Czy kukurydza jest dobra na odchudzanie? Ile kcal ma kolba kukurydzy?

kolba kukurydzy kcal fot. Adobe Stock, EdNurg
Kolba gotowanej kukurydzy dostarcza ok. 200 kcal. To idealna kaloryczność dietetycznej przekąski, kolacji lub dodatku do obiadu. Kukurydza w puszce ma ok. 100 kcal/100 g. Większą kaloryczność ma suszona kukurydza, z której powstaje np. popcorn. Mimo wszystko kukurydza jest dobra na odchudzanie i można wkomponować ją w niskokaloryczną dietę.
/ 05.08.2022 05:57
kolba kukurydzy kcal fot. Adobe Stock, EdNurg

Kaloryczność kukurydzy mieści się w przedziale 90-120 kcal/ 100 g. Dokładna ilość kalorii kukurydzy zależy od tego, ile w niej wody. Więcej kcal na 100 g ma suszona kukurydza i popcorn, który z niej powstaje.

Spis treści:

  1. Ile kalorii ma kukurydza?
  2. Czy kukurydza jest dietetyczna i dobra na odchudzanie?
  3. Kukurydza na diecie - pomysły na posiłki

Ile kalorii ma kukurydza?

Ile kcal ma kolba kukurydzy?

Gotowana kukurydza ma 115 kcal/100 g. Liczą się tylko jadalne części kukurydzy. Gdy kupujesz ją w kolbie, musisz odliczyć masę głąbu i liści: niejadalnych części.

Średnia kolba kukurydzy waży ok. 290 g, po pozbawieniu jej liści i głąbu, jadalne części kukurydzy mają ok. 180 g. Średnia kolba gotowanej kukurydzy dostarcza ok. 207 kcal.

Gotowana kukurydza z masłem ma więcej kalorii. Dolicz 90 kcal na każdą łyżkę masła, którą zużyjesz do posmarowania kukurydzy.

Gotowana kolba kukurydzy z łyżką masła ma ok. 297 kcal.

Ile kcal ma kukurydza konserwowa w puszce?

100 g kukurydzy konserwowej ma ok. 109 kcal. Pełna szklanka kukurydzy konserwowej waży ok. 170 g i dostarcza 185 kcal. Łyżka kukurydzy z puszki to ok. 20 g i 16 kcal. 

Na puszce kukurydzy możesz zobaczyć czasem oznaczenia, z których wynika, że kaloryczność kukurydzy jest niższa. To dlatego, że kcal kukurydzy podane zostały w przeliczeniu na masę z zalewą, która prawie nie dostarcza kalorii. Szukaj oznaczenia masy netto po odsączeniu.

Ile kcal ma popcorn?

Kukurydza na popcorn musi zostać wysuszona, znacznie wzrasta więc jej kaloryczność na 100 g. 100 g suchej kukurydzy to 387 kcal. Najłatwiej obliczyć kaloryczność popcornu ważąc ziarna kukurydzy przed wyprażeniem. Popcorn bez dodatku tłuszczu ma jednak dokładnie tyle samo kcal, co suche nasiona kukurydzy. W 100 g popcornu bez tłuszczu jest 387 kcal.

Szklanka popcornu waży niewiele: 8 g i jest w niej ok. 31 kcal. Popcorn jest więc niskokalorycznym wyrobem kukurydzianym.

Więcej kalorii jest w popcornie z dodatkiem tłuszczu i słodkim popcornie. Popcorn do mikrofalówki solony to już 428 kcal/ 100 g. Popcorn słodki lub karmelowy ma ok. 460 kcal/ 100 g.

Niskokaloryczny popcorn najlepiej przygotować w domu samemu, by regulować dodatek tłuszczu i soli. Może być on nawet postrzegany jako dietetyczna przekąska.

Ile kcal mają płatki kukurydziane?

100 g płatków kukurydzianych ma 381 kcal/ 100 g. Kaloryczność płatków kukurydzianych może być wyższa, jeśli polane zostały miodem lub cukrową polewą.

Czy kukurydza jest dietetyczna i dobra na odchudzanie?

Kukurydzę zdecydowanie można jeść na diecie odchudzającej. Kukurydza nie jest wysokokaloryczna, choć jeśli podasz ją z dużą ilością masła, może mieć sporo kalorii. Ponieważ indeks glikemiczny kukurydzy jest średni, najlepiej jeść ją z białkowymi dodatkami.

Kukurydza na diecie - pomysły na posiłki

Kukurydza jest dietetyczna, ale możesz „zepsuć” jej właściwości nieświadomie, podając ją z kalorycznymi dodatkami. Kukurydza to np. doskonały dodatek do fit grilla. Śmiało korzystaj z kukurydzy gotowanej, pieczonej i kukurydzy konserwowej.

Kilka przyjaznych diecie posiłków z kukurydzą to:

  • grillowana kukurydza i grillowana pierś z kurczaka,
  • gotowana kolba kukurydzy z fit sosem czosnkowym,
  • sałatka ziemniaczana z kukurydzą i ogórkiem małosolnym,
  • pieczone filety z kurczaka w panierce z płatków kukurydzianych,
  • chili con carne z mięsa indyka z fasolą i kukurydzą,
  • tortilla z warzywami, tofu i kukurydzą,
  • popcorn bez dodatku tłuszczu.

Czytaj także:
Ile kalorii ma banan? Czy dojrzały banan ma więcej kcal niż zielony?
Ile kalorii ma małe jabłko? Czy jabłka są dobre na odchudzanie?
Kebab - kalorie i wartości odżywcze. Ile kalorii ma kebab w tortilli, a ile w bułce?

Redakcja poleca

REKLAMA