniego dziecka?

Ze względu na całkowite wykluczenie z jadłospisu mięsa niesie ona ryzyko niedoborów takich składników jak:

  • pełnowartościowe białko (niosące wszystkie aminokwasy egzogenne),
  • żelazo,
  • wapń,
  • witamina B12,
  • witamina D.

Niedobór białka powoduje obniżenie odporności, opóźnienie u dzieci i młodzieży wzrostu i rozwoju fizycznego oraz umysłowego.

Młody organizm potrzebuję zawartych w białku aminokwasów egzogennych (dostarczanych z pożywieniem, niesyntetyzowanych przez organizm), Ca do mineralizacji kości i prawidłowego rozwoju. Odpowiednia ilość witaminy D jest również ważna przy rozwoju kości, jej niedobór może prowadzić do krzywicy u dzieci. Niedostatek witaminy B12 i żelaza może prowadzić do anemii (niedokrwistości), zaburzenie rytmu miesiączek. Ponadto zbyt niska podaż żelaza u dzieci może skutkować spadkiem sprawności fizycznej, obniżeniem koncentracji i sprawności umysłowej. Witamina B12 wpływa na przemianę materii, bierze udział w przemianie węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Od niej również w dużej mierze prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i praca mięśni.

Najbezpieczniejszą forma wegetarianizmu jest nierestrykcyjna dieta laktoowowegetariańska. W jadłospisie nastolatki będącej na tej diecie powinno się uwzględnić:

  • około 3-4 porcji mleka i produktów mlecznych (źródło białka, wapnia, witaminy B12),
  • przynajmniej jedną porcje ryb na tydzień (zarówno źródło pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega 3 i 6 oraz żelaza),
  • różnorodność i mnogość porcji warzyw i owoców, porcję na każdy posiłek (źródło witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego),
  • przynajmniej 2 porcję produktów zbożowych - pieczywo pełnoziarniste, razowe, kasze, makarony razowe, ciemny ryż (źródło węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego).
  • dwie porcję tygodniowo warzyw strączkowych - soi, fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy (m.in. źródła białka),
  • suplementację witaminą B12 i żelazem.

Zobacz także: Żywienie dziewcząt w okresie dojrzewania?

Stanowisko nauki o żywieniu jest jednoznaczne, nie zaleca żadnych form diety wegetariańskiej dla dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących. Dla tych grup, w przypadku stosowania takich diet, konieczna jest suplementacja preparatami witaminowo-mineralnymi.

Redakcja poleca

REKLAMA