Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka

Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka
Średnio co piąte dziecko, które nie ukończyło drugiego roku życia, ma problemy ze snem. Młodzieży z zaburzeniami snu jest dużo więcej, bo aż 70%. Niedosypianie ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również na rozwój i zachowanie młodego człowieka.
/ 19.11.2009 14:30
Wpływ snu na zachowanie i rozwój dziecka

Najmłodsi powinni spać nieprzerwanie nie mniej niż 9-16 godzin na dobę. Dzieciom w wieku szkolnym wystarczy 9-11 godzin.

Skutki niedoboru snu u dzieci

Brak odpowiedniej ilości odpoczynku może sprawić, że dziecko będzie miało złe samopoczucie w ciągu dnia, może być rozleniwione i nie będzie się mogło skupić, a trudności z koncentracją wpływają w dużym stopniu na wyniki w nauce. Niewyspane dzieci nie chcą również jeść, grymaszą, a wieczorami płaczą. Mogą być pobudzone, a nawet agresywne - będą krzyczeć, złościć się i bić.

Zobacz też: Sposoby na nocne pobudki dziecka

Chroniczny brak snu wpływa nie tylko na naukę i samopoczucie naszej pociechy, ale przede wszystkim na jej rozwój – fizyczny i psychiczny. Nieprzerwany kilku- lub kilkunastogodzinny odpoczynek pozwala przetworzyć i uporządkować maluchowi wszystko, co przyswoił w ciągu dnia. Po pobudce jest gotowy, żeby chłonąć nowe informacje. 

Rytm snu i aktywności u dziecka jest kształtowany przez rodziców.

To oni powinni już od pierwszych dni życia swojej pociechy, uczyć ją, kiedy jest czas na sen, a kiedy na zabawę. Jeśli więc chcemy, żeby nasze dziecko było wesołe, pełne energii i dobrze się rozwijało, zapewnijmy mu odpowiednią ilość wypoczynku.

Zobacz też: Zaburzenia snu u dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA