Porada dnia: Jak długo gotować bób?

Zobacz, jak długo gotować bób, który latem króluje na straganach i w naszych ogródkach. Czy powinniśmy dodawać soli? Jakie wartości odżywcze ma bób?

Weronika Kwaśniak / 6 miesięcy temu
Porada dnia: Jak długo gotować bób? fot. Fotolia

Jak długo gotować bób? Najlepiej robić to przez 15-20 minut, oczywiście w lekko osolonej wodzie. Do garnka warto dosypać ulubione zioła lub przyprawy, aby wzbogacić smak warzywa.

Mimo że potrawy z bobem nie należą do lekkostrawnych, ochoczo włączamy go do swojego jadłospisu. A jeśli jeszcze nie zdążyliśmy tego zrobić, pora się pospieszyć - sezon na to warzywo niestety nie trwa zbyt długo!

16 przepisów na dania z bobem

Jak długo gotować bób?

Bób gotujemy w osolonej wodzie, przez 15-20 minut. Po tym czasie należy sprawdzić, czy już jest gotowy, ze względu na to, że czasem potrzebuje więcej czasu. Uważajmy jednak, gdyż rozgotowywanie warzyw niszczy składniki odżywcze.
Do gotowania bobu można dodać masła lub ulubionych przypraw. Bób najlepiej smakuje jedzony bez dodatków, np. posypany świeżym koperkiem, ale stanowi także doskonały dodatek do zup, sałatek oraz potrawek z warzyw. Najlepiej jeść go w całości, z łupinkami, gdyż mają one najwięcej wartości.

Czym się charakteryzuje bób?

Bób należy do roślin jednorocznych i dzięki sporej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne może być uprawiany praktycznie w każdej strefie klimatycznej. Kiedyś - był pokarmem klasy niskiej, dziś - jest żywieniowym rarytasem.
Zachwycają się nim niemal wszyscy, a ceni się go nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale i wartości odżywcze.
Te spore, zielone lub bladożółte nasiona, zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów. To jednak nie koniec korzyści ze spożywania bobu - jest źródłem sodu, witamin z grupy B, witamy C i A.

Co zrobić z bobem?

Zdrowe przekąski: TOP 9 według Polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (25)
/rok temu
w ostatnim zdaniu brak G...
/rok temu
A ja aldante gotuje oddzielnie
/2 lata temu
surowy bób też jest dobry wiem bo jadłem tak z ciekawości
POKAŻ KOMENTARZE (22)