Każdy sport tak jak i bieganie może doprowadzić do poważnych kontuzji

5 najlepszych elektronicznych gadżetów dla biegacza

Istnieje mnóstwo gadżetów ułatwiających lub uprzyjemniających nasze bieganie. Oto subiektywna lista najbardziej przydatnych elektronicznych gadżetów dla biegacza:
/ 16.06.2010 12:27
Każdy sport tak jak i bieganie może doprowadzić do poważnych kontuzji

1. GPS dla biegacza

Coraz więcej firm oferuje niewielkie, noszone tak jak zegarek, zestawy GPS dla biegaczy. Najprostsze obliczają tylko długość przebiegniętego odcinka. Najbardziej złożone potrafią zapamiętać przebiegniętą trasę (którą potem możesz obejrzeć na ekranie komputera wraz z parametrami biegu na poszczególnych odcinkach) oraz poprowadzić Cię wcześniej zaprojektowaną trasą. Gadżet stosunkowo drogi ale bardzo przydatny, szczególnie dla bardziej zaawansowanego biegacza.

2. Zegarek sportowy

Zegarek ze stoperem to podstawa ale dla biegacza przydatny będzie bardziej rozbudowany model zapisujący w pamięci nawet kilkadziesiąt czasów, oferujący funkcję timera (czyli odliczania wstecz), elektronicznego krokomierza (szczególnie jeśli nie posiadamy GPS) i pulsometru. W niektórych sytuacjach mogą przydać się tez funkcje wysokościomierza, kompasu, termometru czy barometru (szczególnie gdy biegamy dużo i w urozmaiconym terenie).

3. Pulsometry i miniaturowe „stacje medyczne”

Jak już napisałem pulsometry coraz częściej stają się jednym z elementów zegarków sportowych. Współczesne „stacje medyczne” (najczęściej w postaci pasów lub opasek) badają nie tylko puls ale także ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Często wyposażone są w alarm (przydatny gdy przekraczamy założone parametry treningu) oraz dość pojemną pamięć pozwalającą odtworzyć całą „zdrowotną” historię treningu. Jednak tak rozbudowany gadżet przyda się tylko bardzo zaawansowanym biegaczom.

Zobacz także: Rozgrzewka przed bieganiem

4. Odtwarzacz MP3

Teoretycznie słuchanie muzyki w czasie biegu zwiększa zagrożenie (nie słyszymy co się dzieje wokół). Jednak w praktyce, nawet najprostszy odtwarzacz muzyki potrafi uczynić trening znacznie przyjemniejszym. Szczególnie wygodne są małe odtwarzacze z klipsem, które ważą kilkadziesiąt gramów, dają się łatwo przyczepić do ubrania i zupełnie nie przeszkadzają podczas biegu (np. IPod Shuffle).

Polecamy: Ćwiczenia rozciągające

5. Bieżnia

Jeżeli masz w domu sporo miejsca warto zainwestować w bieżnię. Pozwoli ona urozmaicić trening a dodatkowo umożliwi trening gdy warunki na zewnątrz są bardzo niesprzyjające. Bardziej zaawansowane modele oferują wiele możliwości, w tym zaprogramowania różnych warunków biegu (m.in. bieg interwałowy oraz po wzniesieniach) a nawet dokonywanie pomiarów tętna, ciśnienia czy temperatury ciała.

Przedstawione powyżej elektroniczne gadżety nie są oczywiście niezbędne ale bez wątpienia umożliwiają czerpanie jeszcze większej przyjemności z biegania.