rower elektryczny fot. Adobe Stock

Jak wygląda jazda na rowerze elektrycznym? Co daje taki rodzaj aktywności?

Na ulicach coraz częściej można spotkać osoby na rowerze elektrycznym. Dla kogo taki jednoślad będzie dobrym pomysłem? Co daje taki rodzaj aktywności? Sprawdź!
Agata Bernaciak / 28.03.2019 15:13
rower elektryczny fot. Adobe Stock

Ekologiczne, wygodne i nie powodujące kontuzji – to zalety rowerów elektrycznych. Mogą z nich korzystać zarówno osoby młode, które chcą na jednośladzie dojechać do pracy, jak i seniorzy, którzy mimo gorszej kondycji nadal chcą pozostać aktywni. Dlaczego warto wypróbować rower elektryczny?

Dla kogo rower elektryczny?

W Polsce pojawia się coraz więcej miejsc, w których można wypożyczyć rower elektryczny. Taki sprzęt jest zaś odpowiedzią na zmieniające się trendy w turystyce rowerowej, w której entuzjaści aktywnego wypoczynku coraz częściej poszukują nowych udogodnień.

Rower elektryczny jest sprzętem, który dostarcza podczas wycieczki maksimum komfortu i jednocześnie pozwala na odciążenie organizmu na trudniejszych odcinkach trasy.

Co daje jazda na rowerze elektrycznym?

Elektryczne jednoślady to godna uwagi alternatywa dla rowerów tradycyjnych, które zostały wzbogacone o specjalny napęd, umożliwiający jazdę bez wysiłku.

Proces wspomagania rowerzysty rozpoczyna się już od pierwszego pedałowania uruchamiającego mechanizm napędowy. Dzięki niemu na wymagającej trasie jedziemy równomiernie, co pomaga uniknąć kontuzji i przeforsowania organizmu.

Ten typ rowerów powoduje, że cyklista może pokonywać odległości o wiele większe niż podczas jazdy zwykłym, tradycyjnym sprzętem. Tę zaletę szybko dostrzegą ci, którzy mają ochotę na długie, nieobciążające wycieczki, ale również osoby ze słabszą kondycją, które chcą pozostać w dobrej formie na co dzień.

W jaki sposób działają rowery elektryczne?

Warto zaznaczyć, że nie istnieją przeszkody ku temu, aby z elektrycznego roweru korzystać w tradycyjny sposób, tj. przy pomocy własnych mięśni. Ale w sytuacji, w której potrzebujemy pomocy, elektryczny rower zminimalizuje nasz wysiłek. Dzieje się to na skutek współdziałania 3 kluczowych elementów pojazdu - akumulatora, silnika elektrycznego i wyświetlacza sterującego pracą całego urządzenia.

Bateria w rowerach elektrycznych

To najważniejszy element pojazdu. Jakość baterii determinuje jej żywotność. Najczęściej wykorzystywane są dokładnie takie same baterie jak w laptopach czy telefonach komórkowych. Średnio jedno naładowanie starcza na przejechanie około 50 km.

Silnik w rowerze elektrycznym

Maksymalna moc silników w rowerach elektrycznych, jaką dopuszcza Unia Europejska, to 250 Wat. Najpopularniejszymi są te bezszczotkowe, ponieważ bardzo rzadko ulegają awariom. Ich dodatkową zaletą jest oszczędność energii - koszt przejechania ok. 100 km wynosi zaledwie 1 zł! Dzięki silnikowi rower jest w stanie rozpędzić się nawet do 25 km/h.

Wyświetlacz w rowerze elektrycznym

To on stanowi centrum dowodzenia rowerem elektrycznym. Kontroler steruje pracą silnika oraz nadzoruje przesył energii z baterii do silnika. To właśnie dzięki niemu - również w rowerach - mamy do czynienia z systemem wspomagania jazdy.

Dowiedz się więcej o jeździe na rowerze:
Czy warto kupić rower miejski? Przegląd najlepszych modeli
Jakie efekty daje jazda na rowerze? Wiemy, ile możesz schudnąć!
Jak wybrać idealny rodzaj roweru?