Półpasiec oczny - wyjątkowo groźny przeciwnik

Pojawia się, gdy wirus zaatakuje nerw oczny. To niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić nawet do ślepoty. Sprawdź, jak uniknąć takich powikłań.
Oko fot. Fotolia

Na półpasiec, w tym także oczny, mogą zachorować osoby, które przeszły kiedyś ospę wietrzną. Wirus ospy zostaje bowiem w organizmie na zawsze i może aktywować się w okresach obniżonej odporności.

Półpasiec oczny charakteryzują nieprzyjemne objawy, które koncentrują się głównie na twarzy. Choroba ta wymaga regularnych kontroli okulistycznych, bo nieprawidłowo leczona może prowadzić nawet do utraty wzroku!

Spodziewasz się dziecka? Uważaj na półpasiec!

Objawy półpaśca ocznego

Objawy półpaśca ocznego na początku przypominają  przeziębienie (gorączka, łamanie w kościach, bóle stawów, uczucie rozbicia). Następnie na twarzy pojawiają się pęcherzyki - zwykle na skroni, czole i powiece, choć mogą występować również na spojówce i rogówce.

Chore oko boli, piecze, może zacząć wrzodzieć (to znak, że wdało się  nadkażenie bakteryjne).

Co to takiego półpasiec uszny?

Leczenie półpaśca ocznego

Leczeniem półpaśca ocznego zajmuje się okulista. Warto wiedzieć, że choroba ta wymaga wielokrotnych kontroli u specjalisty, bo zmiany na rogówce pojawiają się później niż skórne. Zwykle konieczne jest przyjmowanie leków przeciwwirusowych oraz kortykosteroidów, które łagodzą stan zapalny.

Jeśli doszło do nadkażenie bakteryjnego, stosuje się także antybiotyki.

Czy półpasiec jest groźny dla kobiet w ciąży?

Powikłania półpaśca ocznego

Najczęstszym powikłaniem półpaśca ocznego jest tzw. neuralgia półpaścowa, która objawia się przewlekłym bólem w okolicy zaatakowanego nerwu. Czasem dochodzi również do zapalenia rogówki.

Taka sytuacja zawsze wymaga specjalistycznego leczenia okulistycznego (zaniedbanie półpaśca ocznego często kończy się ślepotą!).

Polecamy:
Najważniejsze informacje o półpaścu. To musisz wiedzieć!
Ta choroba może boleć... półpasiec

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)