POLECAMY

Sny dzieci

Jak rozpoznać, że nasze kilkutygodniowe maleństwo o czymś śni? Co mogą oznaczać obrazy pełne grozy w jego marzeniach sennych? Jakie sny mają młodzi ludzie w okresie dojrzewania i jak można je interpretować? Takie pytania zadają sobie każdego dnia prawie wszyscy rodzice.
Sny dzieci

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich lat dowodzą, że sny dzieci znacznie różnią się od snów osób dorosłych. Udowodniono nawet, że dzieci śnią intensywniej.

Marzenia senne płodu

Marzenia senne ma nawet płód, znajdujący się w łonie kobiety i jak się okazuje śni on o tym samym, co jego matka. Podobieństwo to nie wynika jednak z pojawiania się u niego tych samych obrazów, ale emocji. Stwierdzono to na podstawie ruchu gałek ocznych nienarodzonego dziecka, które są identyczne jak u jego matki. Serce maleństwa również podobnie reaguje na przeżycia związane ze snem, np. podczas śnienia koszmaru.Z

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania

Sny noworodków

Zdarza się, że rodzice są zaniepokojeni ruchami albo mimiką twarzy swoich śpiących dzieci. U noworodków można nawet usłyszeć kwilenie, po którym często następuje nagłe przebudzenie. Nie trzeba się jednak tym martwić, bo nie jest to objaw żadnej choroby, ale reakcja na obrazy senne.

Zastanawiamy się czasem, dlaczego uśmiech czy jęczenie dziecka podczas snu występuje bardzo długo i często, choć marzenia senne pojawiają się na krótko.

Dzieje się tak dlatego, że u noworodków obrazy senne mogą trwać nawet 9 godzin w ciągu doby, w przeciwieństwie do snów dorosłych, które występują łącznie przez dwie godziny.

Nie odkryto jednak jeszcze, o czym śnią kilkudniowe i kilkutygodniowe dzieci. Niektórzy uczeni uważają, że noworodki przywołują w snach swoje emocje z okresu życia płodowego.

Obrazy w snach przedszkolaków

Podobnie jak w snach osób dorosłych, w marzeniach sennych dzieci sytuacje, obrazy i przeżycia mogą być przerażające. Nie są one jednak skutkiem bajek opowiadanych przed snem, w których występują potwory, smoki czy czarownice. Naukowcy udowodnili bowiem, że koszmary mają nawet te dzieci, którym rodzice nie czytają książek na dobranoc. Marzenia senne kilkulatków są bardziej niezwykłe od snów dorosłych, ponieważ funkcjonuje u nich grasica – gruczoł, który z czasem traci swoje funkcje, a u człowieka dorosłego zanika całkowicie.

Dzieci między trzecim a piątym rokiem życia śnią najczęściej o tym, że atakuje je dzikie zwierzę – smok, lew albo tygrys. Jeśli opowiadają nam o takich obrazach możemy być pewni, że są one symbolem czegoś lub kogoś, kogo dziecko boi się na jawie, np. nauczyciela. Łatwiej nam będzie stwierdzić, przed kim nasze dziecko czuje strach, jeśli zidentyfikujemy jego płeć. Jeżeli we śnie występuje czarownica albo ropucha, na pewno będzie to kobieta, natomiast smok albo potwór to symbole mężczyzny.

W okresie pierwszych lat swojego życia dziecko jest całkowicie zależne od rodziców. Próbuje wówczas odnaleźć swoje „ja” i zmusza otoczenie, żeby postępowało tak, jak ono tego chce. Jeśli nie uda mu się w tym czasie „wyzwolić”, może zacząć śnić koszmary. Staje się wówczas nieśmiałe i boi się prawie wszystkiego i wszystkich. Przeżywane przez naszą pociechę lęki z powodu obrazów sennych mogą po pewnym czasie przerodzić się nawet w nerwicę.

Często kilkuletnie dzieci mają również sny związane ze zranieniem ciała. Boją się, że mogą stracić jakąś jego część. Obrazy tego rodzaju są bardzo proste do rozszyfrowania. Świadczą o strachu, jaki dziecko przeżywa przed wizytą u fryzjera i strzyżeniem włosów albo obcinaniem paznokci.

Niebezpieczne sny nastolatków

Zupełnie inaczej wyglądają sny nastolatków. W marzeniach sennych młodzi ludzie poddawani są często przemocy albo zmuszani są do czegoś. Sny takie mogą być niebezpieczne, ponieważ młody człowiek po przebudzeniu, nie zawsze zdaje sobie do końca sprawę, że już się obudził. W związku z tym może zrobić krzywdę komuś znajdującemu się obok albo sobie, np. może wyskoczyć przez okno.

Dzieci niezależnie od wieku mają marzenia senne. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o stanie psychicznym naszych pociech, ich obawach oraz lękach.

Zobacz też: Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)