POLECAMY

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?

Ból gardła to niepokojący i czasami niezwykle uciążliwy objaw. Aby się go pozbyć, trzeba poznać jego przyczynę. Niestety nie jest to proste, ponieważ przyczyn może być wiele…
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?

Na ból gardła skarżą się zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. Dokładny opis charakteru bólu, jego umiejscowienia, promieniowania, czasu trwania pozwala ustalić przyczyny a dzięki temu również odpowiednie leczenie.

Bakterie czy wirusy?

Gdy ból pojawia się nagle i towarzyszą mu objawy ogólne (złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, bóle mięśni) można podejrzewać infekcje bakteryjną lub wirusową.

Ostre wirusowe zapalenie gardła

Charakterystyczne dla infekcji wirusowej oprócz bólu gardła są: niewielkie podwyższenie temperatury, 2-3 dniowy katar poprzedzający ból gardła, przekrwienie całej błony śluzowej gardła, obniżona kondycja fizyczna i psychiczna. Czasami może również dochodzić do niewielkiego powiększenia węzłów chłonnych.

Angina paciorkowcowa

Bakterią, która często atakuje gardło, zwłaszcza u dzieci jest paciorkowiec Streptococcus pyogenes. Wywołuje on anginę paciorkowcową, objawiającą się bardzo silnym bólem gardła, który pojawił się nagle z towarzyszącymi objawami ogólnymi (wysoka gorączka, złe samopoczucie). Migdałki są przekrwione i jest na nich widoczny wysięk. Można zaobserwować również powiększenie węzłów chłonnych szyi.

Mononukleoza zakaźna

Przyczyną bólu gardła zwłaszcza u dzieci i młodzieży może być wirusowa choroba – mononukleoza zakaźna. Chorobie towarzysz wysoka gorączka, zła kondycja psychiczna, utrata łaknienia, przekrwienie błony śluzowej gardła i migdałków oraz uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Infekcja grzybicza, jako przyczyna bólu?

Grzyby również są przyczyną stanów zapalnych gardła. Szczególnie często u osób z cukrzycą lub przewlekle przyjmujących antybiotyki. Grzybica gardła powoduje bóle bez towarzyszącej gorączki, błona śluzowa gardła jest przekrwiona, występują białe naloty.

Ropień też boli…

W przypadku ropnia okołomigdałkowego występuje uwypuklenie okolicy migdałka podniebiennego. Język bywa obrzęknięty, przemieszcza się w jedną stronę. Tak jak w infekcji wirusowej czy bakteryjnej może pojawić się gorączka, jednak ból nie dotyczy całego gardła, ale zazwyczaj jest jednostronny.

Ostry, kłujący, dokuczliwy ból - uwaga na ciało obce!

Kłujący, nagły, ostry ból gardła, który wiąże się ze spożywaniem pokarmu może być wynikiem zatrzymania ciała obcego w gardle lub przełyku. Dolegliwości bólowe w tej sytuacji utrzymują się podczas przełykania. Nagły, ostry ból może być również wynikiem oparzenia jamy ustnej i gardła.

Przewlekły ból

Przewlekły ból gardła wymaga konsultacji laryngologicznej! Jego przyczyn jest wiele: suchy zanikowy nieżyt gardła, przewlekłe zapalenie gardła, przewlekłe przerostowe zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych, ale również zmiany nowotworowe.

Niebezpieczne objawy

Jednostronny ból, początkowo o stałym nasileniu, z czasem narastający, bardzo dokuczliwy podczas połykania może być oznaką choroby nowotworowej. Zwłaszcza, gdy towarzyszą mu: ślinienie, brzydki zapach z ust, zaburzenia połykania, guz na szyi, duszność. Ból gardła towarzyszy wielu chorobom, warto, więc znać jego przyczyny, ponieważ niektóre z nich są bardzo niebezpieczne (zmiany nowotworowe) i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Ból gadrła może mieć wiele przyczyn, bardzo fajny artykuł, nie wiem jak Wam ale mi pomaga zawsze płukanka gordła za pomocą wody z solą, i ponadto Akron Sept, dla mnie to idealne połączenie stosuję od dłuższego czasu dzięki temu po jednym dwóch dniach mam spokuj.