POLECAMY

Jak przekonać niejadka do jedzenia?

Patrzysz na swoje dziecko które znów nie zjadło posiłku i czujesz się bezradna? Sadzisz że wypróbowałaś już wszelkie możliwe sposoby, aby Twoje dziecko zjadło choć „odrobinę”? Jak przekonać niejadka do jedzenia? Mamy na to sprawdzone sposoby!
Jak przekonać niejadka do jedzenia?

Myślisz że nic nie jest w stanie przekonać Twojego dziecka do zjedzenia posiłku? Poniżej przedstawiam kilka sposobów w jaki można zachęcić dziecko do jedzenia.

Zaangażuj dziecko we wspólne przygotowywanie posiłków - pytaj na co ma ochotę, wybierzcie się razem na wspólne zakupy i razem zdecydujcie co będzie na obiad. Pozwól swojemu dziecku razem z Tobą przygotowywać posiłki.

Rozmawiaj z nim o tym co lubi jeść a czego nie. Postaraj się jak najwięcej posiłków przygotowywać z jego ulubionych produktów.

„Tęczowe i wesołe” kanapki- uśmiechnięte kanapki przekonają każdego niejadka, a jeśli będzie miał okazje przygotować je razem z Tobą to już z pewnością nie odmówi skosztowania choć jednej.

Wspólne spożywanie posiłków - wspólny rodzinny obiad przy stole zachęca dzieci do jedzenia. Nie pozwalaj dziecku na jedzenie podczas oglądania telewizji gdyż kształtuje to nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Małe porcje- pamiętaj dziecko nie je tyle co dorosły. Nakładając dla niego porcje takie jak dla siebie możesz go jeszcze bardziej zniechęcić.

Polecamy: Jaki sport wybrać dla dziecka?

Bajkowy talerzyk - Niech Twój maluch ma swój ulubiony talerzyk. Obiad z talerzyka z królewną śnieżką, supermanem lub inna ulubioną bajkową postacią Twojego dziecka na pewno będzie smakował lepiej.

Wprowadź stałe pory posiłków - pamiętaj aby zachować odpowiednie przerwy pomiędzy posiłkami (ok. 3 godzin). Nie zmuszaj dziecka do jedzenia na siłę, poczekaj aż zgłodnieje. Stałe pory posiłków to najlepszy sposób.

Polecamy: : Jak pomóc dziecku z nadwagą?

Uważaj na przekąski pomiędzy posiłkami - słodycze pomiędzy posiłkami są głównym powodem niechęci dzieci do jedzenia obiadu. Od najmłodszych lat kształtuj prawidłowe nawyki swojego dziecka- nie przekonuj swojego dziecka aby jadło cokolwiek, chociażby słodycze (to tylko „puste kalorie”) a spożywanie tego rodzaju przekąsek może mieć poważne konsekwencje w wieku późniejszym.

Zachowaj cierpliwość - nic tak nie zniechęca dziecka do jedzenia jak nerwowa atmosfera. Dlatego weź kilka głębokich oddechów i pamiętaj że nie jesteś sama!!

Zobacz także: Cukier w diecie dziecka - stop!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
Niektóre dzieci już tak mają, trzeba to przeczekać. Oczywiście nie paść chrupkami i słodyczami nawet w nagrodę. To może skończyć się zaparciami które bez dicopegu junior bardzo trudno opanować. Dobrym sposobem jest dawanie dobrego przykładu i jedzenie takich samych posiłków, dzieci chętnie nas naśladują.
/6 lat temu
Ja kiedyś też miałam problemy, by przekonać swojego małego niejadka do jedzenia. Szczerze mówiąc zastosowałam bardzo podobne rady przedstawione w artykule. Kupiłam swojemu dziecku kolorowy talerzyk, starałam się podawać małe, kolorowe porcje i co najważniejsze - uważałam na przekąski pomiędzy posiłkami. Jak się dziecko zapcha słodkościami i chrupkami kukurydzianymi to nic dziwnego, że nie będzie chciało zjeść ładnie posiłku:)