Na czym polega dieta jajeczna?
Jesteś fanką jajek? Ta dieta odchudzająca na pierwszy rzut oka będzie dla ciebie wybawieniem. Zasady są proste!
- Dieta trwa tylko 14 dni.
- Jesz tylko 3 posiłki dziennie.
- Do każdego posiłku dodajesz 2 jajka (na twardo lub na miękko)
- Jajka uzupełniasz dużą ilością warzyw.
- W ciągu dnia możesz dodatkowo zjeść niewielki owoc i mała ilość produktów zbożowych (np. kromkę chleba).
Autorzy diety obiecują niesamowite efekty odchudzające. Po 2 tygodniach możesz być lżejsza nawet o 10 kg! Brzmi, jak marzenie? Niestety nie jest tak kolorowo. Osoby, które stosowały dietę jajeczną dzielą się swoimi spostrzeżeniami na forach internetowych. Opinie nie są pozytywne. Dieta jest porównywana do niezwykle restrykcyjnej diety kopenhaskiej. Użytkowniczki piszą o znacznym osłabieniu, problemach z wypróżnieniem czy błyskawicznym efekcie jo-jo.
Przyjrzeliśmy się negatywnym efektom diety jajecznej!
Niebezpieczne skutki uboczne
Niestety skutków ubocznych stosowania diety opartej wyłącznie na jajkach i warzywach jest wiele. Zanim zdecydujesz się ją zastosować przeczytaj, co może cię czekać.
Osłabienie
Dieta jajeczna jest dietą niezwykle niskokaloryczną. Dostarcza około 800 kcal dziennie i jest praktycznie pozbawiona węglowodanów, które dają energię do działania. Przy tak niskiej kaloryczności z pewnością poczujesz się ogromnie zmęczona. Możesz nawet zemdleć, jeśli jesteś wrażliwa na niskie stężenie glukozy we krwi.
Znudzenie
Kochasz jaja? Zastosowanie tej metody odchudzania może to zmienić. Wyobraź sobie, jak będziesz się czuła po 14 dniach codziennego jedzenia 6 jajek? To w sumie 84 jaja w ciągu 2 tygodni! Gwarantujemy ci, że po takiej diecie przez długi czas nawet nie spojrzysz w kierunku jajek.
Niedobory pokarmowe
Jajka to produkty o wysokiej wartości odżywczej, ale nie można na ich podstawie budować całego jadłospisu. Rezygnacja z produktów zbożowych (szczególnie tych pełnoziarnistych), mięsa, ryb, produktów mlecznych, roślin strączkowych i większości owoców może sprawić, że dieta będzie niedoborowa w:
- witaminę B6,
- witaminę B1,
- wapń,
- żelazo,
- miedź,
- mangan,
- witaminę C,
- błonnik pokarmowy.
Obciążenie nerek i wątroby
Dieta jajeczna jest dietą wysokobiałkową. Jajka (zarówno białko jak i żółtko) są bardzo dobrym źródłem białka. Poza tym jest to produkt bogaty w tłuszcz i cholesterol. Składniki te w tak dużej ilości mogą znacząco obciążać nerki odpowiedzialne za metabolizm biała i wątrobę, która odpowiada za przemiany cholesterolu.
Efekt jo-jo
Przy tak niskiej kaloryczności diety odchudzającej możesz być pewna, że efekt jo-jo nastąpi błyskawicznie. Jedząc jajka z warzywami spożywasz ilość kalorii znacząco mniejszą niż twoja podstawowa przemiana materii. Taki stan sprawia, że organizm przestawia się na „tryb oszczędności" i po zakończeniu diety z łatwością magazynuje tkankę tłuszczową. Musisz mieć też świadomość, że spadek wagi na diecie jajecznej w dużej mierze wynika z odwodnienia, a nie spalania tłuszczu.
Kto nie powinien stosować diety jajecznej?
Nasz opinia jest jasna! To nie jest dieta odchudzająca, która mogłaby sprawić, że schudniesz trwale i bezpiecznie. Taki sposób żywienia jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami nerek, wątroby oraz dla tych z was, które mają problemy z podwyższonym cholesterolem i cierpią na schorzenia układu pokarmowego.
Jajka to produkt o wysokiej wartości odżywczej, jednak pamiętaj, by nie jadać ich więcej niż 7 sztuk tygodniowo!
Dowiedz się więcej o skutecznym odchudzaniu:
Dieta cytrynowa - schudnij 4 kg w tydzień i oczyść organizm z toksyn!
Chcesz jeść zdrowo i chudnąć? Zobacz dietę Ewy Chodakowskiej! (jadłospis na 7 dni)
Prosta, szybka i skuteczna dieta odchudzająca. Gotowy jadłospis na 7 dni! (bez suplementów)