POLECAMY

Poznaj 5 cudownych właściwości czarnego bzu!

Nazwa czarnego bzu wzięła się od jego owoców. Ale najcenniejsze właściwości lecznicze mają kwiaty. Poznaj właściwości czarnego bzu!
Poznaj 5 cudownych właściwości czarnego bzu! fot. Fotolia

Historia stosowania czarnego bzu

Czarny bez to jedna z najstarszych roślin leczniczych znanych w Europie. Odgrywał niezwykłą rolę w medycynie ludowej: w celach terapeutycznych stosowano wszystkie jego części. Za jego pomocą medycy potrafili uzyskać 2 różne efekty. Wierzono, że kora bzu skrobana od góry do dołu wywołuje wymioty, a odwrotnie – działa przeczyszczająco. Zwykli ludzie otaczali go czcią do tego stopnia, że nie używali jego drewna do palenia w piecu. Za uszkodzenie krzewu można było nawet stracić życie!

Jak działa czarny bez? Oto 5 właściwości!

Współczesna nauka potwierdziła wiele znanych do tej pory leczniczych właściwości czarnego bzu. Wiemy już na pewno, że preparaty z tej rośliny:

1. Zwalczają przeziębienie. Napary z kwiatów działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli. Najlepiej działają w połączeniu z maliną i kwiatostanem lipy. Przepis na herbatkę przeciw przeziębieniu znajdziesz w ramce na następnej stronie.
2. Mają właściwości przeciwzapalne. Wodnych wyciągów z kwiatów bzu można używać do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów na powieki przy zapaleniu spojówek. Sprawdzają się również przy przemywaniu skóry ze zmianami trądzikowymi lub zapalnymi.
3. Działają moczopędnie. Herbatki z kwiatów lub owoców czarnego bzu stosuje się pomocniczo w leczeniu chorób układu moczowego i podczas kuracji oczyszczających.
4. Wspomagają odchudzanie. Owoce czarnego bzu mają działanie przeczyszczające i często wchodzą w skład mieszanek odchudzających.
5. Zwalczają wolne rodniki. Owoce są najbogatszym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów. Pod tym względem dorównuje im tylko aronia. Zawierają też dużo witaminy C.

Zobacz, jak przygotować czarny bez! Herbata, sok i zioła przeciwgorączkowe

W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można kupić wiele produktów z czarnym bzem. Oto niektóre z nich:
  • Kwiat bzu czarnego. Suszone kwiaty w postaci sypkich ziół lub torebek. Robi się z nich napary podobne do herbaty (łyżeczka lub torebka na szklankę gorącej wody). Produkują je różne firmy.
  • Owoc bzu czarnego. Surowe owoce bzu są trujące. Ale wystarczy poddać je działaniu wysokiej temperatury (np. ususzyć), by zniszczyć toksyny. Z suszonych owoców robi się odwary (łyżkę lub torebkę owoców zalewa się zimną wodą i gotuje pod przykryciem 5–10 minut).
  • Sok z czarnego bzu w przypadku infekcji.
  • Zioła przeciwgorączkowe. Oprócz kwiatów bzu w ich skład wchodzi wierzba, lipa, rumianek i krwawnik. To doskonały sposób na leczenie przeziębienia.
napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie Przyjaciółka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (23)
/4 miesiące temu
Moja rodzina bardzo lubi sok z czarnego bzu. Zimą kupuję go w nadmiarze w Swojskiej Piwniczce.
/rok temu
Lepiej pić sok z czarnego bzu, naturalny, bez cukru i konserwantów. Spróbujcie soku Oleofarm.
/rok temu
No ja o niesamowitych właściwościach bzu przekonałam się dzięki Pracownia Kosmetyki Naturalnej :) Nic dziwnego, że jest tak zachwalany ! :)
POKAŻ KOMENTARZE (20)