kąpiel, higiena fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na wysypkę – czy tak można ją leczyć?

Swędząca lub piekąca wysypka może mieć różne przyczyny. Kiedy pomogą na nią domowe metody, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Marta Słupska / 26.03.2018 11:30
kąpiel, higiena fot. Adobe Stock

Kąpiele, kompresy, okłady – co pomoże załagodzić pieczenie, świąd i podrażnienie związane z wysypką? Zanim do tego przejdziemy, sprawdźmy, skąd biorą się wysypki i dlaczego domowe sposoby nie zawsze są na nie polecane.

Wysypka – rodzaje i przyczyny zmian skórnych

Wysypki to zmiany skórne, które mogą mieć nie tylko różne przyczyny, ale też różne wyglądać. W zależności od podłoża wysypka może przybrać formę grudek, plamek, pokrzywki, rumienia czy pęcherzyków pojawiających się na wszelkich możliwych częściach ciała. Najczęściej jednak znajdujemy je na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej, brzuchu, rękach i nogach.

Wysypka może się pojawiać w przebiegu rozmaitych chorób – przy szkarlatynie ma postać grudek, przy różyczce czy odrze – plam, a przy zespole Lyella, ospie czy rumieniu zakaźnym – rumienia. Na wspomnienie zasługuje także wysypka alergiczna, która objawia się drobnymi czerwonymi wypryskami zlewającymi się w czerwone plamy. Jej nasilenie zależy od intensywności kontaktu z alergenem.

Jak leczyć wysypkę?

Ze względu na różnorodność wysypek, ich rozmaite przyczyny (od alergii po groźne choroby) i umiejscowienia nie ma jednego i sprawdzonego sposobu leczenia, który pomógłby wszystkim pacjentom. Każdą wysypkę powinniśmy więc pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu, dermatologowi lub – ewentualnie – alergologowi.

Jeśli lekarz będzie podejrzewał alergię, zapewne zaleci nam wykonanie testów alergicznych. Znalezienie uczulającego alergenu to pierwszy krok do tego, by móc go unikać. Specjalista może też przepisać nam leki antyalergiczne.

Może się natomiast okazać, że wysypka jest jednym z objawów choroby, np. odry, różyczki czy szkarlatyny. Wówczas trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie nakierowane na konkretne schorzenie.

Domowe sposoby na wysypkę

Wysypka może mieć też bardziej prozaiczne przyczyny niż choroba zakaźna – jej powstanie wiąże się czasem ze stresem, przegrzaniem (potówki) lub podrażnieniem mechanicznym. Wówczas (jeśli lekarz nie zaleci inaczej) możemy radzić sobie doraźnie, za pomocą domowych metod. Oto niektóre z nich.

  1. Na łagodzenie objawów wysypki poleca się rumianek – wystarczy przygotować napar, zamoczyć w nim materiał i przykładać do skóry.
  2. Na świąd i zaczerwienienie sprawdzi się arbuz – jego skórkę wkładamy do lodówki, a potem zimną wcieramy w skórę.
  3. Dobrze działa też kompres z płatków owsianych – ich garść gotujemy z niewielką ilością wody na gęstą masę, studzimy, wkładamy w materiał i przykładamy do skóry.
  4. Świąd i stan zapalny zmniejszy soda oczyszczona i płatki owsiane – łyżkę sody i płatki wrzucamy do kąpieli i moczymy część ciała z wysypką przez około godzinę.
  5. Na wysuszenie skóry i stan zapalny poleca się miazgę z łodygi aloesu – należy przyłożyć ją do skóry.

Polecamy:
Swędzi i piecze? Zadałyśmy ginekologowi 3 najważniejsze pytania o wysypkę w miejscu intymnym
Swędzi, boli, brzydko wygląda… Co może oznaczać wysypka na twarzy?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10.04.2018 13:20
Generalnie muszę powiedzieć, że wysypki i alergie są straszne w dzisiejszych czasach. Niestety czasami trudno z tym walczyć. Ja mam atopowe zapalenie skóry no i fakt faktem, trzeba ostrożnie dobierać kosmetyki. Ostatnio natrafiłam na bardzo fajne takie z atopis.pl, bardzo dobrze mi się sprawdzają.