II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka

W dniach 17-23 września 2012 r. rusza II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka. Na 50 pływalniach Przyjaznych Maluchom, które biorą udział w akcji, wykwalifikowani instruktorzy będą prowadzić nieodpłatne zajęcia dla maluszków i ich rodziców, ucząc jak ciekawie i aktywnie, a przede wszystkim bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem w wodzie.

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami, infrastruktura pływalni jeszcze ciągle raczkuje, choć w ostatnich latach widać poprawę sytuacji. Coraz częściej samorządy lokalne w planach zagospodarowania w priorytetowych inwestycjach lokują budowę obiektów sportowych, w szczególności krytych pływalni. Ich liczba z roku na rok rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2005 r. było ich 916, a do 2015 r. estymuje się wzrost tej liczby do 1400 obiektów na terenie całego kraju. Rozwój infrastruktury daje coraz większe możliwości, rośnie liczba szkółek pływania dla niemowląt, a wraz z akcją „Pływajcie zdrowo”, coraz więcej rodziców wraz z maluchami rozpoczyna przygodę z wodą. W Polsce tylko 11% rodziców uczęszcza z dziećmi na pływalnie (Millward Brown SMG/KRC kwiecień 2012), w krajach Europy Zachodniej (np. Wielka Brytania, Francja, Hiszpania) ten udział kształtuje się w okolicach 80%. Stąd właśnie tak istotna jest edukacja rodziców w tym zakresie. W krajach takich jak: Anglia, Australia, Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, Rosja czy USA nauczanie pływania niemowlaków jest praktykowane od wielu lat. Udział w zajęciach na pływalni, to nie tylko forma aktywnego spędzania czasu z dziećmi, ale także stymulacja do prawidłowego rozwoju dziecka i w przyszłości zwiększenia jego bezpieczeństwa nad wodą.

Polecamy:  Sposób na kąpiel bez płaczu

Ogólnopolski Tydzień Małego Pływaka

W trakcie II Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka instruktorzy bezpłatnie będą uczyć rodziców zasad poruszania się w wodzie, bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania malca. Takie zajęcia to również doskonała podstawa do dalszej nauki pływania w starszym wieku. Jak podkreśla Prezes WOPR Jerzy Telak - "Umiejętność pływania powinien posiadać każdy, a im szybciej zaczniemy pewnie czuć się w wodzie tym będziemy bezpieczniejsi. Tymczasem statystyki są nieubłagane – co 3 Polak nie umie pływać. To bardzo niepokojące dane.  Dlatego kontakt z wodą od małego jest bardzo ważny, dziecko nabiera dobrych nawyków, które mogą nawet uratować życie naszej pociechy."

W ubiegłorocznych 2 akcjach odbywających się w ramach projektu, wzięło udział blisko 6 tys. rodziców i dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. W tym roku w Ogólnopolskim Tygodniu Małego Pływaka weźmie udział 50 placówek w całej Polsce. Lista Basenów Przyjaznych Maluchom dostępna jest na stronie www.plywajciezdrowo.pl.

Akcję wspierają prezenterki, Maja Popielarska i Paulina Chylewska. Paulina Chylewska jest mamą 5-letniej Leny i 8-miesięcznej Niny: "Pływanie z niemowlakiem to jedno z najfajniejszych doświadczeń macierzyństwa. Dla dziewczynek to przede wszystkim super okazja do zabawy, ochlapania rodziców i okiełznania przestrzeni znacznie większej niż wanna. Szczerze polecam każdemu zajęcia na basenie!"

Pływanie niemowląt popierają eksperci. Dr. Magdalena Szkiłładź-Skiba, która jest mamą czwórki dzieci, wyjaśnia - "Naukę pływania najlepiej rozpocząć już od 3-go miesiąca życia dziecka, o ile maluch jest zdrowy i lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań. Pływanie ma istotny wpływ na prawidłowy, ogólny rozwój naszych pociech - woda usprawnia zmysł równowagi, ma dobroczynny wpływ na koordynację nerwowo-mięśniową, ale również na psychiczny rozwój dziecka. Nowa sytuacja skłania niemowlę do szybkiej adaptacji i walki ze stresem. Ponadto, zajęcia na basenie dostarczają dzieciakom wiele przyjemności i z doświadczenia wiem, że dla rodziców to także miła odmiana."

Polecamy: Co robić, kiedy niemowlę nie chce spać?

Dlaczego warto pływać z dzieckiem?

"Dzieci, którym od pierwszych miesięcy życia towarzyszy woda, zaczynają szybciej chodzić, są zdrowsze i sprawniejsze. Poprzez bliskość rodziców, kolorowe zabawki, cieplutką wodę, dzieciaki
 są odważniejsze, ciekawsze świata i pełne radości, dzięki czemu z łatwością odnajdują się w nowym środowisku i wśród innych dzieci."
- przekonuje Anna Kuli, instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.

Co ciekawe, na pływalnie przychodzi coraz więcej ojców ze swoimi pociechami. Panowie twierdzą, że te zajęcia pogłębiają ich relacje z dzieckiem, ponieważ to jest moment, kiedy widzą, że ich pociecha obdarza właśnie ich całkowitym zaufaniem i czują się jeszcze bardziej potrzebni.

PŁYWANIE Z NIEMOWLĘTAMI - KILKA CENNYCH WSKAZÓWEK:

  • Przed pierwszą wizytą na pływalni skonsultuj się z pediatrą.
  • Bezpośrednio przed zajęciami na basenie nie karm dziecka.
  • Przed wejściem do basenu oblej maluszka wodą pod prysznicem.
  • Przy wchodzeniu do wody, trzymaj dziecko przytulone do siebie, będzie mu łatwiej przyzwyczaić się do nowego środowiska.
  • Powrzucaj do wody kolorowe zabawki, niemowlę chętniej będzie podnosiło główkę.

Każda pływalnia, która bierze udział w akcji, została zweryfikowana przez ekspertów i spełnia kryteria dotyczące czystości, bezpieczeństwa czy odpowiedniej temperatury wody. Posiada również szatnie przystosowane dla rodziców z małymi dziećmi.

Partnerem merytorycznym projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a handlowym Tesco.

Zobacz także: Jak dzieci reagują na kolory?

Zdjęcia: Wojciech Surdziel

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA