Sposób na kąpiel bez płaczu

Kąpiel dziecka fot. Fotolia
Czy twój maluszek należy do dzieci, które podczas kąpieli przeraźliwie płaczą? A woda i szampon są najgorszymi wrogami? Spokojnie! Dzięki naszym poradom od dziś każda kąpiel będzie przyjemnością dla twojego dziecka!
/ 16.03.2012 10:26
Kąpiel dziecka fot. Fotolia

Na początek, codzienny rytuał

Postaraj się, by kąpiel twojego maluszka odbywała się codziennie zawsze o tej samej porze i miała podobny przebieg. Wieczorna kąpiel będzie sygnałem dla smyka, że zbliża się pora zasypiania.

W łazience…

Zanim rozpoczniesz kąpiel swojego dziecka, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, odpowiednia temperatura. Najlepiej, by w łazience temperatura powietrza wynosiła ok. 22 – 25 stopni C, a wody – ok. 35 – 37 stopni C.

Przed włożeniem dziecka do wanienki przygotuj wszystkie niezbędne kosmetyki, ręcznik i ubranko na zmianę dla dziecka. Upewnij się czy rzeczy znajdują się pod ręką, bo twój maluszek nawet przez chwilę nie powinien znaleźć się sam w łazience!

Polecamy: Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

Czas na zanurzenie w wodzie…

Postaraj się włożyć malucha do wanienki bardzo ostrożnie, powoli i delikatnie. Dzięki temu dziecko będzie mogło cały czas obserwować co się z nim dzieje. Jeśli pomimo tego maluszek zanosi się płaczem, włóż go do wody, uprzednio zawijając w pieluszkę tetrową. Dzięki takiemu „ochraniaczowi” dziecko będzie czuło się bezpieczniej. Gdy zanurzysz dziecko w wodzie odsłoń jego ciało i rozpocznij kąpiel. Najwygodniej i najbezpieczniej będzie, jeśli położysz maleństwo na boku albo na pleckach, opierając jego główkę na stronie wewnętrznej swojej dłoni.

Myjemy główkę…

Główkę niemowlaka powinnaś myć codziennie. Maluszek leżąc przez okrągłą dobę poci się,  za jego uszkami może gromadzić się złuszczony naskórek, a także resztki ulanego mleka, które dziecko piło w ciągu dnia.

Myj główkę dziecka chwilę przed wyciągnięciem z wanienki, jeśli nie chcesz, by zrobiło mu się zimno. Pamiętaj, że mokra główka bardzo szybko traci ciepło. Poza tym jeśli maluszek nie przepada za polewaniem włosów, zacznie płakać na sam koniec kąpieli.

Polecamy: Siatki centylowe

Kosmetyki i inne akcesoria…

Do kąpieli smyka stosuj kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Nie przesadzaj także z ilością produktów. Im mniej kosmetyków, tym lepiej!  Podstawowe kosmetyki, które powinny znaleźć się na półeczce twojego dziecka to mydło, szampon i mleczko do ciała. Jeśli twoje dziecko ma suchą skórę, używaj delikatnych, ekologicznych kosmetyków, które zakupisz w aptece.

Drogerie i sklepy z akcesoriami polecają rodzicom i dzieciom kolorowe myjki do kąpieli. Zrezygnuj jednak z ich kupna, ponieważ są bardzo niehigieniczne. Jedyny ich plus to atrakcyjny wygląd. Jeśli chcesz rozweselić i zainteresować czymś dziecko podczas kąpieli, lepiej kup maluchowi specjalną zabawkę przeznaczoną do wanny. Taki gadżet dostaniesz w każdym większym sklepie z akcesoriami dla dzieci. Do mycia dziecka wykorzystaj swoją dłoń. Twoja ręka zagwarantuje delikatny dotyk przyjemny dla maluszka.

Po kąpieli …

Gdy już umyjesz maluszka, wyjmij ostrożnie dziecko z wanienki. Uważaj, by trzymać dziecko mocno i pewnie, bo przez mokrą i śliską skórę może wyślizgnąć ci się z rąk. Delikatnie owiń smyka w ciepły ręcznik. Postaraj się, by systematycznie, po każdej kąpieli nawilżać ciało dziecka mleczkiem lub balsamem dla dzieci. Wybieraj preparat z tej samej linii co płyn do mycia. Działanie takich kosmetyków wzajemnie się uzupełnia. Dzięki takiej pielęgnacji, ochronisz maluszka przed wysuszeniem skóry.

Polecamy: Jak sprawić aby dom był bezpieczny dla twojego dziecka?

A może wspólna kąpiel?

Jeśli twój maluszek przeraźliwie boi się kąpieli, a ty już dobrze czujesz się po porodzie możesz pomyśleć o wspólnej kąpieli. Dla maleństwa kąpiel  z mamą będzie bardzo miłym przeżyciem. W wodzie przytulone do ciebie dziecko, będzie słyszało tak znajome dla jego uszu bicie twojego serca. Taki dźwięk działa niezwykle odprężająco na każdego niemowlaka.

Pamiętaj!

Pamiętaj, by podczas kąpania malucha zachować spokój. Dzieci bardzo dobrze wyczuwają emocje rodziców. Smyk od razu zauważy twój podniesiony głos, to w jaki sposób patrzysz, a także nerwowe ruchy, które wykonujesz. Twoje zdenerwowanie może bardzo łatwo udzielić się maluszkowi. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz za wszelką cenę postarać się opanować swoje nerwy. Spróbuj nawiązać i utrzymać kontakt  z zaniepokojonym maluchem. Uśmiechaj się, bo dzięki temu twój głos od razu nabierze ciepłego, kojącego tonu. Opowiadaj cicho maluszkowi co robisz, na przykład: „Teraz zdejmiemy pieluszkę”, „Umyjemy brzuszek”. Takie spokojne opisywanie kolejnych czynności uspokoi dziecko i ciebie, a także przyczyni się do zwiększenia twojej pewności siebie w nowej sytuacji.

Zobacz także: Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?

Redakcja poleca

REKLAMA