Nauka jazdy na rowerze - jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w godzinę

Nauka jazdy na rowerze fot. Adobe Stock
Zapomnij o zupełnie równym terenie i asfalcie, a wybierz delikatne, trawiaste pagórki. Nauka jazdy na rowerze zaczyna się od utrzymania równowagi - później dochodzi pedałowanie, hamowanie i skręcanie.
Edyta Liebert / 29.03.2021 13:28
Nauka jazdy na rowerze fot. Adobe Stock

Zwyczajowo mówi się, że jazda na rowerze to coś, czego się nie zapomina, ale za to podczas nauki jazdy na rowerze swojego dziecka można zapomnieć o cierpliwości. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze szybko i bezboleśnie?

Odpowiedni moment na naukę jazdy na rowerze

Większość rodziców wyczuwa intuicyjnie dobry moment - poprzez rozmowę z dzieckiem o nowym rowerze na dwóch kółkach i nauce jazdy. Mali adepci kolarstwa z optymizmem zerkają na jednoślady i zazwyczaj chętnie uczą się jeździć na rowerze. Zanim to nastąpi, próbują swoich sił na rowerkach biegowych, trójkołowych i hulajnogach. Każde dziecko ma swoją drogę i uczy się w swoim tempie. Odpowiedz sobie na pytania:

  • jaką osobowość ma dziecko (czy jest odważne czy powściągliwe),
  • czy dziecko korzystało chętnie z rowerka biegowego,
  • kiedy rozpoczęło swoją przygodę z mobilnością przy użyciu rowerka biegowego.

Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci ocenić, czy kilkulatek chce przesiąść się na inny sprzęt i czy w ogóle jest to dla niego atrakcyjne. Nie jest prawdą, że jazda na rowerze do frajda dla każdego przedszkolaka. Dziecko może nie być gotowe na przygodę z rowerem. Musi być spełniony podstawowy czynnik: samo musi chcieć nauczyć się jeździć na rowerze z pedałami. 

Jaki rower wybrać dla dziecka nauki jazdy

Zazwyczaj pora na rower z pedałami (bez dodatkowych bocznych kółek) pojawia się w życiu przedszkolaka między 4. a 6. rokiem życia. Dziecko zazwyczaj mierzy już 105-110 cm wzrostu i może przesiąść się na rower o siodełku o dł. 50 cm i średnicy kół 16 cali. Taki powinien być pierwszy rower z pedałami dla dziecka. 

Jeśli twój 2-3 latek wyrósł ze swojej biegówki - kup mu większą, dostosowaną do wzrostu, a nasz tekst o tym, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, odśwież za rok.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze z pedałami

  1. Znajdź bezpieczną, o niewielkim kącie nachylenia ścieżkę, która będzie się kończyć płasko lub niski pagórek porośnięty trawą. Pójdźcie na sam szczyt pagórka.
  2. Ustaw siodełko jak najniżej. Dziecko powinno móc się podpierać o podłoże całą stopą.
  3. Dziecko nie powinno mieć stóp na pedałach, tylko móc się swobodnie asekurować. Nie powinno się na nich skupiać, na nie patrzeć, tylko siedzieć tak, jak na biegówce. Cały trik polega na tym, by zjeżdżało z pagórka, szurając nogami i opanowało sprzęt.
  4. Nie trzymaj rowerka za siodełko, kierownicę czy bagażnik - dajesz dziecku mylnie odczuć, że rower jest stabilny! Dlatego też nie doczepiaj dodatkowych kółek z tyłu.
  5. Pokaż dziecku, jak przebiega hamowanie przy pomocy manetki przy kierownicy - bądź w pogotowiu, by je złapać, ale pozwól mu zjechać, aby złapało równowagę.
  6. Kilka zjazdów powinno wystarczyć, by wdrożyć pedały - niektóre dzieci intuicyjnie podczas zjazdu stawiają stopy na pedałach, a inne - od samego początku przygotowują się do zjazdu, trzymając nogi w pozycji gotowej do pedałowania. 

Ta metoda sprawdza się u większości dzieci i prawdę mówiąc zajmuje raczej kwadrans, aniżeli godzinę, ale prawdopodobnie dziecko uradowane opanowaniem nowej umiejętności, będzie chciało ją udoskonalać przez pozostałe 45 minut.

Polecamy: Aplikacje na rower warte uwagiIle kalorii spalasz podczas jazdy na rowerze?Jazda rowerem po chodniku - czy to zgodne z przepisami?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA