Rowery crossowe - dla kogo będą dobre i jaki rower crossowy do 2000 zł warto kupić?

Rowery crossowe fot. Adobe Stock
Rowery crossowe to rowery do jazdy po asfalcie i drogach szutrowych, najbardziej uniwersalne wśród rowerów. Rowery crossowe damskie mają niżej umieszczoną górną ramę.
/ 15.03.2021 12:16
Rowery crossowe fot. Adobe Stock

Rowery crossowe uchodzą za rowery uniwersalne, dobre zarówno w warunkach miejskich jak i terenowych, w wersji damskiej i męskiej.

Spis treści:

 1. Rowery crossowe - główne cechy
 2. Rowery crossowe damskie a męskie
 3. Rowery crossowe i trekkingowe - różnice
 4. Rower crossowy - dla kogo odpowiedni?
 5. Rower crossowy do 2000 zł

Rowery crossowe - czym się cechują?

Rower crossowy to rozwiązanie dla osób, które nie mogą zdecydować się pomiędzy rowerem miejskim a górskim. Jazda na nim jest komfortowa, a jednocześnie bezproblemowa, gdy np. przemieszczasz się po wiejskiej drodze, która charakteryzuje się nierównym terenem.

Rowery crossowe mają ramy podobne do rowerów szosowych, ich opony są węższe niż opony rowerów górskich, a bieżnik nie tak agresywny. Rowery krosowe damskie i męskie doskonale radzą sobie zarówno w mieście, jak i na leśnych, szutrowych ścieżkach.

Charakterystyczne dla rowerów crossowych są:

 • wygodne, szerokie, nierzadko żelowe siodełko,
 • kierownica z regulowanym mostkiem,
 • opony o średniej szerokości 1,5–1,75 cala,
 • wysokie umieszczenie pedałów w celu umożliwienia jazdy po nierównym terenie,
 • aerodynamiczna rama,
 • uniwersalny bieżnik,
 • duże koła,
 • kierownica umiejscowiona nieco wyżej niż siodełko,
 • często wyposażone są w amortyzator,
 • aluminiowa konstrukcja, dzięki której rower jest lekki.

Rowery crossowe damskie a męskie

Rowery crossowe występują w wersjach dla kobiet i mężczyzn, w różnych rozmiarach. Ostatnio różnica pomiędzy górskim rowerem damskim a męskim (w budowie ramy) zaciera się, jednak w przypadku rowerów crossowych nadal jest dobrze widoczna.

Nawet w męskich modelach rowerów górskich górna rama opuszczona jest nieco niżej, co możliwe jest dzięki obecnie stosowanej technologii obróbki spawaniem. Taka konstrukcja ramy pozwala na łatwiejsze zeskoczenie z roweru, co podnosi bezpieczeństwo jazdy. Ryzyko, że uderzysz o ramę podczas takiego manewru jest niższe.

Rowery crossowe damskie mają dużo niżej opuszczoną górną ramę. Wsiadanie i zsiadanie z roweru jest łatwiejsze. Kupując rower nie należy jednak sugerować się tym, czy ma on tzw. ramę damską czy męską, ale własnym wzrostem, budową ciała, wygodą i preferencjami.

rowery crossowe damskie
fot. Adobe Stock

Czym różni się rower trekkingowy od crossowego?

Rower trekkingowy to tak naprawdę rower crossowy. Zazwyczaj posiada on przedni amortyzator o średnim skoku, który tłumi nierówności i pomaga wjechać np. na chodnik.

Rower trekkingowy, jako że jest turystyczną wersją jednośladu, posiada również szereg akcesoriów. Szerokość koła, napęd oraz skok amortyzatora są identyczne w obu przypadkach.

Rower crossowy - dla kogo?

Jeśli jeździsz wszędzie – zarówno po miejskim asfalcie, jak i poza miastem, ten rower będzie dla ciebie idealny. Taki jednoślad to uniwersalne rozwiązanie, które dzięki amortyzatorom zapewni przyjemną jazdę nawet w trudniejszym terenie.

Rowery crossowe posiadają wygodne siedzenie, większe koła i węższe opony. Ich ogromną zaletą jest też skuteczne hamowanie, co okazuje się bardzo istotne na przejazdach z sygnalizacją świetlną.

Rowery crossowe mają kierownicę powyżej siodełka co sprawia, że jazda odbywa się w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Ten rodzaj jednośladu jest również idealną propozycją dla osób początkujących - łączy w sobie zalety roweru szosowego, górskiego i miejskiego.

Rower crossowy do 2000 zł

Chcesz kupić rower crossowy do 2000 zł i nie wiesz, jaki model wybrać? Kwota 2000 zł może nie wydaje się być zawrotna jeśli chodzi o zakup roweru, jednak, wbrew pozorom, wybór rowerów crossowych do 2000 zł jest całkiem spory.

Tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze roweru crossowego jest możliwość zablokowania amortyzatora za pomocą manetki umieszczonej na kierownicy lub goleni, hydrauliczne hamulce tarczowe, szeroki zakres przełożeń (8, 9, 10 biegów).

Szukając roweru crossowego do 2000 zł warto zwrócić uwagę na wyprzedaże roczników - ceny modeli z poprzednich lat bywają niższe nawet o 30%, podczas gdy wyposażenie jest całkiem przyzwoite.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Agaty Bernaciak. Pierwotnie został opublikowany 9.04.2019.

Czytaj więcej na temat rowerów:
Jak przygotować rower do sezonu?
Jakie efekty daje jazda na rowerze? Zobacz co możesz zyskać
Rower elektryczny - jak wygląda jazda na rowerze elektrycznym?