Taping brzucha na odchudzanie można stosować, ale nie może to być jedyne działanie, jakie podejmuje się w celu wyszczuplenia tej partii ciała. Tylko w połączeniu z tradycyjnymi sposobami na odchudzanie, w tym ćwiczeniami na płaski brzuch, mogą okazać się skuteczne. Nie sposób jednak stwierdzić, w jakim stopniu przyczynią się do ewentualnego sukcesu.
Spis treści:
Kinesiotaping brzucha a odchudzanie
Kinesiotaping brzucha zawsze jest elementem wspierającym inne działania: terapię, ćwiczenia, czy kuracje odchudzającą. Same plastry nie mają wpływu na redukcje tkanki tłuszczowej – tę należy spalić, stosując odpowiednią dietę odchudzającą, a najlepiej dietę i ćwiczenia. Takie trio: ograniczenie kaloryczności jadłospisu, aktywność fizyczna i taping brzucha mogą dać świetne efekty. Jeśli ktoś myślał, że wystarczy przykleić parę kolorowych pasków na brzuch i patrzeć, jak on maleje, to nie tędy droga.
Badania naukowe wskazują, na co można liczyć, stosując oklejanie brzucha tejpami:
- Dodanie tejpów do ćwiczeń mięśni brzucha w programie fizjoterapii poporodowej wydaje się przynosić większe korzyści niż samych ćwiczeń w zakresie rekonwalescencji brzucha u kobiet po cięciu cesarskim. Stwierdzono znaczniejszy przyrost siły mięśni brzucha i większe zmniejszenie obwodu brzucha. Autorzy badania zastrzegają jednak, że niezbędne są dalsze badania na ten temat[1].
- Zastosowanie kinesiotapingu brzucha techniką korekcyjną może przyczynić się do zmniejszenia rozejścia mięśnia prostego brzucha u kobiet do 12 miesięcy po porodzie. Wydaje się jednak, że nie jest to jednoznacznie związane ze wzrostem aktywności mięśnia prostego brzucha. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych i szerszych badań[2].
- Kinesiotaping zmniejsza ciśnienie pod skórą, co powoduje cofanie się wysięków oraz usuwa podskórne krwotoki i zatory w płynach limfatycznych [3].
Jak okleić brzuch tejpami?
Najlepiej oczywiście zgłosić się do specjalisty, który ukończył kurs tapowania. Dobierze on technikę indywidualnie do potrzeb pacjentki. Sposobów naklejania plastrów na brzuch jest bardzo dużo i różnią się:
- szerokością zastosowanych tejpów,
- ich długością,
- kierunkiem naklejania
- stopniem rozciągnięcia tejpa.
Kolor plastra nie ma znaczenia, najważniejsza jest technika aplikacji. Podstawową zasadą zawsze jest to, aby końce plastra nie były naciągnięte. Naciąga się, w dodatku w różnym stopniu, środkową część każdego tejpa.
Tejpy na brzuch po cesarce
Wydawać by się mogło, że u każdej pacjentki po cesarce, plastry rozmieszcza się tak samo. Ale tak nie jest. Najczęściej spotyka się następujące sposoby aplikacji[4]:
- „technika schodkowa”: jeden tejp wzdłuż blizny bezpośrednio na niej, a dwa kolejne pionowo na końcach pierwszego, przy czym jeden z nich sięga bardziej w górę, drugi bardziej w dół od blizny. Stosowana na bolesne, niemobilne blizny po cesarce.
- „technika Z”: trzy plastry o szerokości ok. 2 cm ukośnie (45 stopni) przez bliznę, naklejane naprzemiennie z dwoma tejpami przebiegającymi ukośnie w przeciwną stronę. Technika stosowana na stare blizny.
- „technika krzyżykowa”: cztery plastry o szerokości ok. 1 cm przez bliznę, naklejane naprzemiennie z czterema tejpami przebiegającymi ukośnie w przeciwną stronę. Stosowana po tejpowaniu techniką Y, w celu zapobiegania zmniejszenia mobilności skóry w miejscu blizny i przeciwbólowo.
- „technika Y”: Tejp na części długości rozcina się na pół i tymi odnogami obejmuje bliznę, przyklejając plastry wzdłuż niej. Szersza, nierozdzielona część tejpa znajduje się po boku blizny z jednej strony. Ramiona ułożonej poziomo litery i obejmują plaster ochronny, którym zakleja się miejsce szycia. Technika stosowana na świeże blizny, wkrótce po cesarce w celu zapobiegania powstawaniu bliznowca i redukcji bólu.
Taping mięśnia prostego brzucha
Stosuje się go najczęściej w przypadku tzw. rozejścia mięśnia prostego brzucha, najczęściej po ciąży. Najczęściej spotykaną techniką jest naklejanie szerokich tejpów ukośnie i na przemian – cztery biegną w dół od lewej strony brzucha w prawo w dół i cztery biegną w dół od prawej strony brzucha w lewo w dół. Taśmy krzyżują się w linii środkowej brzucha, czyli tam, gdzie następuje rozejście mięśnia prostego brzucha.
Czasami stosuje się rozszerzenie tej techniki, które polega na naklejeniu najpierw dwóch tejpów wzdłuż obu części mięśnia prostego brzucha, a na niej nakleja się kolejne ukośnie, jak opisaliśmy wyżej lub poziomo, jeden nad drugim na całej długości pionowo naklejonych plastrów. Można także zastosować sposób pokazany na poniższym zdjęciu:
fot. Taping mięśnia prostego brzucha/ Adobe Stock, Volodymyr Shcerbak
Taping limfatyczny brzucha
Aby zmniejszyć obrzęk limfatyczny brzucha, najczęściej stosuje się cienkie plastry, czyli rozcięte wzdłuż na cztery zwykłe tejpy. Jeden koniec pozostaje nierozcięty. Jeden z producentów plastrów zaleca, aby ten nierozcięty koniec umieścić na brzuchu tuż pod mostkiem, a cienkie cztery końce nakleić falistym kształtem kierując się w dół brzucha i zachowując między nimi odstęp 1,5-2,5 cm.
Niektórzy specjaliści dodatkowo naklejają jeszcze dwa tak samo przygotowane tejpy, umieszczając je po lewej i prawej stronie brzucha, przyklejając grubszy koniec w dole brzucha w kierunku pachwiny, a cienkie końce ukośnie w górę brzucha.
fot. Taping limfatyczny brzucha/ Adobe Stock, somemeans
Taping limfatyczny brzucha nie zredukuje tkanki tłuszczowej, ale może pomóc zdrenować limfę, przez co skóra i tkanka podskórna będą mniej obrzęknięte, a brzuch będzie wydawał się szczuplejszy.
Źródło:
1. Effects of exercise and Kinesio taping on abdominal recovery in women with cesarean section: a pilot randomized controlled trial
2. Immediate Effects of Kinesio Taping on Rectus Abdominis Diastasis in Postpartum Women—Preliminary Report
3. Kinesio taping – a healing and supportive method in various fields of medicine, dentistry, sport and physiotherapyof medicine, dentistry, sport and physiotherapy
4. Application of kinesiotaping in the case of a cesarean section scar
Czytaj także:
Jak schudnąć z brzucha? Najlepsze sposoby
Dieta na płaski brzuch – jadłospis i zasady
Jak spalić tłuszcz z brzucha?