Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Zastanawiasz się, czy można zajść w ciążę podczas okresu? Sprawdź, czy należy się zabezpieczać w czasie miesiączki! Koniecznie przeczytaj!

Zajście w ciążę podczas okresu to temat dość kontrowersyjny i owiany wieloma mitami. Niektóre pary w ogóle nie decydują się na seks w trakcie miesiączki, innym natomiast sprawia to dużą przyjemność. Są też osoby decydujące się na współżycie w tym czasie, ponieważ uważają że ochroni je to przed niechcianą ciążą.

Zadbaj o higienę

Seks w czasie okresu bywa dla kobiety bardzo odprężający i przyjemny. Często też łagodzi dolegliwości związane z menstruacją. Z drugiej strony może stwarzać ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Dlatego po stosunku należy się dokładnie umyć.

Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży i karmieniu piersią?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Krwawienie miesiączkowe nie daje stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Aby jej uniknąć również w tym okresie należy korzystać z antykoncepcji.

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu?

Przekonanie, że w czasie okresu nie można zajść w ciążę, bierze się stąd, że teoretycznie owulacja powinna wystąpić w 14 dniu cyklu. Dotyczy to jednak 28-dniowego cyklu idealnego. W rzeczywistości żadna kobieta nie ma idealnie regularnych 4-tygodniwych miesiączek.

Czy można mieć okres w ciąży?

Faktem jest, że jajeczkowanie ma miejsce na 14 dni przed początkiem kolejnego cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Komórka jajowa żyje 10-24 godzin. Natomiast plemniki w sprzyjających warunkach (drogi rodne kobiety w okresie okołoowulacyjnym) zachowują zdolność do zapłodnienia przez minimum 3 dni.

Oznacza to, że przy krótkich cyklach seks podczas okresu może doprowadzić do zapłodnienia. Z drugiej strony nawet u kobiet z długimi cyklami czasami owulacja występuje znacznie wcześniej. Termin jajeczkowania może ulec zmianie pod wpływem wielu czynników takich jak gorączka, stres, przeziębienie, odchudzanie, podróże. Dlatego żadnego dnia cyklu nie można uznać za 100% niepłodny. Chociaż oczywiście podczas okresu ryzyko zajścia w ciążę jest znacznie mniejsze niż w przewidywanym terminie owulacji.

Ryzyko impotencji wzrasta z wiekiem

Czy podczas okresu trzeba się zabezpieczać?

Jeżeli nie chcemy zajść w ciążę, podczas okresu również należy korzystać z antykoncepcji. Oczywiście jeżeli już stosujemy antykoncepcję hormonalną, „miesiączka” ma charakter krwawienia z odstawienia i nie trzeba się dodatkowo zabezpieczać. W tym okresie również jest się chronionym przed ciążą.

Jeżeli jednak nie korzystamy z antykoncepcji hormonalnej, dobrym rozwiązaniem są prezerwatywy. Poza niechcianą ciążą zabezpieczają one również przed infekcjami i zakażeniami przenoszonymi drogą płciową oraz chronią mężczyznę przed krwią, która jest materiałem drażniącym.

Zrób sobie test ciążowy online

Dowiedz się więcej o seksie w czasie miesiączki z naszego forum medycznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (169)
~Magda Porosilo/11 miesięcy temu
Chyba was ***alo cfele
~Magda Porosilo/11 miesięcy temu
Chyba was ***alo ciotka trwa d,OD 3-7 dni
~nina/rok temu
dodano: 17:07 22-11-2015 przez: ~nina ) Hej jestem tu pierwszy raz i chciałam się podzielić z dziwna sytuacją . A więc jestem już po miesiączce która odbyła się od dnia 15 a zakończyła się dnia 18 listopada rzecz w tym że mam bardzo okrągłe piersi i bolą mnie plecy mam bardzo okrągły brzuch i odczuwam bóle raz po lewej stronie a raz po prawej czy ktos miał takie dziwne objawy
POKAŻ KOMENTARZE (169)