Co robić, kiedy niemowlę nie chce spać?

Co zrobić, by dziecko przespało całą noc
Twoje niemowlę nie chce spać, a ty nie wiesz dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co może być tego przyczyną i co zrobić, by maluszek spokojnie zasnął. Oto lista najczęstszych powodów, przez które niemowlę nie chce spać.
/ 08.03.2012 12:01
Co zrobić, by dziecko przespało całą noc

Zatkany nos

Nawet niewielki katar może skutecznie uniemożliwić twojemu maluszkowi spokojnie zaśnięcie. Pamiętaj, że niemowlę nie potrafi jeszcze oddychać przez usta. Próbuje zaczerpnąć powietrze noskiem i nie może. Nic więc dziwnego, że nie może zasnąć. Jeśli chcesz pomóc swojemu maluszkowi, przed każdym usypianiem wpuść do chorego nosa kilka kropli roztworu wody morskiej w sprayu (preparat kupisz w aptece). Dodatkowo pod nogi łóżeczka, podłóż książki. Dzięki temu główka dziecka będzie znajdować się wyżej, a to ułatwi oddychanie.

Za dużo snu

Być może twój maluszek nie chce spać, bo jest już wyspany i wypoczęty. Pamiętaj, że nie wszystkie niemowlaki potrzebują „przepisowych” 17 godzin snu. Zdarza się, że maluszkom wystarczy 13-14 godzin snu. Jeśli twój skarb jest wesoły i rozgląda się z zaciekawieniem, prawdopodobnie jest już wyspany. Jeśli chcesz, by dziecko dłużej spało w nocy i nie miało problemów z wieczornym zaśnięciem, spróbuj skrócić czas popołudniowej drzemki.

Polecamy: Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

Za mało ruchu

Postaraj się zapewnić swojemu maluchowi codzienną porcję zabaw i atrakcji. Aktywne dzieci zazwyczaj nie mają problemów z wieczornym zasypianiem. Zmęczone dziennymi atrakcjami muszą szybko zregenerować siły przed kolejnymi zabawami. Ważne jest, by twój skarb jak najczęściej się ruszał – obracał się na boki, ćwiczył podnoszenie główki i raczkował. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z aktywnością – nadmierne zmęczenie może również spowodować problemy z zaśnięciem!

Odpowiednia temperatura

Pamiętaj, że w pokoju, w którym odpoczywa twoje dziecko, nie może być ani za ciepło, ani za zimno. Najlepsza temperatura to 17- 23 stopnie. Przed położeniem maluszka spać, wywietrz pokój, a gdy jest ciepło na dworze, możesz pozostawić na noc lekko uchylone okno. Nigdy nie przegrzewaj maluszka. Piżamka i kołderka powinny być zawsze dostosowane do pory roku. Ubierając noworodka do snu możesz spokojnie włożyć o jedną warstwę więcej niż sobie. Starszego niemowlaka powoli przyzwyczajaj już do chłodu. Gdy maluch ma kilka tygodni, a ty boisz się, że w nocy się rozkopie, zamiast kocyka użyj rożka lub śpiworka.

Polecamy: Prawidłowe odruchy dziecka w chwili narodzin

W pokoju jest za jasno

Zasypianie przy zapalonym świetle dla nikogo nie jest komfortowe – dla twojego dziecka również. Jeśli jednak nie chcesz, by pokój twojego maluszka był pogrążony w całkowitych ciemnościach, włącz lampkę i postaw na podłodze. Innym rozwiązaniem może być zakupienie specjalnego projektora z lampką, który wyświetla na ścianach i suficie delikatne wzory, dając przy tym przytłumione światło.

Być może maluch jest głodny

W pierwszym miesiącach życia dziecko nie potrafi najeść się na zapas. Niestety, trzeba maluszka karmić na żądanie niezależnie od pory dnia. Z czasem, gdy dziecko podrasta (ok. 6 miesiąca życia), możesz powoli odzwyczajać je od nocnego karmienia. W nocy zamiast mleka podawaj smykowi czystą wodę. Z biegiem czasu maluch powinien przestawać się budzić w środku nocy.

Polecamy: Jak dzieci reagują na kolory?

A może coś uwiera?

Być może problem po prostu tkwi w materacu, który jest za miękki lub za twardy, w poduszce, która okazuje się zupełnie niepotrzebna lub w niewygodnym i drapiącym ubranku. Kupując materac do łóżeczka dziecięcego zwróć uwagę na to czy jest elastyczny, ale dość twardy, by nie zapadł się pod dzieckiem. Na materacu połóż prześcieradło najlepiej z gumką, które nie będzie się zawijać. W zaśnięciu może przeszkadzać także źle zapięta pieluszka, drapiąca metka od ubranka, ostre zatrzaski od kaftanika. Zanim stwierdzisz, że maluszek marudzi, sprawdź te wszystkie elementy.

Mokra pielucha

Spanie w mokrej pieluszce to żadna przyjemność i nic dziwnego, że maluszek głośno marudzi. Jeśli zakładasz swojemu dziecku pieluszki jednorazowe, nie musisz zmieniać ich po każdym zrobieniu siusiu przez malucha. Pamiętaj jednak, by przewinąć dziecko zawsze przed snem. Jeżeli jesteś zwolenniczką pieluch tetrowych, to wymagają one zmiany po każdym siusiu. Nie zależnie od używanych pieluch, przewijaj malca natychmiast, gdy zrobi kupę. Zwlekanie ze zmianą może skończyć się u dziecka odparzeniem lub infekcją dróg moczowych!

Mylenie dnia z nocą

Gdy dziecko jest noworodkiem bez względu na to, czy za oknem świeci słońce czy księżyc i tak przesypia prawie całą dobę. Jednak już twoje kilkumiesięczne niemowlę powinno odróżniać dzień od nocy. Jeśli dziecko w dzień jest senne, a w nocy chciałoby brykać i się bawić to oznaka, że jego rytm dnia został zburzony. Jak więc nauczyć maluszka odróżniania dnia od nocy?  Pamiętaj, by podczas dziennej drzemki smyka, nie zasłaniać okien i nie chodzić na palcach po mieszkaniu. Popołudniowa drzemka nie musi odbywać się w łóżeczku – możesz położyć dziecko w wózeczku lub w kojcu. Podczas układania smyka do wieczornego snu, postaraj się przestrzegać codziennie stałego rytuału, na przykład – zgaś górne światło, włączając lampkę dającą „ciepłe” światło. Ścisz głos, zaśpiewaj kołysankę lub włącz cichutko płytę ze spokojną melodią, która ukołysze smyka do snu.

Na koniec – zadbaj o codzienną rutynę

Pamiętaj, że niemowlę powinno kończyć i rozpoczynać dzień o stałych porach. W szczególnych okolicznościach (na przykład wizyta gości czy wyjazd do rodziny) można stosować odstępstwa od tej reguły. Postaraj się jednak, by nie zdarzało się to częściej niż raz w tygodniu.

Dzięki tym sprawdzonym metodom już wkrótce twój maluszek prześpi każdą noc spokojnie i obudzi się rano wypoczęty z uśmiechem na buzi!

Zobacz także: Dlaczego warto karmić piersią?

Redakcja poleca

REKLAMA