POLECAMY

Jak mądrze karmić dziecko, by malec rozwijał się prawidłowo?

Nie wiesz jak karmić dziecko, by poprawnie się rozwijało? Jakie mleko podać i jak przygotować, by malec nie miał alergii i nie bolał go brzuszek? Spokojnie! Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Jak mądrze karmić dziecko, by malec rozwijał się prawidłowo? fot. fot. Fotolia

Zapewne to garstka pytań, które nasuwają się każdej młodej mamie. Z pewnością słyszałaś, że dziecko, które karmione jest butelką z łatwością można przekarmić i w końcowym efekcie spowodować otyłość u malucha. Jak więc karmić smyka, by rozwijał się prawidłowo?

Wybór mleka

Pamiętaj, że nie każda mieszanka nadaje się dla twojego maluszka. Dlatego najlepiej mleko wybrać wspólnie z pediatrą. Jeśli twój malec ma częste kolki, mleko mu się ulewa, a na delikatnej skórze zauważyłaś niepokojąca wysypkę, tym bardziej powinnaś skonsultować ten wybór z lekarzem.

Odpowiednia woda dla dziecka

Najlepsza woda dla dziecka, to woda butelkowana, niegazowana i niskomineralizowana. Pamiętaj o tym ponieważ  w mleku, które wybrałaś dla swojego dziecka jest dokładnie tyle witamin i składników mineralnych, ile potrzebuje twój maluszek. Woda mineralizowana mogłaby przyczynić się do  problemów z nerkami u twojego dziecka.

Polecamy: Czy wiesz jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Ciepłe mleko

Pamiętaj, że mieszanka, którą podajesz swojemu maluszkowi, powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni C. Taka temperatura nie poparzy twojego dziecka, a dodatkowo będzie najlepsza do trawienia. Przed podaniem maluchowi mleka sprawdź czy temperatura napoju jest odpowiednia. W jaki sposób? Wylej kilka kropli mleka na przegub swojej dłoni. Krople powinny być ciepłe, ale nie parzyć.

Pamiętaj o higienie!

Zanim zaczniesz przygotowywać posiłek dla dziecka, uprzednio umyj swoje dłonie ciepłą wodą i mydłem. Umyj i wyparz także smoczek i butelkę, z której będzie piło dziecko. Pamiętaj, że higiena to podstawa przy małym dziecku! Maluch ma bardzo wrażliwy brzuszek i to co dla ciebie jest bezpieczne, dziecku może zaszkodzić.

Przed podaniem mleka...

Mleko zawiera białka, tłuszcze i wiele składników odżywczych. Dlatego też jest idealną pożywką dla szkodliwych bakterii, które z łatwością mogą się w nim namnażać. Jeśli twój maluch nie chce już pić przygotowanego przez ciebie mleka, to ostudź mieszankę i włóż do lodówki. Mleko może tam stać do czterech godzin. Jeśli twój maluch zgłodnieje, wystarczy tylko podgrzać gotową mieszankę. Jeżeli dziecko nie wypije wszystkiego, możesz odczekać kilka minut i spróbować podać butelkę ponownie. Jeśli i tym razem maluch zaciśnie usta, to po prostu wylej mleko.

Polecamy: Kalendarz ząbkowania dziecka

Nigdy nie przekarmiaj dziecka

Pamiętaj, że normy podane na opakowaniach mleka dotyczące ilości karmień i wielkości każdej porcji są tylko orientacyjne. Każde dziecko ma inny apetyt i możliwości. Zdarza się, że dziecko od urodzenia uwielbia jeść i pochłania wszystko co mu podasz. Jeśli twój maluch zalicza się do takiej grupy , ze smakiem spożywa przez ciebie przygotowaną mieszankę i widzisz, że ma ochotę na więcej, możesz mu podać dokładkę. Jeżeli jednak domaga jej się za każdym razem, na następnej wizycie kontrolnej u pediatry, sprawdź ile przybiera na wadze i porozmawiaj o tym z pediatrą. Lekarz z pewnością doradzi ci, co robić.

Kiedy poznać, że mleko trzeba zmienić?

Jeśli twój maluszek cierpi na biegunkę, zatwardzenia, bolący brzuszek, nudności i wymioty, a do tego pojawiła się na skórze wysypka, jak najprędzej udaj się z dzieckiem do przychodni. Być może zmiana mleka pomoże w  walce z przykrymi dolegliwościami. Jednak takiej decyzji nigdy nie podejmuj sama,  ale zawsze wspólnie z pediatrą.

Zobacz także: Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)