Jak poradzić sobie z marznącymi stopami na stoku? Skuteczne wskazówki

marznące stopy na stoku fot. Adobe Stock, Annatamila
Przemarznięte stopy na stoku narciarskim potrafią skutecznie zepsuć zabawę z szusowania na stoku. Brak czucia w stopach, a nawet ból, potrafią pojawić się nawet w piękną pogodę. To uciążliwe zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów. Poznaj kilka sposobów na skuteczne ogrzanie stóp na stoku.
/ 24.01.2022 14:18
marznące stopy na stoku fot. Adobe Stock, Annatamila

Na stoku często marzną ci stopy? Na szczęście nie musi być to codzienność. Aktywność fizyczna w ziemie wymaga odpowiedniego ubioru i przygotowania, ale czasem przydatne są też gadżety. Skorzystaj z naszych wskazówek i wybierz odpowiednią dla siebie metodę ogrzania marznących stóp podczas jazdy na nartach i snowboardzie.

Spis treści:

  1. Odpowiednie skarpetki a marznące stopy na stoku
  2. Buty narciarskie, które uchronią przed marznięciem stóp
  3. Ogrzewane wkładki do butów narciarskich i snowboardowych
  4. Technika ubierania na stok, by stopy nie marzły
  5. Ostateczny sposób na zmarznięte stopy

Odpowiednie skarpetki a marznące stopy na stoku

Zacznijmy od sposobów tradycyjnych i dla niektórych może nieco staroświeckich. Podstawą są wełniane skarpety dobrej jakości. Jeśli zależy ci na cieple stóp, musisz koniecznie kupić skarpety z wełny dobrej jakości lub mieszanki wełniano-syntetycznej.

Pamiętaj, że bawełniane skarpety nie zabezpieczą stóp przed zimnem w dostatecznym stopniu. Wełna jest doskonałym "izolatorem" ciepła, więc wełniane skarpety nie muszą być bardzo grube. Nawet, jeżeli wełniane skarpetki będą tak cienkie, jak te bawełniane, znacznie lepiej zabezpieczą stopy przed utratą ciepła. Komfort, jakim jest ciepło stóp z pewnością jest wart założenia babcinych, wełnianych skarpetek.

Buty narciarskie, które uchronią przed marznięciem stóp

Kupując buty na stok, warto zdecydować się na model z wyjmowanymi wkładkami ze specjalnej pianki, która doskonale dopasowuje się do kształtu stopy.

Warto pamiętać, że buty z wkładkami przytwierdzonymi na stałe są zazwyczaj chłodniejsze i łatwiej ulegają przemoczeniu. Jeśli posiadasz już takie buty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić wkładki osobno.

Ogrzewane wkładki do butów narciarskich i snowboardowych

Świetną alternatywą dla osób, którym bardzo szybko marzną stopy są ogrzewające wkładki, a konkretniej kompresy do stóp. Tego typu kompresy można włożyć do butów czy też skarpet i chodzić w nich w zimne dni. Takie rozwiązanie jest idealne dla wszystkich, których dotyczy problem zimnych, marznących stóp. Rozgrzewają i pobudzają krążenie tak skutecznie, że stopy na długo pozostają ciepłe nawet wtedy, gdy kompresy przestaną wydzielać ciepło.

Z łatwością znajdziesz dedykowane butom narciarskim i snowboardowym ocieplacze.

Dzięki ogrzewaczom do stóp masz możliwość zadbać o to, aby stopy pozostały ciepłe w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Warto pamiętać, że ogrzewając stopy, ogrzewasz całe ciało. To idealne rozwiązanie dla narciarzy, alpinistów i osób, które uwielbiają długie wycieczki w góry. Można również pokusić się o rozgrzewające plastry do stóp, aby jeszcze spotęgować ogrzewanie.

Technika ubierania na stok, by stopy nie marzły

Jeśli dbasz o ciepło swoich stóp, powinnaś również pamiętać o zasadach dotyczących samej techniki ubierania. Wydawałoby się, że nie ma w tym nic odkrywczego. Okazuje się jednak, że wiele osób popełnia błędy podczas samego ubierania.

Gdy zawiązujesz buty bardzo mocno, aby zimno nie przedostało się do wnętrza buta, pięta nie ślizga się po bucie. W bardzo zimne dni lepiej zawiązać buty odrobinę luźniej niż zwykle, umożliwi to lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu stopy będą ciepłe i suche.

Ta sama zasada dotyczy wiązań. Jeśli są one bardzo mocno zaciśnięte, po kilku godzinach stopy będą chłodne. Warto delikatnie rozluźnić wiązania. Ponadto można trochę pochodzić, zanim przypniesz buty do deski i nart, dzięki czemu poprawisz cyrkulację powietrza w butach.

Ostateczny sposób na zmarznięte stopy

Jeśli wszystkie sposoby zawiodły i stopy dalej są zmarznięte, nie warto zwlekać i warto natychmiast przejść do najbliższego ciepłego pomieszczenia, na przykład do jednej z restauracji na stoku. Zwolnij wiązania i odsznuruj buty. Jeśli to także nie pomoże, wyjmijmy nogi z butów i zaczekaj, aż się rozgrzeją. W międzyczasie warto wypić rozgrzewającą herbatę.

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 18.11.2010.

Czytaj także:
Jak dobrać odpowiednie narty zjazdowe? Liczy się twój wzrost, masa ciała i nie tylko
Gdzie jechać na narty blisko Warszawy w sezonie 2021/2022? Najlepsze stoki i aktualne ceny
Łatwe trasy narciarskie dla początkujących - ponad 10 miejsc w całej Polsce
Gdzie jechać na narty w Polsce? Najlepsze ośrodki i stoki narciarskie

Ciepłe sportowe skarpety i inne akcesoria kupisz taniej, wklejając w koszyku zamówienia kod rabatowy Nike!

Redakcja poleca

REKLAMA