Jak korzystać z bieżni w sposób bezpieczny i efektywny? Oto kilka porad:
Rozgrzej się
Bieganie na bieżni wymaga takiej samej rozgrzewki jak bieganie w terenie. Rozgrzej mięśnie (idąc lub truchtając na bieżni oraz wykonując kilka delikatnych ćwiczeń rozciągających) a dopiero potem zacznij bieg w wybranym tempie.
Pamiętaj o schłodzeniu na koniec treningu
Podobnie jak w punkcie pierwszym. Mimo, że biegasz w zamkniętym pomieszczeniu nie zwalnia Cię to ze schłodzenia organizmu po treningu.
Pamiętaj o nawodnieniu
Ponieważ biegasz w zamkniętym pomieszczeniu (zazwyczaj ciepłym, suchym i niezbyt przewiewnym) potrzebujesz uzupełniać płyny częściej niż na zewnątrz.
Zobacz także: Co należy pić przed, po i w trakcie treningu?
Nie biegaj blisko krawędzi bieżni
Zajmij dobre miejsce na bieżni. Nie biegnij tak by groziło Ci nadepnięcie na „pobocze”, przednią krawędź lub też spadnięcie z tyłu bieżni. Niemal każdy kontakt z nieruchomą częścią skończy się poważnym upadkiem.
Zobacz też : 5 najlepszych elektronicznych gadżetów dla biegacza
Nie patrz w dół
Patrzenie na swoje stopy w trakcie biegu na stacjonarnej bieżni jest niewskazane z kilku powodów. Pomijając tak oczywiste jak ból pleców należy pamiętać o ryzyku utraty równowagi oraz wystąpienia nudności. Poza tym jeśli nie zachowujesz prawidłowej postawy biegacza szybciej się męczysz.
Zwiększ nachylenie
Biegając na bieżni warto ustawić nachylenie 1-2 %. Badania wykazują, ze takie ustawienie najmniej obciąża nasze nogi (i minimalizuje ryzyko kontuzji). Dodatkowo podnosi się efektywność treningu bez podnoszenia poziomu trudności.
Biegaj krótkim krokiem
Ponieważ bieżnia treningowa bardzo mocno obciąża kości i mięśnie nóg staraj się biegać krótszym krokiem. Dzięki temu będziesz lądował delikatniej, nie narażając nóg na ekstremalne przeciążenia.
Nie trzymaj się poręczy
Na bieżni staraj się biegać w takiej samej pozycji jak na zewnątrz. Łapanie się poręczy tylko utrudni bieg nie zwiększając bezpieczeństwa ani nie podnosząc efektywności ćwiczeń. Dlatego nie warto korzystać z wbudowanych w poręcze pulsometrów – pomiar jest niedokładny a bardzo utrudnia bieg.
Korzystaj z programów
Niemal każda bieżnia posiada kilka wbudowanych programów. Korzystaj z nich – dzięki temu, w razie potrzeby można zrealizować większość elementów treningowych w domu (bieg ciągły, ze zmiennym tempem, interwałowy, z podbiegami, itp.)
Włącz muzykę
Wielką zaletą biegania na bieżni jest możliwość bezpiecznego słuchania muzyki. Włącz energiczną, rytmiczną muzykę a będziesz w stanie przebiec więcej niż w ciszy.
Bieganie na bieżni może od czasu do czasu zastąpić (lub uzupełnić) tradycyjny trening. Jednak z racji bardzo dużych obciążeń nie może całkowicie wyprzeć biegania na powietrzu. Dlatego traktuj bieżnię jako plan B gdy nie jesteś w stanie wykonać treningu w normalnych warunkach.