Miłosne uniesienia, pożądanie, namiętność kojarzy się z młodością i spontanicznością. Mówiąc o szalonym uczuciu myślimy o pięknych, młodych ludziach trzymających się za ręce.
Jednak miłość nie ma ograniczeń wiekowych, ponieważ wszystko, co daje związek dwojga ludzi, potrzebne jest w każdym wieku. Co prawda mogą się te potrzeby zmieniać wraz z wiekiem, jednak tęsknota za bliskim człowiekiem pozostaje niezmienna.
Wielu ludzi po czterdziestym, pięćdziesiątym czy sześćdziesiątym roku życia nawet nie ośmiela się głośno mówić o swoich potrzebach w obawie przed krytyką znajomych, rodziny. Często dzieje się tak, że dojrzała kobieta czy mężczyzna, którzy z różnych powodów stracili partnerów, a mają dzieci czy wnuki, poświęcają się im bez reszty.
Dzieci angażują rodziców w swoje życie, w opiekę nad wnukami, sądząc, że będzie to najlepszy sposób na podtrzymanie ich aktywności, pozbycia się poczucia samotności. Rodzice natomiast przyjmują to, że są potrzebni i coraz mniej zajmują się własnym życiem.
Czasem może być tak, że dorosłe już dzieci nie akceptują nowego partnera matki, czy przyjaciółki ojca, czego przyczyną może być najzwyczajniejsza zazdrość, rywalizacja o uczucia. W takiej sytuacji rodzic powinien jasno określić granice swojego życia oraz życia swoich dzieci.
Większość dziadków nie widzi świata poza wnukami, ale jeśli nie wypływa to z wewnętrznej potrzeby, to nie należy rodzica do tego zmuszać tylko dlatego, aby się „czymś zajął”.
Warto zdać sobie sprawę, że każdy człowiek potrzebuje bliskości, czułości, poczucia bezpieczeństwa, a te potrzeby mają zupełnie inny wymiar w relacjach rodzicielskich, niż te zaspokajane przez partnera.
Zobacz też : Brać ślub czy żyć wolnym związku
Dojrzałe osoby, które nie posiadają dzieci mają opory przed wchodzeniem w związki z kilku powodów. Przede wszystkim trudniej, niż w wieku młodzieńczym, poznać osobę wolną, bez zobowiązań, otwartą na nowe znajomości.
Wraz z wiekiem i nabytym doświadczeniem życiowym zmianom ulegają kryteria według których wybiera się partnera – jest to w głównej mierze odpowiedzialność, szacunek oraz możliwość zapewnienia poczucia stabilizacji.
Często osoby nie decydują się na wspólne życie z partnerem z obawy przed krytyką społeczeństwa. Związki zawierane w późniejszych latach nie są traktowane w wielu środowiskach przychylnie.
Należy pamiętać, że każdy człowiek potrzebuje bratniej duszy, która pocieszy w trudnej sytuacji, która przytuli, kiedy jest źle. Miłość można znaleźć w każdym wieku, jednak ogromne znaczenie ma to, czy w ogóle jesteśmy na nią otwarci.
Zobacz też : Wspólna pasja szansa na jednoczenie związku