Metoda odchudzania braci rodzeń fot. Adobe Stock, Valerii

Dietetyczna rewelacja czy nic nowego? Oto kontrowersyjna metoda odchudzania braci Rodzeń

Metoda odchudzania braci Rodzeń obiecuje efekty bez efektu jojo, bez liczenia kalorii i bez ważenia produktów. Opiera się na 7 zasadach i wywraca do góry nogami aktualne zalecenia dietetyczne, za które w swoim manifeście bracia Rodzeń przepraszają. Namawiają też na trwałą zmianę nawyków żywieniowych na takie, które wielu uzna za, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne.
Ewa Cwil / 22.01.2023 05:03
Metoda odchudzania braci rodzeń fot. Adobe Stock, Valerii

Metoda odchudzania braci Rodzeń, Łukasza i  Mateusza, wynika z refleksji, jaką poczynili i o której piszą tak: „Jeszcze kilka lat temu to my byliśmy tymi lekarzami, którzy w leczeniu otyłości stosowali klasyczne, standardowe podejście liczenia kalorii, deficytu kalorycznego i ważenia posiłków. To my, zgodnie z wiedzą, którą nam przekazano na studiach i w trakcie specjalizacji, jak mantrę mówiliśmy Wam, że: tłuszcz zabija, węglowodany są niezbędne do życia, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dieta musi być zbilansowana, trzeba jeść co 2-3 godziny, najlepiej 6 do 8 posiłków dziennie. […] Przepraszamy!” Intrygująco i obiecująco, prawda? Zatem co kryje się za metodą odchudzania braci Rodzeń?

Spis treści:

 1. Kim są bracia Rodzeń?
 2. 7 zasad metody odchudzania braci Rodzeń
 3. Efekty metody odchudzania braci Rodzeń, opinie

Kim są bracia Rodzeń?

Bracia Rodzeń są bliźniakami, z natury buntownikami, ludźmi po studiach medycznych, które ukończyli po rocznej przerwie na przewietrzenie głów i podróże. Są facetami, których zmęczyło i utuczyło współczesne życie, mężczyznami, którym udało się schudnąć dzięki temu, że zakwestionowali obowiązujące wciąż zalecenia dietetyczne, a swoją wiedzą dzielą się z internautami.

Bracia Rodzeń są też biznesmenami. Prowadzą stronę internetową oraz kanał na YouTube. Sprzedają swoją książkę, bilety na organizowane przez siebie konferencje, przepisy diety keto, e-booki z programami zdrowotnymi do walki z cukrzycą i nadwagą. Na stronie można też znaleźć wiele bezpłatnych materiałów tekstowych i wideo, które wyjaśniają m.in. z jakich naukowych podstaw korzystali bracia Rodzeń, konstruując swoją metodę odchudzania.

Bracia Rodzeń tworzą społeczność ludzi chcących schudnąć lub podjąć walkę z cukrzycą, PCOS, dną moczanową, nadciśnieniem stłuszczeniem wątroby oraz grupę „Rezydentów”, a właściwie ambasadorów metody, którzy organizują spotkania online i na żywo oraz grupy wsparcia.

7 zasad metody odchudzania braci Rodzeń

Czytając poniższe kluczowe zasady metody, można dowiedzieć się, czym ta metoda różni się od ogólnych, oficjalnych wytycznych dotyczących odchudzania.
1. Przygotowania: wykonanie badań laboratoryjnych i likwidacja niedoborów witamin i minerałów.
2. Ograniczenie węglowodanów w diecie – do 50, a nawet 20 g na dobę.
3. Wzbogacenie jadłospisu w białko (1,2-2 g na każdy docelowy kilogram masy ciała).
4. Nieograniczanie w diecie tłuszczów zwierzęcych.
5. Stosowanie postu przerywanego – 16 godzin postu i 8 godzin na jedzenie.
6. Stosowanie ćwiczeń siłowych 3 razy w tygodniu po 15 minut, NIE WIĘCEJ!
7. Życie jest piękne i trzeba się nim cieszyć – rola psychiki w zdrowym metabolizmie.

Metoda odchudzania braci Rodzeń kwestionuje rolę aktywności fizycznej w procesie odchudzania, nie respektuje ostrzeżeń o szkodliwości tłuszczów zwierzęcych, zaleca duże spożycie białka i zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie (dieta ketogeniczna), odrzuca częste spożywanie niewielkich posiłków i hołduje długim przerwom między posiłkami. Jej celem jest to, aby osoba odchudzająca się uzdrowiła swój metabolizm i stosowała polecany sposób żywienia przez resztę życia.

Piramida żywieniowa braci Rodzeń

Piramida żywieniowa, która na swojej stronie publikują bracia, nijak nie przypomina tej oficjalnej piramidy żywieniowej. Bracia rodzeń w podstawie swojej piramidy umieścili tłuste mięso, ryby, owoce morza. Wyżej jest kurczak, masło, niektóre warzywa, jeszcze wyżej orzechy i owoce.

Wytyczne obejmują jedzenie:

 • mięsa,
 • olejów,
 • niektórych czerwonych warzyw,
 • zielonych warzyw,
 • jaj i nabiału,
 • orzechów i nasion,
 • owoców.

metoda odchudzania braci rodzeń

fot. Metoda odchudzania braci Rodzeń/ Adobe Stock, EwaStudio

Na liście zakazanych produktów znalazły sięmiędzy innymi:

 • pieczywo,
 • makarony,
 • mleko,
 • fasola,
 • kukurydza,
 • ryż,
 • cukier.

Efekty metody odchudzania braci Rodzeń, opinie

Jak można przeczytać na stronie braci i ich metody, wiele osób jest zachwyconych efektami – chudną spektakularnie i szybko, pokonują insulinooporność, cukrzycę itp. I faktycznie na takiej diecie można szybko schudnąć – np. 20 kg w 4 miesiące. Z kolei na forach internetowych, poza informacjami od osób, które stosowały z powodzeniem tę metodę, wyczytać można, że nie każdemu taka dieta i cały system odchudzania pasują, że „to sekta”. I faktem jest, że dieta ketogeniczna, która jest podstawą tej metody, nie będzie odpowiadała każdemu. Dietetycy i lekarze, a z pewnością ich większość, nie odważyłaby się powiedzieć, że to metoda odchudzania dla każdego i że jest w przypadku każdej osoby w pełni bezpieczna.

Podsumowanie: metoda odchudzania braci Rodzeń jest skuteczna, kontrowersyjna i nie dla każdego, i to z różnych względów, np. z powodu stanu zdrowia, złego samopoczucia na diecie keto. Bazuje jednak na doniesieniach naukowych, które być może wpłyną kiedyś na zmianę oficjalnych wytycznych dietetycznych. Dotąd się to nie stało.

Źródło: https://braciarodzen.pl

Czytaj także:
Dieta białkowa – jadłospis na 14 dni, efekty
Dieta tłuszczowa – jedz do woli i chudnij
Ćwiczenia na schudnięcie – skuteczny program treningowy