Asertywność w związku

Asertywność w związku
Relacje jakie pojawią się w związkach są wypadkową zachowań obojga ludzi. Od ich dojrzałości, odporności na stres, osobowości, kompetencji społecznych oraz wpojonych wartości zależy, na jakim poziomie będzie pozostawał aktualny związek. Jak zatem wykazywać się asertywnością w związku?
/ 19.05.2010 08:57
Asertywność w związku

Asertywność

Podstawą budowy optymalnych relacji między ludźmi są zachowania asertywne. Asertywność jest to dojrzała postawa, która pozwala ludziom na dbanie o własne potrzeby, jednocześnie szanując potrzeby drugiego człowieka.

Wiele osób posiada naturalną umiejętność asertywnego komunikowania się czy przyjmowania krytyki, a ci którzy jej nie mają w repertuarze swoich zachowań mogą się jej nauczyć i wytrenować.

Asertywna komunikacja to bardzo duży obszar relacji w związku. Jest to nie tylko komunikacja słowna, werbalna czyli wszystko to, co mówimy, lecz również mowa niewerbalna, czyli to, jak mówimy i jaki komunikat przekazujemy ciałem.

Asertywność wiąże się także z konstruktywną krytyką i pochwałami. Nie zawsze wszystko musi się nam podobać, nie ze wszystkim musimy się zgadzać, ale krytykowanie innych wcale nie musi być jednoznaczne z obrażaniem drugiej osoby.

Asertywnie również można przyjmować krytykę – zgodzić się z nią lub nie – jest to nasze prawo.

Często także mamy problem z asertywnym przyjmowaniem pochwał – chociaż są one dla nas miłe i lubimy, kiedy partner korzystnie się o nas wypowiada, to nie mamy często odwagi, aby się z nim zgodzić, ponieważ sądzimy, że zostanie to odebrane jako egoizm.

Podstawą rozwiązywania konfliktów w związku jest asertywność – otwartość na spostrzeżenia drugiej osoby, a nie tylko koncentrowanie się na swoich wymaganiach, potrzebach.

Zobacz też : Mężczyzna i zazdrość

Jeśli ludzie reprezentują asertywny sposób porozumiewania, to można zauważyć u nich silniejsze więzi, mniejszą tendencję do narastających nieporozumień oraz stresu. Ważne jest, aby obie osoby w związku miały świadomość możliwości asertywnego zachowania. Jeśli tylko jedna osoba ma takie umiejętności i potrzeby, wówczas zdecydowanie trudniej je wykorzystać, ale jest to możliwe i należy próbować.

Zachowanie może być uległe, agresywne lub asertywne. Uległość czy agresja w związku, prędzej czy później wywołują konflikty, niszczą relacje. Tylko na asertywności można zbudować silny i naprawdę trwały związek.

Zobacz też : Czy mężczyzna potrzebuje małżeństwa

Redakcja poleca

REKLAMA