Gdzie na narty gdy nie ma śniegu?

Chamonix Mont Blanc to popularny ośrodek narciarski Francji, położony u stóp Mont Blanc. fot. Fotolia
Gdy w Polsce sezon narciarski 2011/2012 w większości ośrodków dopiero się zaczyna, a na porządny śnieg polskie góry muszą jeszcze poczekać, bez problemów możemy poszusować na alpejskich lodowcach. Tutaj warunki do jazdy są znakomite niemal przez cały rok. Piotr Tekiel z Fabryki Narciarzy poleca kilka miejsc, do których warto wybrać się na narty na początku grudnia.
/ 11.12.2011 20:10
Chamonix Mont Blanc to popularny ośrodek narciarski Francji, położony u stóp Mont Blanc. fot. Fotolia

Jeżeli w grudniu pogoda w polskich górach nie dopisuje, a my mamy ochotę skosztować białego szaleństwa jeszcze przed najazdem „sezonowców”, bez wahania powinniśmy wybrać trasy narciarskie na alpejskich lodowcach. Tutaj sezon narciarski trwa niemal cały rok i kiedy krajowe stoki pozostawiają wiele do życzenia, tutaj zawsze mamy gwarancję świetnych warunków do jazdy i znakomitego après-ski.

Na wczesne rozpoczęcie sezonu narciarskiego gorąco polecam Pitztal, Stubaital, Hintertux, Solden, Kaunertal, Kitzsteinhorn/ Zell am See-Kaprun, Mölltal oraz włoskie Maso Corto.

Pitztal, najwyżej położony lodowiec w Tyrolu (3440 m. n.p.m.), w zależności od ilości śniegu, czynny jest od września do maja. Zimą, dzięki połączeniu terenów narciarskich Rifflsee i Pitztal, narciarze mają do dyspozycji 68 km tras. Dodatkowo 41 km tras freerideowych oraz 12 km tras biegowych. Pitztal jest miejscem przyjaznym zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i osób zupełnie początkujących.

Zobacz także: Co nowego na polskich stokach w sezonie 2011/2012

Stubaital (3210 m.n.p.m.) znajduje się około 45 minut drogi od Innsbrucku. Dzięki dobrym warunkom śniegowym od października do czerwca, oraz bliskości lotniska, jest dobrym rozwiązaniem nawet na krótki weekendowy wyjazd. Stubaital jest ośrodkiem idealnym dla rodzin - coś dla siebie znajdą tu zarówno doświadczeni narciarze, jak i osoby mniej zaawansowane. Dodatkowo z położonego na wysokości 3210 m.n.p.m. tarasu widokowego Top of Tyrol rozciągają się przepiękne widoki.

Hintertux (3250 m.n.p.m.) jest jednym z ulubionych lodowców zawodników narciarskich. Dzięki temu, że jest to ośrodek całoroczny, odbywa się tu wiele treningów europejskich kadr narodowych.  Zróżnicowanie stoków daje możliwość jazdy nie tylko osobom zaawansowanym, ale również mniej doświadczonym narciarzom. Na szczycie lodowca znajduje się dodatkowa atrakcja- pałac lodowy, który można odwiedzić za dodatkową opłatą.

Zobacz także: Ubezpieczenie narciarskie - co musisz wiedzieć?

Ötztal/ Sölden (3340 m.n.p.m.), jest jednym z największych austriackich terenów lodowcowych. W skład ośrodka wchodzą 2 lodowce: Rettenbach & Tiefenbach. Sezon narciarski, w zależności od warunków śniegowych, trwa tutaj zazwyczaj od września do maja. Do dyspozycji narciarzy w obrębie lodowców znajduje się 10 wyciągów obsługujących 37 km tras. Zimą, łącznie z terenem poza lodowcowym, do dyspozycji narciarzy jest ok. 140 km. tras.

Kitzsteinhorn/ Zell am See-Kaprun (3029 m.n.p.m.) to wyjątkowo malownicze miejsca, położone w niedalekiej odległości od Salzburga. Kaprun wraz z Zell am See tworzą ośrodek pod nazwą Europa Sportregion. Lodowiec Kitzsteinhorn czynny jest przez cały rok. W miesiącach zimowych, w całym ośrodku do dyspozycji narciarzy jest ponad 130 km tras.

Kaunertal (3108 m.n.p.m.), zwany „najmłodszym lodowcem Tyrolu”, daje gwarancję śniegu od października aż do czerwca. Zimą w całym ośrodku dostępnych jest 54 km dobrze przygotowanych tras oraz 30 km tras freerideowych. Dodatkową zimową atrakcją ośrodka jest nocna jazda na nartach i sankach w miejscowości Fendels.

Zobacz także: Damskie deski snowboardowe na sezon 2011/2012

Mölltal (3122 m.n.p.m.) jest lodowcem położonym w Karyntii. Dobre warunki narciarskie panują tutaj przez cały rok, jednak jest to lodowiec przyjazny raczej dobrze jeżdżącym narciarzom.

Maso Corto/ Hochjoch (3200 m.n.p.m.). Lodowiec czynny jest prawie cały rok, z krótką przerwą w maju i czerwcu. Do dyspozycji narciarzy jest 9 km. tras lodowcowych. W okresie zimowym łączna długość wszystkich tras narciarskich wynosi 35 km. Trasy o różnym poziomie trudności przyciągają zarówno zawodników, jak i średniozaawansowanych narciarzy.

Zobacz także: Buty narciarskie na sezon 2011/2012

W każdym z wymienionych miejsc w ciągu roku organizowane są różnego rodzaju dodatkowe atrakcje i imprezy. Przed zaplanowaniem wyjazdu polecam odwiedzić strony internetowe poszczególnych ośrodków:

http://www.pitztaler-gletscher.at/pl

http://www.stubai.com.pl/

http://www.hintertuxergletscher.at/de/

http://www.soelden.com/

http://www.kaunertaler-gletscher.at/pl

http://www.kitzsteinhorn.at/

http://www.gletscher.co.at/

http://www.silvretta-montafon.at/

Redakcja poleca

REKLAMA