Dzieci i kolory

Jak dzieci reagują na kolory?

Czy wiesz jak ważną rolę w życiu maleńkiego dziecka pełnią kolory? Choć w pierwszych dniach życia dziecko widzi jedynie biało - czarne kontrasty, to już wtedy kolory silnie wpływają na jego rozwój i samopoczucie psychiczne. Warto o tym pamiętać przy aranżacji pokoiku dziecięcego.
/ 19.12.2011 13:08
Dzieci i kolory

Świat kolorów niemowlaka

Tuż po urodzeniu noworodek rozpoznaje jedynie światło i mrok.  Z biegiem czasu się to zmienia, lecz w pierwszych chwilach życia  mózg małego człowieka nie jest jeszcze w stanie rozpoznawać i przetwarzać obrazy.  

W wieku 1-3 miesiąca życia,  poza odróżnianiem bieli i czerni, maluch nie rozpoznaje  innych kolorów i widzi obrazy o zatartych konturach.  Liczne badania wskazują, że najpierw patrzy na miejsca styku np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa po tych krawędziach wzrokiem.  W pierwszych miesiącach życia zrezygnuj  z pastelowych pluszaków i ozdób, bo nie będą one odpowiednio stymulowały zmysłu wzroku twojego dziecka. Najlepiej sprawdzą się zabawki w kolorach intensywnych i przykuwających wzrok kontrastach, na przykład biel, granat i czerń.

Około 3-5miesiąca życia dziecko umie już rozróżniać kolory (na początku tylko te  jaskrawe). Przy zakupie wybieraj grzechotki tylko w intensywnych barwach, by dziecko dobrze je widziało. Badania wykazują, że szczególnie interesująca dla małego odkrywcy  jest barwa żółta i  czerwona, a mniej  – zielona i niebieska.  

W wieku 6-12 miesiąca życia niemowlę stopniowo uczy się rozróżniać coraz więcej barw. W tym okresie możesz zaobserwować u dziecka tendencję do obierania  sobie ulubionego koloru ( na przykład chętniej będzie bawiło się zabawkami w  ulubionym kolorze).  Nie usuwaj jednak innych zabawek  w odmiennych barwach na rzecz tych w ulubionym kolorze. Dostarczaj swojemu dziecku jak najwięcej różnorodnych doznań wzrokowych.

Gdy maluch skończy  rok  widzi świat już w pełnej palecie barw.

Polecamy: Czy smoczek dla dziecka to dobry pomysł?

Zobacz:  Jak rozmawiać z niemowlakiem?

Jakimi kolorami otaczać dziecko?

Kolory odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka. Badania pokazują, że kolory dominujące w najbliższym otoczeniu dziecka mają niezwykły wpływ na jego rozwój emocjonalny. Różnobarwne przedmioty, które znajdują się  w otoczeniu malucha (zabawki, ubranka czy kolor ścian w pokoiku dziecięcym), kształtują jego kreatywność, wrażliwość i poczucie estetyki.

- Zieleń, błękit i  biel działają relaksująco i uspakajająco.

- Intensywne barwy:  różowy, czerwony czy pomarańczowy  pobudzają wyobraźnię i kreatywność dziecka.

- Ostatnie badania wykazały, że barwy naturalne kojarzą się maluchowi z mamą. Aby zapewnić dziecku  pełen komfort i  poczucie bezpieczeństwa wybieraj takie kolory jak beż, róż, kolory cieliste i kremowe.

Nie bagatelizuj znaczenia kolorów  dla rozwoju emocjonalnego dziecka.  Dobór kolorystyki  przedmiotów w otoczeniu dziecka kształtuje jego postawę, wrażliwość i reakcje na bodźce. Mali odkrywcy są bacznymi  obserwatorami barw, kształtów, wzorów, które rozwijają ich umysł. Świadomi rodzice aranżując  odpowiednio  kolorystykę w otoczeniu dziecka,  mogą stworzyć optymalne warunki rozwoju swojego  malucha.

Zobacz także:  Jak zachowuje się roczne dziecko