ból brzucha fot. Fotolia

Powikłania półpaśca - co nam grozi po przejściu tej choroby?

Choć w większości wypadków choroba ta ma łagodny przebieg, zdarza się, że powoduje niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Sprawdź, czego można się po niej spodziewać.
Agnieszka Czechowska / 23.08.2018 12:30
ból brzucha fot. Fotolia

Półpasiec czasem nazywany jest kuzynem ospy, ponieważ obie te choroby wywołuje ten sam wirus (herpes virus varicella). Na schorzenie to zapadają osoby, które w przeszłości przeszły ospę i z jakichś powodów wirus ukryty w ich zwojach nerwowych powtórnie się aktywował. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Najczęstsze jest to osłabienie organizmu spowodowane inną chorobą lub stresem.

Leczenie półpaśca polega niemal wyłącznie na podawaniu leków przeciwbólowych, czasem także antywirusowych i kortykosteroidów. W niektórych sytuacjach jednak na przeleczeniu się nie kończy i półpaścowi towarzyszą powikłania. Warto wiedzieć, na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę. 

Półpasiec - powikłania po chorobie

Powikłania po półpaścu zdarzają się rzadko, chyba że mamy pecha i przytrafi nam się któraś z niebezpiecznych postaci tej choroby:

  • Półpasiec oczny - zmiany półpaścowe atakują spojówkę i rogówkę. Niestety ten rodzaj półpaśca często kończy się powikłaniami w postaci problemów z oczami (może np. skończyć się opadaniem powieki, zapaleniem siatkówki, a w skrajnych przypadkach – ślepotą). Dlatego właśnie oczna postać półpaśca powinna być leczona przez okulistę (konieczne są częste wizyty w gabinecie specjalisty).
  • Półpasiec uszny - dotyczy małżowiny i wewnętrznych struktur ucha. Jego powikłaniem bywa przytępienie słuchu. W żadnych przypadkach powoduje tzw. zespół Ramseya Hunta, dla którego charakterystyczne są obwodowe porażenie nerwu twarzowego, przewlekłe bóle uszu, głowy, zaburzenia równowagi.
  • Półpasiec narządów płciowych - wysypka pojawia się w na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych.
  • Półpasiec krwotoczny - charakterystyczne dla niego są zmiany skórne o charakterze wybroczyn.
  • Półpasiec zgorzelinowy - powoduje trudno gojące się owrzodzenia.

Powikłania neurologiczne

Półpasiec nawet w łagodnej formie niekiedy kończy się powikłaniami o charakterze neurologicznym. Są to:

  • Świąd postherpetyczny - świąd skóry utrzymujący się kilka miesięcy po ustąpieniu objawów choroby.
  • Neuralgia postherpetyczna - ból tej części ciała, w której leży zainfekowany nerw. Dolegliwości mogą utrzymywać się nawet latami i trudno je zwalczyć.
  • Zapalenie mózgu - to bardzo rzadkie powikłanie półpaśca. Najczęściej dochodzi do niego kilka dni po pojawieniu się wysypki. Objawy: majaczenia, bóle głowy, zaburzenia czucia, gorączka, drgawki. W przypadku zapalenia mózgu konieczne jest leczenie szpitalne.  
  • Zapalenie rdzenia kręgowego -  najczęściej jest powikłaniem półpaśca piersiowego. Jego objawem jest niedowład części ciała zajętej wysypką. Wymaga leczenia szpitalnego!
  • Udar mózgu - najczęściej jest powikłaniem półpaśca ocznego. Występuje u osób z bardzo obniżona odpornością (np. cierpiących na AIDS). Jego objawy pojawiają się ok. 2 miesięcy od momentu pojawienia się objawów półpaśca. To najniebezpieczniejsze powikłanie tej choroby. Aż 25 proc. osób, które mają udar mózgu umiera. Objawy udaru to: zaburzenia mowy, niedowłady (zwykle występują symetrycznie, po tej samej stronie ciała, obejmują np. prawą rękę, prawą nogę i prawy kącik ust). W przypadku podejrzenia udaru mózgu trzeba jak najszybciej przewieźć chorego do szpitala!

Powikłania półpaśca u mężczyzn

Półpasiec "nie odróżnia płci". Tak samo często dotyka kobiet jak i mężczyzn. Nie ma także powikłań, które częściej dotykałyby którąś z płci.

Zobacz też:
Półpasiec - bliski kuzyn ospy. Czy grozi także dziecku?
Dlaczego półpasiec boli? Bierzemy pod lupę jego objawy i sprawdzamy, jak go rozpoznać

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/04.02.2020 11:04
Potworny ból lewej nogi i to już trzeci tydzień! Nie mogę chodzić, nawet siedzieć. Jakaś masakra, dzień i noc, jestem bardzo zmęczona już tym bólem. Przy chodzeniu jak by mi ktoś wbijał sztylet w biodro, a w łydce łapią mnie potworne skurcze. Zaczęło się to wszystko przed Sylwestrem, pojawiła się opryszczka na lewej stronie twarzy:policzek, nos, usta. Poszłam do lekarza i dostałam leki i tydzień zwolnienia. W sam Sylwester zaczęły mnie pobolewać plecy. Po zwolnieniu poszłam do pracy. Kolezanki zwróciły uwagę na moją opadającą powiekę i namawiały mnie na ponowną wizytę u lekarza. Ja jeszcze bylam może ze dwa dni w pracy ale ponieważ mam pracę przed komputerem, ledwo zaczęłam siedzieć na fotelu , bolała mnie lewa noga. Myślałam,że to rwa kulszowa, którą wcześniej już niejednokrotnie miałam. Pani doktor, już inna w przychodni do której się zgłosiłam, postawiła diagnozę, że zgadza się, że to rwa kulszowa. Wypisywała już receptę, kiedy przypomnialo mi się, że wyskoczyła mi opryszczka na lewym pośladku. Powiedziałam, że opryszczki na twarzy mi zginęły ale jeszcze mam w tym drugim miejscu. Pani doktor odrazu stwierdzila półpaśćsa. Niestety, ta pierwsza się nie poznała i chodziłam z tą chorobą do pracy, szkoda, być może nie cierpiałabym tak bardzo teraz. Myślę, że te poprzednie wysypy opryszczki i "zapalenia rwy kulszowej" to źle zdjagnoziwane choroby, że półpasiec to już mój nie pierwszy w moim życiu, ale pierwszy z tak poważnymi powikłaniami. Bardzo ważna jest właściwa diagnoza. Dobrze, że się o tym pisze, bo ludzie tacy jak ja, naprawdę nie wiedzą, co może ich jeszcze czekać, ile jeszcze może potrwać ten okropny ból, co dalej robić, żeby w końcu ustąpił i jak to może wyglądać w przyszłości. Życzę wszystkim zdrowia.
/03.02.2020 07:44
Właśnie przechodzę półpasiec, ból niesamowity, prawie jak poród. W 21 wieku nie wymyślili porządnego lekarstwa na to paskudztwo. -