Sposób na nocne pobudki dziecka

Sposób na nocne pobudki dziecka
Problem z uśpieniem swojej pociechy ma wielu rodziców. Tak samo wiele jest metod, które mają pomóc zmęczonym rodzicom i sprawić, że problem nieprzespanych nocy zniknie. Poznaj kilka sposobów na nocne pobudki dziecka i ciesz się spokojnym snem!
/ 29.05.2009 08:16
Sposób na nocne pobudki dziecka

Zadaniem metody „kluczowego okresu nocy” jest wyeliminowanie kłopotów z zasypianiem u dzieci powyżej szóstego tygodnia życia, i tych, które ciągle budzą się w nocy głodne, a wraz z nadejściem godziny 7.00 nie mają apetytu.

By przespać całą noc - sposoby na nocne pobudki dziecka

Celem powyższej metody jest „wyrzucenie” jednego karmienia, np. u maluchów, które budzą się na posiłek o 2 w nocy, a następnie o 5 nad ranem. Zakłada ona, że dziecko przesypia pewien „kluczowy okres nocy” i nie powinno być w tym czasie karmione. Kiedy maluch nauczy się wytrzymywać coraz dłuższe odstępy między posiłkami, będzie to pierwszy krok do długiego i regularnego snu.

Jeśli maluch się obudzi, domagając się jedzenia, rodzice powinni nie reagować przez kilka minut i pozwolić mu usnąć samemu. W sytuacji, gdy to nie skutkuje warto sięgnąć po inne metody niż karmienie - podanie smoczka czy delikatna pieszczota mogą rozwiązać sprawę.

Dzięki temu pociecha nauczy się nie tylko zasypiać, ale i ponownego zapadania w głęboki sen po przebudzeniu z fazy NREM (faza głębokiego snu).

Nic nie pomaga - jak sprawić, by dziecko spało całą noc?

Kiedy dziecko w dalszym ciągu nie może usnąć alternatywą dla smoczka jest odrobina chłodnej przegotowanej wody. Ostatecznością powinno być podanie maluchowi pokarmu. Podobnie należy postępować z czterotygodniowymi dziećmi. Bardzo ważne jest by stopniowo wydłużać przerwy między karmieniami oraz te w środku nocy.

Zobacz też : Zaburzenia snu u dzieci

Zanim zaczniesz wprowadzać powyższą metodę upewnij się, czy twoje dziecko spełnia kilka poniższych warunków:

  • jest wystarczająco najedzone (dzieci karmione piersią potrzebują nawet pięciu karmień);
  • jeśli maluch regularnie przybiera na wadze i przejawia niechęć do posiłków ok. godziny 7.00 powinnaś zastosować opisywaną poradę;
  • wymienione wyżej metody mają prowadzić do wydłużenia odstępów miedzy posiłkami, idealnie sprawdza się ona u dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego tygodnia życia, dzięki niej można stopniowo zmniejszać liczbę karmień a tym samym zaniechać nocnego jedzenia;
  • to również rozwiązanie dla półrocznych i starszych dzieci, które odstawione od piersi nadal budzą się w nocy.

Gdy uda się ograniczyć nocne karmienia do jednego, dobrym rozwiązaniem będzie rozcieńczanie mleka z wodą, a w rezultacie podawanie samej wody maluchowi, który nie może usnąć.

Zobacz też : Moje dziecko nie chce spać

Redakcja poleca

REKLAMA