Rowery crossowe fot. Adobe Stock

Co charakteryzuje rower crossowy? Do jakiej jazdy sprawdzi się najlepiej?

Dowiedz się, co charakteryzuje rowery crossowe i w jakich warunkach najlepiej się sprawdzą!
Agata Bernaciak / 03.06.2019 12:16
Rowery crossowe fot. Adobe Stock

Jakie są cechy charakterystyczne rowerów crossowych?

Rower crossowy to rozwiązanie dla osób, które nie mogą zdecydować się pomiędzy rowerem miejskim a górskim. Jazda na nim jest komfortowa, a jednocześnie bezproblemowa, gdy np. przemieszczamy się po wiejskiej drodze, która charakteryzuje się nierównym terenem.

Charakterystyczne dla rowerów crossowych jest:

  • wygodne, szerokie, nierzadko żelowe siodełko,
  • kierownica z regulowanym mostkiem,
  • opony o średniej szerokości 1,5–1,75 cala
  • wysokie umieszczenie pedałów w celu umożliwienia jazdy po nierównym terenie
  • aluminiowa konstrukcja, dzięki której rower jest lekki

Rower crossowy występuje w wersjach dla kobiet i mężczyzn, w różnych rozmiarach.

Rowery crossowe to świetny wybór dla początkujących. Wszystko dlatego, że łączą w sobie najlepsze cechy roweru górskiego, miejskiego i szosowego. Są idealne do jazdy po asfalcie, ale poradzą sobie także w umiarkowanie wymagającym terenie. Cechą charakterystyczną tych rowerów jest kierownica umiejscowiona wyżej niż siodełko. Zmusza nas to do jazdy w pozycji wyprostowanej, co z kolei przekłada się na komfort użytkowania. Rower crossowy warto kupić, gdy nie mamy jeszcze dokładnie sprecyzowanych założeń co do tras, które będziemy pokonywać na dwóch kółkach.

W odróżnieniu od roweru górskiego, rower crossowy ma zwykle większe koła z cieńszymi oponami. Jednocześnie, ma dużo większą rozpiętość przełożeń, co pozwala komfortowo jeździć po asfalcie. Rama jest też mniej sztywna. Model crossowy nie jest bowiem narażony na aż tak duże przeciążenia. Często więc jest nieznacznie tańszy od górskiego.
- Maja Włoszczowska, zawodniczka Kross Racing Team.

Czym różni się rower trekkingowy od crossowego?

Rower trekkingowy to tak naprawdę rower crossowy. Zazwyczaj posiada on przedni amortyzator o średnim skoku, który tłumi nierówności i pomaga wjechać np. na chodnik. Rower trekkingowy, jako że jest turystyczną wersją jednośladu, posiada również szereg akcesoriów. Szerokość koła, napęd oraz skok amortyzatora są identyczne w obu przypadkach.

Rower crossowy - dla kogo?

Jeśli jeździsz wszędzie – zarówno po miejskim asfalcie, jak i poza miastem, ten rower będzie dla ciebie idealny. Taki jednoślad to uniwersalne rozwiązanie, które dzięki amortyzatorom zapewni przyjemną jazdę nawet w trudniejszym terenie.

Rowery crossowe posiadają wygodne siedzenie, większe koła i węższe opony. Ich ogromną zaletą jest też skuteczne hamowanie, co okazuje się bardzo istotne na przejazdach z sygnalizacją świetlną.

Rowery crossowe mają kierownicę powyżej siodełka co sprawia, że jazda odbywa się w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Ten rodzaj jednośladu jest również idealną propozycją dla osób początkujących - łączy w sobie zalety roweru szosowego, górskiego i miejskiego.

Dowiedz się więcej na temat rowerów!
Rower górski pomoże ci zrzucić kilogramy! Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Co powinnaś wiedzieć zanim wsiądziesz na rower? Najważniejsze informacje
Czy warto jeździć na rowerze elektrycznym? Co daje taki rodzaj aktywności?