Kiedy można zajść w ciążę?

Badanie przesiewowe wykonywane w kierunku zakażenia HIV należy powtórzyć kilkukrotnie
Jak można zajść w ciążę? Czy podczas pettingu może dojść do zapłodnienia? Czy w preejakulacie znajdują się plemniki?
Badanie przesiewowe wykonywane w kierunku zakażenia HIV należy powtórzyć kilkukrotnie

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Nad tym, w jaki sposób można zajść w ciążę, zastanawiają się przede wszystkim młode osoby rozpoczynające swoje życie płciowe. Niestety, edukacja seksualna w szkołach kuleje, a w internecie i innych mediach jest mnóstwo sprzecznych informacji. Dlatego większość dorastających młodych ludzi czuje się zagubiona, co często prowadzi do wielu niepotrzebnych stresów.

Co to jest zapłodnienie?

W ciążę można zajść tylko jeżeli doszło do zapłodnienia. Zapłodnienie to proces w wyniku którego komórka jajowa łączy się z plemnikiem w drogach rodnych kobiety, a dokładnie w jajowodzie. Zapłodnienie prowadzi do powstania zygoty – pierwszej komórki nowego organizmu, która rozwinie się w płód.

Aby doszło do zapłodnienia, plemniki znajdujące się w nasieniu muszą dostać się do żeńskich narządów płciowych. W drogach rodnych kobiety zachodzi szereg reakcji, które sprawiają, że plemniki zyskują pełną zdolność do zapłodnienia. Z pochwy przedostają się przez szyjkę do jamy macicy, a stamtąd do jajowodu. W jajowodzie w okresie owulacji czeka komórka jajowa. Jeżeli plemnikowi uda się wniknąć do komórki jajowej, dochodzi do zapłodnienia.

Jak można zajść w ciążę?

Aby doszło do ciąży, plemniki muszą znaleźć się w drogach rodnych kobiety w okresie płodnym. Komórka jajowa żyje najwyżej 24 godziny, natomiast plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 3-5 dni. Dlatego za okres płodny uznaje się 4 dni przed owulacją i 1 dzień po.

Polecamy na Babyonline.pl: Kalendarz dni płodnych

Do ciąży najczęściej dochodzi na drodze pełnego stosunku płciowego z wytryskiem w pochwie. Wówczas nasienie zostaje złożone w tylnym sklepieniu pochwy, skąd łatwo przedostaje się do szyjki macicy i dalej. Znacznie rzadziej do zapłodnienia dochodzi w inny sposób.

Należy pamiętać, że podstawowym warunkiem do zajścia w ciążę jest obecność nasienia w narządach płciowych kobiety. Może się to zdarzyć tylko w tedy, jeżeli doszło do wytrysku. Preejakulat, którego wszyscy się obawiają, zazwyczaj w ogóle nie zawiera plemników. Czasami mogą się w nim znajdować pojedyncze plemniki, ale niezdolne do zapłodnienia. Oznacza to, że jeżeli nie było wytrysku, nie dojdzie do zapłodnienia.

Czytaj także: Czy podczas pettingu można zajść w ciążę?

Sytuacje, w których ciąża jest mało prawdopodobna

Czasami podczas intensywnych pieszczot (bez stosunku) partner ma wytrysk. Jeżeli wytrysk nasienia miał miejsce na zewnętrzne narządy płciowe kobiety, może dojść do zapłodnienia. Jeśli nasienie znalazło się na innej części ciała któregoś z partnerów lub w ogóle gdzieś indziej (np. na pościeli), nie dojdzie do ciąży.

Duże emocje wzbudza też możliwość przeniesienia plemników na rękach do pochwy partnerki. Plemniki są bardzo wrażliwe na zmiany środowiska. W otoczeniu innym niż narządy płciowe bardzo szybko tracą zdolność do zapłodnienia i umierają. Zajście w ciążę w ten sposób jest niezwykle mało prawdopodobne. Aby uniknąć niepotrzebnych stresów, należy po wytrysku wytrzeć skórę członka i inne okolice ciała na których znajduje się nasienie czymś suchym (np. ręcznikiem lub chusteczką higieniczną).

Aby pierwsze doświadczenia seksualne przebiegały bez niepotrzebnych zakłóceń, warto pomyśleć o najlepszej dla was formie antykoncepcji.

Polecamy: Encyklopedia antykoncepcji

Redakcja poleca

REKLAMA