Boot Camp Fitness, czyli trening wojskowy. Na czym polega i ile spala kcal?

boot camp fitness fot. Adobe Stock
Boot Camp Fitness to trening, który pozwala przełamać swoje bariery, spalić ogrom kalorii i wylać hektolitry potu. Zajęcia zwykle odbywają się na świeżym powietrzu i obejmują takie aktywności jak: bieganie, podskoki, przysiady, pompki czy ćwiczenia z obciążeniem. Spróbujesz?
/ 06.02.2019 11:01
boot camp fitness fot. Adobe Stock

Co to jest trening Boot Camp?

Boot Camp jest treningiem łączącym zarówno ćwiczenia siłowe, jak i wytrzymałościowe. Najczęściej ma formę interwału. Inspirowany jest ćwiczeniami wojskowymi, dlatego też często odbywa się na świeżym powietrzu. Z pozoru może przypominać zajęcia takie jak TBC, jednak pojawia się tu zasadnicza różnica – podejście psychologiczne.

O ile zajęcia TBC są treningiem odbywającym się w fitness klubie, gdzie panują pewne zasady, a instruktor nie może przekroczyć pewnych granic w kontakcie z klientem, tak w Boot Camp te granice są przesunięte znacznie dalej. 

Ten trening, oprócz poprawy ogólnej kondycji fizycznej, ma za zadanie wzmocnić psychikę poprzez pokazanie ćwiczącemu, że bardzo często stać go na wiele więcej niż mu się wydaje. Ćwiczenia często balansują na granicy bólu, uczestnik musi przełamywać swoje bariery, a trener może egzekwować posłuszeństwo krzykiem.

Jak wygląda Boot Camp?

Zajęcia Boot Camp nie są dostępne w fitness klubie w formie popołudniowych zajęć, na które można przyjść 2 razy w tygodniu. Owszem, wiele klubów ma w swojej ofercie trening wzorowany na wojskowym, jednak prawdziwy Boot Camp ma formę kilkutygodniowego treningu (zazwyczaj 4–8 tygodni), podczas którego uczestnicy trenują codziennie rano. Zajęcia mogą przybrać również formę obozu treningowego, a program często zawiera porady żywieniowe i specjalnie przygotowane posiłki.

Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, po której następuje część właściwa, gdzie dominują przysiady, podskoki, pompki, biegi i ćwiczenia z obciążeniem. Popularne jest wplatanie elementów rywalizacji, kiedy to dzieli się grupę ćwiczących na drużyny i urządza zawody. Uczestnicy Boot Camp mogą się również spotkać z „pracą domową”, czyli ćwiczeniami zadanymi przez instruktora do wykonania w domu.

Dla kogo przeznaczone są zajęcia Boot Camp fitness?

Żeby wziąć udział w Boot Camp, należy przede wszystkim cechować się odpowiednio dobrym zdrowiem. Pierwotnie te zajęcia przeznaczone były dla osób o już wypracowanej kondycji oraz wytrzymałości fizycznej, jednak z powodu rosnącej popularności zaczęły powstawać grupy dla osób początkujących, chcących zgubić kilogramy czy poprawić wydolność organizmu. Z tego powodu często można spotkać się z wstępnym testem sprawnościowym, na podstawie którego uczestnicy przydzielani są do grup.

Gdzie znaleźć te zajęcia?

O zajęcia najlepiej pytać w fitness klubach, które raz na jakiś czas organizują Boot Camp w formie wyjazdu lub w tradycyjnej formie codziennych porannych spotkań. Można również spróbować swoich sił na zajęciach wzorowanych na treningu wojskowym dostępnych w klubie.

Dowiedz się więcej na temat treningów:To najgorętszy trening roku! Na czym polega i co daje Twerkout Fitness?Na czym polega i co daje trening zumby?Fitness jumping - jak go wykonywać i ile spala kcal?

Redakcja poleca

REKLAMA