POLECAMY

Wczesne pobudki dzieci

Pierwsze kilka miesięcy będzie miało wpływ na późniejsze pobudki naszego dziecka. Jeśli nie chcemy, aby stało się ono „naszym pierwszym skowronkiem”, warto już teraz wprowadzić kilka zasad.
Wczesne pobudki dzieci

Karmienie nocne i jego eliminacja

Przyczyną pobudek dzieci może być po prostu głód. Dziecko, które budzi się do karmienia ok. 2:00 ponownie może obudzić się już pomiędzy 5:00 a 6:00. Staraj się nakarmić je szybko i w ciszy, unikając kontaktu wzrokowego, bez niepotrzebnego rozbudzania malucha. Każde karmienie do godz. 7:00 należy traktować jako karmienie nocne.

Karmienia nocne staraj się eliminować stopniowo. Zmniejszaj porcje tak, aby po ostatnim karmieniu maluch spokojnie spał do 7:00. Rób to systematycznie. Jeśli dziecko przespało spokojnie do rana to znak, że znów możesz trochę przesunąć ilość i czas karmienia. Kontroluj też przyrost wagi.

U starszych dzieci, które już przesypiają większość nocy problemem mogą być zbyt małe ilości pokarmu podawane o godz. 22:00. Odczekaj kolejne dwa tygodnie, zanim zrezygnujesz z karmienia o 22:00 i przejdziesz do godziny 19:00. Inaczej maluch ponownie może zacząć budzić się w nocy.

Zobacz też: Co musisz wiedzieć o śnie swojego dziecka

Godzina aktywności

Przez pierwsze dwa, trzy miesiące staraj się, aby dziecko nie spało przynajmniej godzinę po karmieniu o 22:00. Jeśli przesypia całą noc, możesz stopniowo ograniczać ten czas wymuszonej aktywności. Skracaj go dziennie o kolejne 10 minut.

Zobacz też: Co wpływa na sen dziecka?

Pozostawione światło

Malucha znajdującego się w fazie płytkiego snu może obudzić każdy promyk światła. Postaraj się, aby słońce nie przenikało przy brzegach zasłon czy nad karniszem. Nie zostawiaj lekko uchylonych drzwi, jeśli w sąsiednim pokoju pali się choćby lampka.

Odpowiednie przykrycie

Pobudki mogą być też spowodowane odkrywaniem się dziecka spod przykrycia. Najlepiej okryć dziecko prześcieradełkiem, a końce wcisnąć pod materacyk. Aby dziecko nie odkrywało się samo można ułożyć prześcieradło czy kocyk dłuższym bokiem w poprzek łóżeczka.

Każdy maluch ma swój własny zegar biologiczny. Nie zmieniaj go drastycznie, lecz delikatnie koryguj. Uzbrój się w cierpliwość.

Dziecko prędzej czy później znajdzie najodpowiedniejszy dla siebie sposób na spokojnie przespaną noc.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)