Psychodietetyka, czyli odchudzanie sposobu myślenia

Coraz częściej wśród ofert związanych z odchudzaniem możemy spotkać się z psychodietetyką. Czym zatem odchudzanie z psychodietetykiem różni się od kuracji prowadzonej przez dietetyka? Kto to jest psychodietetyk i na czym polega jego praca?

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyk jest specjalistą zajmującym się terapią osób borykających z problemami związanymi z nadmiernym jedzeniem. Usługi psychodietetyka szczególnie polecane są osobom, którym nie są obce kwestie takie jak:

  • doświadczanie efektu jo-jo,
  • częste próby zrzucenia nadwagi – zakończone brakiem oczekiwanych efektów,
  • zbyt częste uleganie zachciankom,
  • zajadanie stresu emocji czy nudy.

Drugą grupę osób, dla których spotkanie z psychodietetykiem mogłoby przynieść oczekiwane rezultaty, są osoby odchudzające się „od poniedziałku”, czyli krótko mówiąc mające problem ze zbyt niskim poziomem motywacji.

Spotkanie z psychodietetykiem

Pierwsze spotkania z psychodietetykiem wiążą się przede wszystkim z diagnozą przyczyn nadmiernego jedzenia, stylu jedzenia, nawyków żywieniowych oraz ograniczeń środowiskowych mogących sprzyjać nadmiernemu jedzeniu.

Kolejne spotkania mają na celu wypracowanie dopasowanego do potrzeb i preferencji planu żywieniowego sprzyjającego utracie nadwagi oraz zmianie nawyków żywieniowych prowadzących do uzyskania i utrzymania szczupłej sylwetki.

Kwestią najważniejszą jednak w kuracji odchudzającej jest przeprowadzenie klienta przez psychologiczny proces zmiany i przygotowanie na wszystkie jego etapy poprzez wzmacnianie i budowanie motywacji na każdym z etapów tak, aby zapobiegać zaprzestaniu kuracji. Przejście przez proces zmiany wiąże się nie tylko ze zmianą sposobu żywienia i nawyków, ale przede wszystkim ze zmianą sposobu myślenia o jedzeniu.

Zobacz też: Zalety odchudzania we dwójkę

Myśl jak osoba szczupła!

Osoba zmagająca się z nadwagą, aby na stałe pozbyć się zbędnych kilogramów, musi zmienić dotychczasowy sposób myślenia i zacząć myśleć jak osoba szczupła, a nie jak osoba odchudzająca się – co oczywiście nie jest łatwą kwestią, wymaga czasu i konsekwencji, ale przynosi  oczekiwane rezultaty.

Jak pisze Brian Wansink: „Najlepsza dieta to ta, którą stosujesz, nie wiedząc o tym” – czyli ta, o której nie myślisz jako o ograniczeniu, tylko jak o własnym sposobie żywienia.

Każdy może schudnąć i cieszyć się szczupłą sylwetką – trzeba tylko wypracować własny sposób osiągnięcia założonego celu, a spotkania z psychodietetykiem na pewno nie jednej osobie pomogą  zrealizować marzenie o utracie zbędnych kilogramów.

Zobacz też: Termogeniki, czyli produkty, które spalają kalorie