Dowiedz się, skąd te ciążowe mdłości!

Całkiem straciłaś apetyt i mdli Cię na widok jedzenia? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i dowiedz się, jak temu zaradzić!

mdłości w ciąży - jak sobie pomóc
fot. Fotolia

Rozwijający się w Tobie organizm dziecka potrzebuje wielu składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, byś przestrzegała zdrowej diety. Powinnaś jeść to, co wartościowe: warzywa, owoce, chude mięso, ryby, nabiał... ale co zrobić, gdy na samą myśl o śniadaniu dostajesz mdłości?

1. Najważniejsza jakość produktów!

Na szczęście na początku ciąży liczy się nie ilość tego, co zjadasz, ale jakość. Rozwijające się w Tobie dziecko jest jeszcze maleńkie, dlatego w I trymestrze Twoje zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się. Dopiero później będziesz potrzebować około 300–400 kcal więcej. Jeżeli do tej pory odżywiałaś się zdrowo, nie musisz zmieniać swojej diety.

Jeśli jednak w pierwszych tygodniach ciąży zamiast wzrostu apetytu masz problemy z jedzeniem, cierpisz na nudności w ciąży albo nawet zdarzają Ci się wymioty, nie denerwuj się. Pociesz się tym, że tego typu kłopoty gnębią prawie połowę ciężarnych! Na szczęście w znakomitej większości wypadków nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na maleństwo.

2. Skąd te kłopoty?

Najprawdopodobniej przyczyną mdłości, a nawet wymiotów są zmiany hormonalne, a zwłaszcza wysoki poziom hormonu ciążowego (hCG). Najczęściej tego typu problemy zdarzają się u kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę lub oczekują bliźniąt. Mdłości szczególnie silne są rano – stąd zresztą nazwa „poranne mdłości”. Niektóre kobiety doświadczają ich jednak nie tylko po obudzeniu się, ale nawet przez cały dzień.

3. Jak sobie pomóc przy mdłościach?

Na własną rękę nie bierz lekarstw przeciwwymiotnych ani żadnych innych środków. Mogłoby to zaszkodzić dziecku. Wszelkie leki i witaminy, które zażywasz, muszą być zaordynowane przez lekarza. U większości kobiet tego typu problemy z jedzeniem trwają tylko przez pierwszy trymestr ciąży.
Jeśli jednak nie masz apetytu dłużej niż przez kilka dni, a do tego dołączają się wymioty, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza.

4. To może być niebezpieczne!

Średnio raz na 1000 ciąż zdarzają się tzw. wymioty niepowściągliwe. Mogą być naprawdę niebezpieczne i dla Ciebie, i dla dziecka. Jeśli przez dłuższy czas wymiotujesz, to nie tylko nie przybierzesz na wadze, ale także tracisz wodę i wiele cennych składników mineralnych. Długo trwające wymioty doprowadzają do odwodnienia, uszkodzenia wątroby, a nawet do utraty ciąży! Może okazać się konieczny pobyt w szpitalu, podawanie dożylne wody, glukozy i elektrolitów.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz

Publikacja:
Agata Bernaciak Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń artykuł 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Gość2012.12.09 19:40
jestem w 13 tyg ciaży od 3 miesiecy cuje sie zle mam nudnosci i wymiotuje czesto czy to minie z czasem?
ewela212011.09.20 10:51
mam pytanie do przyszlych mam czy wyski poziom hormonu hhcg 16982 świadczy o ciąży mnogiej. jest to moja 1 ciąża i żle ją znosze. z góry dziękuje za pomoc
K;)2011.06.10 20:31
Jestem w 13 tyg, od 2 tygodni czuję się dobrze ale w pierwszych 10 tyg nie mogłam nic zjeść... ciągle wymiotywałam szczególnie rano. Teraz miewam tylko małe bóle żołądka... Pozdrawiam wszystkie mamusie ;)
2010.01.19 11:37
ja przez pierwsze 3 mieiace codziennie i po kazdym posilku wymiotowalam, strasznie bronilam sie przed szpitalem i teraz nie wiem czy to dobrze...? w obecnej chwili wszystko jest ok, nie mialam i nie mam anemii i coraz lepiej sie czuje, jednak jestem bardzo słaba:)
abado2007.03.27 13:59
Od początku ciąży jestem na zwolnieniu i muszę cały czas leżeć.Do tej pory nie miałam apetytu i codziennie wymiotowałam.Schudłam 3kg zamiast przytyć. Teraz zaczął się 14 tydzień i jest trochę lepiej (już 3 dni nie wymiotuję)Jak wstawałam z łóżka to nie mogłam chodzić po mieszkaniu, bo zaraz robiło mi się słabo i kręciło mi się w głowie.Pozdrawiam wszystkie mamusie pierwszego trymestru.
2007.03.03 19:07
jesrtem
2007.03.03 19:05
jesrtem
mariola2007.02.28 15:19
Jestem mamą ślicznej 13 miesięcznej córeczki, ale pamiętam początki swojej ciąży.Przez pierwsze 4 miesiące ciąży miałam mdłości, wymioty po każdym jedzeniu, (a czekolada,za którą przepadałam wywoływała u mnie mdłości,za to jadłam bardzo dużo mięsa).Mogłam tylko leżeć, jak wstawałam to kręciło mi się w głowie i nie mogłam długo chodzić.Mimo wszystko wspominam to teraz z uśmiechem i nie zarzekam się,że nie będzie więcej dzieci (jak inni).Trzymajcie się przyszłe Mamy warto trochę pocierpieć dla takiego małego "cudu".Jak ktoś tak długo czekał na dziecko jak ja to wszystko zniesie.
mamusia2007.02.26 09:10
Ja jestem w 8 tygodniu ciąży i właśnie wróciłam ze szpitala, powodem znalezienia sie na oddziale były ciągłe wymioty i straszny ból żołądka. Czułam sie strasznie miałam wszystkiego dość nie chciało mi sie dalej funkcjonować. Teraz dzięki lekarzowi który sie mną zajoł czuje sie lepiej w razie bólu mam lekarstwa, wymioty zdarzają sie żadziej. Pozdrawiam wszystkie mamusie trzymajcie sie zdrowo oby do końca tego trymestru. Buziaki
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka