Mały wegetarianin: Czym zastępować mięso przygotowując posiłki dla kilkuletniego dziecka?

Uważasz, że Twoje dziecko nie powinno spożywać mięsa, ale jednocześnie obawiasz się, że dieta pozbawiona białka zwierzęcego nie dostarczy mu odpowiednich ilości składników odżywczych do prawidłowego rozwoju? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiedz się, czym możesz zastąpić mięso przygotowując posiłki dla kilkuletniego malucha.

Wegetarianizm ma wiele postaci. Najbardziej niekorzystnymi dla naszego dziecka są diety wegańskie (całkowicie pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego), makrobiotyczne (oparte głównie na pełnych ziarnach zbóż i warzywach) oraz frutarianizm (spożywanie jedynie owoców), które mogą doprowadzić do znacznych niedoborów składników odżywczych w organizmie rozwijającego się dziecka. Jeśli natomiast stosujemy zrównoważoną dietę, włączając ryby, jaja oraz mleko i produkty mleczne, to nasze dziecko powinno rozwijać się prawidłowo.

Zobacz także: Co należy wiedzieć o przekąskach i przegryzkach dla dzieci?

Produkty te są nie tylko niezbędnym źródłem białka, ale zawierają znaczne ilości cennych składników pokarmowych. Jaja zawierają znaczne ilości witaminy B12, dzięki czemu zapobiegają niedokrwistości, mleko i produkty mleczne zawierają wapń potrzebny do rozwoju kości, a ryby są bogate w kwasy omega-3, stanowiące budulec komórek organizmu oraz wpływające na funkcjonowanie mózgu. W diecie dziecka ryby powinny znaleźć się przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Przy układaniu codziennego jadłospisu dla małego wegetarianina nie należy zapominać o soi i produktach sojowych, których białko jest najbardziej zbliżone do białka mięsa. Pozostałe rośliny strączkowe takie jak fasola, groch, bób, cieciorka czy soczewica również są dobrym źródłem białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dla uzupełnienia warto wspomnieć, że podstawą diety powinny być kasze, pieczywo pełnoziarniste i makarony. Owoce i warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku, a dobrą przekąską bogatą w białko i magnez są orzechy.

Stosując dietę bezmięsną regularnie konsultuj się z lekarzem, który sprawdzi czy rozwój dziecka jest prawidłowy oraz odwiedzaj dietetyka, który pomoże w układaniu codziennego jadłospisu.

Zobacz także: Co zrobić jeśli dziecko je same słodycze?

Redakcja poleca

REKLAMA