Dowiedz się, skąd te ciążowe mdłości!

Całkiem straciłaś apetyt i mdli Cię na widok jedzenia? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i dowiedz się, jak temu zaradzić!

mdłości w ciąży - jak sobie pomóc
fot. Fotolia

Rozwijający się w Tobie organizm dziecka potrzebuje wielu składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, byś przestrzegała zdrowej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał... ale co zrobić, gdy na samą myśl o śniadaniu dostajesz mdłości?

1. Najważniejsza jakość produktów!

Na szczęście na początku ciąży liczy się nie ilość tego, co zjadasz, ale jakość. Rozwijające się w Tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w I trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się. Dopiero później będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz zmieniać swojej diety.

Jeśli jednak w pierwszych tygodniach ciąży zamiast wzrostu apetytu masz problemy z jedzeniem, cierpisz na nudności w ciąży albo nawet zdarzają Ci się wymioty, nie denerwuj się. Pociesz się tym, że tego typu kłopoty gnębią prawie połowę ciężarnych! Na szczęście w znakomitej większości wypadków nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na maleństwo.

2. Skąd te kłopoty?

Najprawdopodobniej przyczyną mdłości, a nawet wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Najczęściej tego typu problemy zdarzają się u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Mdłości szczególnie silne są rano – stąd zresztą nazwa „poranne mdłości”. Niektóre kobiety doświadczają ich jednak nie tylko po obudzeniu się, ale nawet przez cały dzień.

3. Jak sobie pomóc przy mdłościach?

Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie leki i witaminy, które zażywasz, muszą być zaordynowane przez lekarza. U większości kobiet tego typu problemy z jedzeniem trwają tylko przez pierwszy trymestr ciąży.
Jeśli jednak nie masz apetytu dłużej niż przez kilka dni, a do tego dołączają się wymioty, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza.

4. To może być niebezpieczne!

Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla Ciebie, i dla dziecka. Jeśli przez dłuższy czas wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu, podawanie dożylne wody, glukozy i elektrolitów.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 5,00 / 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze ciąży

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka