Zaburzenia snu u dzieci

Zaburzenia snu u dzieci

Zmory, nocne lęki, lunatyzm, to tylko niektóre zaburzenia snu pojawiające się u dzieci. Są one dość powszechne, a mimo to wielu z nas nie wie, jak sobie z nimi poradzić.
/ 12.03.2009 09:14
Zaburzenia snu u dzieci

Koszmary senne

Mary nocne pojawiają się niemal u każdego dziecka – u jednego częściej, u innego rzadziej. Powodując przebudzenie malucha, zaburzają jego rytm snu. Częstotliwość pojawiania się złych snów zależy głównie od tego, czy dziecko żyje w stresie i czymś się przejmuje, czy nie.

Koszmary rzadko pojawiają się w pierwszych godzinach snu. Najczęściej występują późno w nocy. Przebudzony maluch, niezależnie od tego, czy jest na co dzień lękliwy, czy nie, woła rodziców albo biegnie do ich sypialni. Niekiedy jest tak przerażony, że budzi się z płaczem. Nie powinniśmy jednak od razu po takim wydarzeniu, umawiać dziecko na wizytę do specjalisty. Jeśli koszmary śnią się rzadko, nie są groźne dla dziecka. Niekiedy bywa bowiem tak, że nasza pociecha śni koszmary przez kilka nocy z kolei, a mary z czasem mijają. Złe sny są spowodowane najczęściej przeżyciami związanymi ze zmianą otoczenia czy nową sytuacją.

W momencie, kiedy dziecko budzi się przerażone, najlepszym rozwiązaniem jest przytulenie go. Jeśli znamy przyczynę złych snów, proponuję również podjęcie działań w celu uwolnienia malucha od stresujących sytuacji. Koszmarów można uniknąć także rezygnując z bajek czy filmów, w których jest dużo przemocy.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania?

Lęki nocne

W gabinetach specjalistycznych pojawiają się również dzieci, które mają lęki nocne. Zaburzenia tego rodzaju występują najczęściej u dzieci między czwartym a dwunastym rokiem życia. Maluch, u którego się pojawią, zaczyna nagle, podczas snu, głośno krzyczeć albo jęczeć. Trudno z nim wówczas nawiązać kontakt. Choć wydaje się przytomny, bo ma otwarte oczy, jest tak naprawdę zdezorientowany. Dziecko podczas lęków nocnych szybciej oddycha, ma rozpłomienione policzki i wykonuje ruchy rękami oraz nogami. Po chwili uspokaja się , zamyka oczy i znowu zasypia, a rano o niczym nie pamięta.

Przyczyny nocnych lęków mogą być bardzo różne. Niekiedy o ich pojawianiu się decydują czynniki dziedziczne, innym razem mogą być spowodowane przerośniętym trzecim migdałkiem.

Najczęściej jednak tego rodzaju zaburzenie senne pojawia się, kiedy dziecko w ciągu dnia silnie przeżywa ważne dla niego wydarzenia i sprawy. Atak mogą również powodować usłyszane opowieści lub obejrzane filmy pełne przemocy lub też czynniki zewnętrzne, np. nagły hałas lub szarpnięcie podczas snu.

Wielu rodziców nie wie, jak zwalczyć takie lęki. Okazuje się, że czasem wystarczy tylko porozmawiać z dzieckiem i zapytać, czego się boi albo czym się martwi. Nie liczmy na to, że maluch sam przyjdzie do nas z problemem.

Dzieci bowiem często boją się, że nie zostaną potraktowane poważnie i próbują sobie poradzić ze wszystkim same. Jeśli nocne lęki pojawiają się dość często, nie lekceważmy tego i wybierzmy się na wizytę do specjalisty.

Chodzenie przez sen

Kolejnym, często pojawiającym się zaburzeniem snu u dzieci jest lunatyzm, nazywany również sennowłóctwem lub somnambulizmem. Pojawia się u dzieci między 6 a 12 rokiem życia i najczęściej przechodzi sam. Jeśli natomiast występuje u osób dorosłych, jest objawem choroby. Polecam w tym wypadku wizytę u specjalisty.

Wyżej wymienione zaburzenia występują u dzieci bardzo często. Jak się okazuje, spowodowane są najczęściej oglądaniem filmów pełnych przemocy, strachem przed zaśnięciem i emocjonalną nadwrażliwością.

Zobacz też: Jak zadbać o zdrowy sen dziecka