Świat kolorów niemowlaka
Tuż po urodzeniu noworodek rozpoznaje jedynie światło i mrok. Z biegiem czasu się to zmienia, lecz w pierwszych chwilach życia mózg małego człowieka nie jest jeszcze w stanie rozpoznawać i przetwarzać obrazy.
W wieku 1-3 miesiąca życia, poza odróżnianiem bieli i czerni, maluch nie rozpoznaje innych kolorów i widzi obrazy o zatartych konturach. Liczne badania wskazują, że najpierw patrzy na miejsca styku np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa po tych krawędziach wzrokiem. W pierwszych miesiącach życia zrezygnuj z pastelowych pluszaków i ozdób, bo nie będą one odpowiednio stymulowały zmysłu wzroku twojego dziecka. Najlepiej sprawdzą się zabawki w kolorach intensywnych i przykuwających wzrok kontrastach, na przykład biel, granat i czerń.
Około 3-5miesiąca życia dziecko umie już rozróżniać kolory (na początku tylko te jaskrawe). Przy zakupie wybieraj grzechotki tylko w intensywnych barwach, by dziecko dobrze je widziało. Badania wykazują, że szczególnie interesująca dla małego odkrywcy jest barwa żółta i czerwona, a mniej – zielona i niebieska.
W wieku 6-12 miesiąca życia niemowlę stopniowo uczy się rozróżniać coraz więcej barw. W tym okresie możesz zaobserwować u dziecka tendencję do obierania sobie ulubionego koloru ( na przykład chętniej będzie bawiło się zabawkami w ulubionym kolorze). Nie usuwaj jednak innych zabawek w odmiennych barwach na rzecz tych w ulubionym kolorze. Dostarczaj swojemu dziecku jak najwięcej różnorodnych doznań wzrokowych.
Gdy maluch skończy rok widzi świat już w pełnej palecie barw.
Polecamy: Czy smoczek dla dziecka to dobry pomysł?
Zobacz: Jak rozmawiać z niemowlakiem?
Jakimi kolorami otaczać dziecko?
Kolory odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka. Badania pokazują, że kolory dominujące w najbliższym otoczeniu dziecka mają niezwykły wpływ na jego rozwój emocjonalny. Różnobarwne przedmioty, które znajdują się w otoczeniu malucha (zabawki, ubranka czy kolor ścian w pokoiku dziecięcym), kształtują jego kreatywność, wrażliwość i poczucie estetyki.
- Zieleń, błękit i biel działają relaksująco i uspakajająco.
- Intensywne barwy: różowy, czerwony czy pomarańczowy pobudzają wyobraźnię i kreatywność dziecka.
- Ostatnie badania wykazały, że barwy naturalne kojarzą się maluchowi z mamą. Aby zapewnić dziecku pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa wybieraj takie kolory jak beż, róż, kolory cieliste i kremowe.
Nie bagatelizuj znaczenia kolorów dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Dobór kolorystyki przedmiotów w otoczeniu dziecka kształtuje jego postawę, wrażliwość i reakcje na bodźce. Mali odkrywcy są bacznymi obserwatorami barw, kształtów, wzorów, które rozwijają ich umysł. Świadomi rodzice aranżując odpowiednio kolorystykę w otoczeniu dziecka, mogą stworzyć optymalne warunki rozwoju swojego malucha.
Zobacz także: Jak zachowuje się roczne dziecko