Czym jest wskaźnik WHR i jak go obliczyć?

wskaźnik WHR fot. Adobe Stock
Wskaźnik WHR to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Jeśli wskaźnik WHR jest zbyt wysoki, grozi ci wiele chorób typowych dla otyłości brzusznej. Oblicz wskaźnik WHR i dowiedz się, jaki masz typ sylwetki.
Karolina Kalinowska / 10.02.2021 13:41
wskaźnik WHR fot. Adobe Stock

Wskaźnik BMI przestaje być wyrocznią jeśli chodzi o to, czy twoja waga mieści się w normie. Naukowcy udowodnili, że jest inny, dokładniejszy sposób na oszacowanie prawidłowej wagi.

W ostatnich latach lawinowo rośnie liczba otyłych osób. Eksperci alarmują, że coraz więcej dzieci jest dotkniętych nadwagą i otyłością. Wciąż do obliczenia prawidłowej wagi używa się kalkulatora BMI, jednak te wyliczenia mogą wprowadzać w błąd.

Spis treści:

  1. Wskaźnik WHR - co to takiego?
  2. Jak obliczyć wskaźnik WHR?
  3. Wskaźnik WHR a typ sylwetki

Co to jest wskaźnik WHR?

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Texas udowodniły, że wskaźnik BMI jest nierzetelny. W czym tkwi problem? Indeks masy ciała (BMI) nie jest w stanie odróżnić tkanki tłuszczowej od tkanki mięśniowej.

Dlatego powinno się badać poziom tkanki tłuszczowej lub wyliczać wskaźnik WHR, czyli stosunek obwodu w pasie do obwodu bioder - WHR (Waist-Hip Ratio). 

Jest to wskaźnik stosowany do oceny rodzaju otyłości oraz rozmieszczenia tłuszczu podskórnego. Naukowcy z Mayo Clinic przebadali 15 000 osób i odkryli, że ryzyko śmierci u osób z wysokim WHR było znacznie większe niż u osób, które miały wysokie BMI.

Jak obliczyć wskaźnik WHR?

Wzór na wskaźnik WJR jest prosty: wskaźnik WHR oblicza się przez podzielenie obwodu w talii przez obwód bioder. Obwody oczywiście muszą być liczone w centymetrach.

Przykład: obwód talii (64 cm) / obwód bioder (87 cm) = 0,73 WHR.

U kobiet wynik wyższy niż 0,85 oznacza, że masz za dużo tłuszczu w okolicy brzucha i cierpisz na otyłość brzuszną. Tym samym jesteś znacznie bardziej narażona na chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę typu 2, udar mózgu czy nadciśnienie tętnicze.

U mężczyzn wskaźnik WHR nie powinien przekraczać wartości 1.

Wskaźnik WHR a typ sylwetki

Wskaźnik WHR może być dobrym sposobem na określenie typu sylwetki. Obliczając go dowiesz się, czy masz figurę typu jabłko czy gruszka:

  • sylwetka typu jabłko: WHR wyższy lub równy 0,8;
  • sylwetka typu gruszka: WHR niższy lub równy 0,8.

Niektórzy psycholodzy uważają, że WHR może być wskaźnikiem mówiącym o atrakcyjności fizycznej kobiet w oczach mężczyzn.

Idealnym wynikiem dla płci pięknej jest WHR o wartości 0,7. Panie z takim wskaźnikiem obwodu talii do obwodu bioder mają optymalny poziom estrogenów. Są również mniej podatne na cukrzycę, choroby układu krążenia czy nowotwór jajników. 

Wskaźnika WHR nie stosuje się u kobiet w ciąży.

Artykuł pierwotnie został opublikowany 24.05.2017.

Czytaj więcej na temat diet i odchudzania:
Od czego zacząć odchudzanie?
Dieta błyskawiczna - schudnij 5 kg w 7 dni
Najlepsze diety 2021 - ranking

Redakcja poleca

REKLAMA