Zapłodnienie – powstanie nowego życia

Przyszli rodzice
Jak dochodzi do zapłodnienia i co się dzieje, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona? Dowiedz się, jak powstaje nowe życie.
/ 27.01.2010 14:29
Przyszli rodzice

Podczas stosunku zostaje uwolnionych z penisa ponad 500 milionów plemników! Mają one jeden cel – przedostanie się do komórki jajowej i zapłodnienie jej. Wydzielają one enzym, który rozpuszcza powłokę komórki jajowej, żeby ułatwić dotarcie do jej wnętrza. Kiedy jeden z plemników znajdzie się w środku, żaden inny nie może się już tam przedostać.
Zapłodniona komórka jajowa zwana zygotą, ma 46 chromosomów: 23 z plemnika i 23 z komórki jajowej!

  • Półtora dnia po zapłodnieniu komórka jajowa dzieli się na dwie połączone komórki i jest to pierwszy z wielu podziałów, które tworzą biliony komórek w ciele niemowlaka.
  • Dwa dni po zapłodnieniu trwa droga w dół macicy. Następuje drugi podział, po którym są już cztery komórki. Od tej chwili będą się one dzielić dwa razy dziennie!
  • Trzy dni po zapłodnieniu, na skutek podziałów powstają 64 oddzielne komórki. Taką ich grupę nazywamy morelą. Nie jest większa od kropki na końcu tego zdania. Przesuwa się ona jajowodem i przez następne 24 godziny nie uda się jej jeszcze dotrzeć do macicy.
  • Tydzień po zapłodnieniu w środku grupy komórek pojawia się wgłębienie, które nazywa się blastocystą. Przez dwa, trzy dni unosi się ona w macicy i następnie osadza na ściance. Kiedy blastocysta zagnieździ się już na dobre, zapłodnienie, czyli poczęcie, jest ZAKOŃCZONE!
  • Macica ma około 10cm długości i 8cm szerokości – w czasie ciąży powiększa ona swoją pojemność i masę mięśniową do około 38 cm długości i 25 cm szerokości.

Zobacz także: Jakie są etapy zapłodnienia?

Redakcja poleca

REKLAMA