Sery pleśniowe właściwości

sery pleśniowe, przewodnik po serach pleśniowych, sery francuskie, camembert fot. Fotolia
Historia, produkcja i właściwości najpopularniejszych serów pleśniowych.
Weronika Kwaśniak / 03.02.2014 16:07
sery pleśniowe, przewodnik po serach pleśniowych, sery francuskie, camembert fot. Fotolia

Historia serów pleśniowych


Już w średniowieczu bardzo popularny był w Europie ser pleśniowy brie. Zaczęto go wytwarzać w XIII wieku, we francuskim klasztorze. Oryginalna receptura była wielką tajemnicą! Sto lat później brie pojawił się na dworze królewskim, gdzie swoim delikatnym smakiem oczarował dworzan. Tak rozpoczęła się jego kariera!

Camembert pojawił się w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej (w XVIII wieku). Jeden z mnichów, zajmujących się wytwarzaniem tradycyjnego brie, musiał uciekać do Normandii. Tam zamieszkał w wiosce o nazwie Camembert. Wdzięczny zakonnik zdradził recepturę, jednak producenci pomylili jeden składnik sera. Tak właśnie powstał słynny camembert.
Ojczyzną serów pleśniowych jest Francja, jednak współcześnie są one znane i cenione w całej Europie!

Produkcja serów pleśniowych współcześnie


Obecnie produkcja serów pleśniowych nadal opiera się na tradycyjnych recepturach z XIII wieku.
"Część czynności pielęgnacyjnych, takich jak np. odwracanie serów podczas dojrzewania, jest w dalszym ciągu wykonywana ręcznie, jak przed wiekami. Pielęgnacja serów jest wbrew pozorom bardzo istotnym elementem procesu dojrzewania!" - mówi Łukasz Arcimowicz, dyrektor fabryki Hochland w Baranowie.

Właściwości serów pleśniowych


Sery pleśniowe dostarczają organizmowi mnóstwo białka! Uzupełniają również naszą codzienną dietę o aminokwasy oraz witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12, D, E i K. Zawierają także wapń, fosfor, sód, potas i magnez.
Sery wpływają na poprawę stanu naszej skóry, a także wspomagają przemianę materii!
"Oprócz unikatowego wyglądu oraz atrakcyjnego smaku i zapachu, stanowią źródło wielu składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka" - mówi prof. dr hab. Zdzisława Libudzisz z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej.

A naukowcy zgodnie przyznają: pleśń jest całkowicie bezpieczna!

Na podstawie materiałów prasowych, Hochland

Sprawdź nasze pomysły na dania z serem pleśniowym:

 

Redakcja poleca

REKLAMA