Spis treści
Historia stosowania
Czarny bez to jedna z najstarszych roślin leczniczych znanych w Europie. Odgrywał niezwykłą rolę w medycynie ludowej: w celach terapeutycznych stosowano wszystkie jego części. Za jego pomocą medycy potrafili uzyskać 2 różne efekty.
Wierzono, że kora bzu skrobana od góry do dołu wywołuje wymioty, a odwrotnie – działa przeczyszczająco. Zwykli ludzie otaczali go czcią do tego stopnia, że nie używali jego drewna do palenia w piecu. Za uszkodzenie krzewu można było nawet stracić życie!
Właściwości zdrowotne
Współczesna nauka potwierdziła wiele znanych do tej pory leczniczych właściwości czarnego bzu. Wiemy już na pewno, że preparaty z tej rośliny służą do:
Zwalczają przeziębienie
Napary z kwiatów działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli. Najlepiej działają w połączeniu z maliną i kwiatostanem lipy.
Mają właściwości przeciwzapalne
Wodnych wyciągów z kwiatów bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki przy zapaleniu spojówek. Sprawdzają się również przy przemywaniu skóry ze zmianami trądzikowymi lub zapalnymi.
Działają moczopędnie
Herbatki z kwiatów lub owoców czarnego bzu stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego i podczas kuracji oczyszczających.
Wspomagają odchudzanie
Owoce czarnego bzu mają działanie przeczyszczające i często wchodzą w skład mieszanek odchudzających.
Zwalczają wolne rodniki
Owoce są najbogatszym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów. Pod tym względem dorównuje im tylko aronia. Zawierają też dużo witaminy C.
fot. Adobe Stock
Przygotowanie czarnego bzu
W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można kupić wiele produktów z czarnym bzem. Oto niektóre z nich:
- Kwiat bzu czarnego. Suszone kwiaty w postaci sypkich ziół lub torebek. Robi się z nich napary podobne do herbaty (łyżeczka lub torebka na szklankę gorącej wody). Produkują je różne firmy.
- Owoc bzu czarnego. Surowe owoce bzu są trujące. Ale wystarczy poddać je działaniu wysokiej temperatury (np. ususzyć), by zniszczyć toksyny. Z suszonych owoców robi się odwary (łyżkę lub torebkę owoców zalewa się zimną wodą i gotuje pod przykryciem 5–10 minut).
- Sok z czarnego bzu w przypadku infekcji.
- Zioła przeciwgorączkowe. Oprócz kwiatów bzu w ich skład wchodzi wierzba, lipa, rumianek i krwawnik. To doskonały sposób na leczenie przeziębienia.
Zobacz też:
Żurawina - właściwości odchudzające i zdrowotne Herbata z czerwonokrzewu - działanie herbaty rooibos Jak przyrządzić zieloną herbatę?