POLECAMY

Jak rozpoznać objawy półpaśca?

Choć wywołuje go ten sam wirus co ospę wietrzną, półpasiec najczęściej dotyka osoby dorosłe. Dowiedz się, jak rozpoznać jego objawy
Jak rozpoznać objawy półpaśca? fot. Fotolia

Półpasiec to choroba wywołana przez wirus z grupy herpes – ten sam, który powoduje ospę wietrzną. Wirus atakuje korzonki nerwowe w rdzeniu kręgowym i nerwy czuciowe, powodując nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Podpowiadamy, jak rozpoznać półpasiec.

Jakie są objawy półpaśca?

Podstawowym objawem półpaśca jest pojawienie się na skórze bolesnych, swędzących pęcherzyków (mogą być zaróżowione), nieco przypominających te pojawiające się w przypadku ospy wietrzej. Charakterystyczne dla półpaśca jest położenie pęcherzyków:

  • swoim układem przypominają poziomy pas,
  • najczęściej występują w obrębie tułowia (klatka piersiowa, plecy, brzuch), zdarza się jednak, że półpasiec obejmuje twarz, nos lub gałkę oczną,
  • zwykle obejmują jedną stronę ciała, nie przekraczając linii środkowej tułowia lub twarzy.

Po około tygodniu pęcherze zaczynają wysychać, tworzą się strupy, które później odpadają. Pojawienie się pęcherzyków zwykle poprzedza silne pieczenie, świąd i mrowienie skóry, którym może towarzyszyć także ból. Objawy te mogą utrzymywać się przez cały okres trwania choroby (od 2 do 4 tygodni).

Jak leczyć półpasiec?

Zazwyczaj na półpasiec choruje się tylko raz. Jego powtórne wystąpienie zdarza się przy  znacznych spadkach odporności, wyniszczeniu organizmu i  chorobie nowotworowej. Leczenie półpaśca polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. W skrajnych przypadkach i u osób bardzo osłabionych możliwe jest też podanie leków przeciwwirusowych, łagodzących przebieg i powikłania choroby.

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
dostalam broszuke okazuje sie ze najwiecej osob w wieku 50-60,70.lat zagrozonych jest choroba polpasiec czyli virus pochpdzenia herpisa bole miesni i rozowe plamki w ktorych jest woda . zycze szybkiego wyleczenia odwiedzenie dermatologa .
/rok temu
mam 60lat pojawly sie rozowe pechezyki na ramieniu i pod pacha swedzenie i straszny bol plecow bylam u dermatologa antybiotyk,masc, i nasepna wizyta za 5 dni drugi dzis dzien pielegniarka nalozyla mi na pecherzyki opatruneki przedtem posmarowala mascia mieszkam w Tokyo. co dalej smaruje mascia swedzienie przestaje .
/rok temu
rence mnie bolom plecy tez i pic mi sie che-nie wiem co to jest
POKAŻ KOMENTARZE (6)